Uzumchilikni subsidiyalashning yana bir turi tashkil etildi
Hukumat qarori (06.10.2022 yildagi 327-son) bilan tok koʻchatlarini panjaralarda (yogʻoch va boshqa moʻrt tayanchlardan tashqari) koʻtarish xarajatlarining bir qismini qoplash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko’ra subsidiyalar quyidagilarga ajratiladi:
• “xuraki” va “qishmish” navlarini yetishtirish uchun uzumzorlar yaratgan ariza beruvchiga – bog‘dorchilikni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan;
• sanoat asosida rivojlangan uzumzorlar tashkil etgan ariza beruvchiga – Vinochilikni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan.
Subsidiya barpo etilgan tokzorlarda uzum ko‘chatlarini yetishtirish uchun panjara o‘rnatish (qurilishi) tugagandan so‘ng bir marta, har bir tok uchun 15 ming so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda ajratiladi.
Subsidiya olish uchun arizachi shpallarni o‘rnatish (qurilish) tugagandan so‘ng xulosa olish uchun tuman ishchi guruhiga yozma yoki elektron shaklda ariza beradi.
1 kundan keyin tadqiqot natijalariga ko’ra ijobiy yoki salbiy xulosa chiqariladi.
Tegishli idoralar tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limlari bilan birgalikda 5 yil muddatda shartnomada ko‘rsatilgan parametrlarning bajarilishini nazorat qiladi.
Jamoatchilik nazorati subyektlari tomonidan subsidiyalar predmetidan maqsadsiz foydalanilganligi yoki yaroqsizligi aniqlangan taqdirda, bunday holatlar videotexnika vositalari orqali qayd etilishi va 2 kun muddatda tuman ishchi guruhiga taqdim etilishi mumkin.
Xabar ma’qullangan taqdirda tegishli agentlik tomonidan rag’batlantiriladi. Rag’batlantirish arizachidan undiriladigan subsidiya miqdorining 5 foizi miqdorida to’lanadi.
Shuningdek, ushbu Farmon bilan tasdiqlangan vinochilik uskunasini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlarning bir qismini qoplash tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq, vinochilik uskunasini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlarning bir qismi (20 foiz) qoplanadi (300 million so’mdan oshmasligi kerak).

Установлен еще один вид субсидирования виноградарства
Постановлением Правительства (№327 от 10.06.2022 года) утверждено Положение о порядке возмещения части затрат на подъем виноградных саженцев на шпалеры (кроме деревянных и других хрупких опор).
Согласно Положению, субсидия выделяется:
• претенденту, создавшему виноградники для выращивания сортов «хураки» и «кишмиш», — за счет Фонда развития садоводства;
• претенденту, создавшему промышленно развитые виноградники, — за счет Фонда развития виноделия.
Субсидия выделяется только один раз после завершения работ по установке (строительству) шпалер с целью подъема виноградных саженцев на построенных виноградниках, в размере не более 15 тысяч сумов за одну шпалеру.
Для получения субсидии заявитель подает заявку в письменной или электронной форме в районную рабочую группу для получения заключения после завершения работ по установке (строительству) шпалер.
Положительное или отрицательное заключение выдается по результатам исследования через 1 день.
Соответствующие Агентства совместно с районными отделами сельского хозяйства в течение 5 лет осуществляют мониторинг выполнения параметров, указанных в договоре.
В случае выявления субъектами общественного контроля нецелевого использования или непригодности предмета субсидирования такие случаи могут быть зафиксированы средствами видеотехники и представлены в районную рабочую группу в 2-дневный срок.
Сообщение поощряется соответствующим Агентством в случае его одобрения. Поощрение выплачивается в размере 5 процентов от суммы субсидии, взысканной с заявителя.
Также, в соответствии с Положением о порядке возмещения части затрат на приобретение винодельческого оборудования, утвержденным настоящим Постановлением, возмещается часть затрат на приобретение винодельческого оборудования (20 процентов от затрат на приобретение каждого винодельческого оборудования, но не более 300 миллионов сумов).