“Investisiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarning loyihaoldi, davlat xaridiga doir tender bo‘yicha xarid qilish hujjatlari va texnik topshiriqlar hamda shartnomalarni ekspertizadan o‘tkazish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–332-son, 25.07.2022 y.) qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, davlat xaridiga doir tender xarid hujjatlarini, texnik topshiriqlarni hamda shartnomalar loyihalarini ekspertizadan o‘tkazish uchun to‘lovlar xarid predmeti narxining QQSni inobatga olmagan holda 0,1 foizi miqdorida, BHMning 100 baravaridan ortiq bo‘lmagan miqdorda hisoblanib, ushbu miqdorga QQS alohida qo‘shilgan holda undiriladi.
Loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslanishini kompleks ekspertizadan o‘tkazganlik uchun to‘lovlar QQSni hisobga olmagan holda loyiha umumiy summasining 0,03 foizi miqdorida, biroq ekvivalenti 4 ming AQSh dollaridan kam bo‘lmagan va 50 ming AQSh dollaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda hisoblanib, ushbu miqdorga QQS alohida qo‘shilgan holda undiriladi.
Loyihalarning texnik-iqtisodiy hisob-kitoblarini kompleks ekspertizadan o‘tkazganlik uchun loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslanishini kompleks ekspertizadan o‘tkazganlik uchun belgilangan summaning 50 foizi miqdorida haq undiriladi.
Ekspertizalar 100 foizlik oldindan haq to‘lash sharti bilan o‘tkaziladi.
Qaror bilan quyidagilarni tartibga soluvchi nizomlar tasdiqlandi:
- investisiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarning loyihaoldi hujjatlarini ishlab chiqish, kompleks ekspertizadan o‘tkazish va tasdiqlash;
- davlat xaridiga doir tender bo‘yicha xarid qilish hujjatlarini va texnik topshiriqlarni kompleks ekspertizadan o‘tkazish;
- shartnomalar, import kontraktlari va ularga qo‘shimcha kelishuvlar loyihalarini ekspertizadan o‘tkazish va ro‘yxatga olish tartibi;
- loyihalarning texnik-iqtisodiy asosi va texnik-iqtisodiy hisob-kitobini, davlat xaridiga doir tender bo‘yicha xarid hujjatlari va texnik topshiriqlarni kompleks ekspertizadan o‘tkazish xizmati qiymatini aniqlash tartibi.

Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка проведения экспертизы предпроектной документации инвестиционных и инфраструктурных проектов, закупочной документации по тендеру, технического задания на государственную закупку и договоров» (ПП №332 от 25.07.2022 года).
В соответствии с Постановлением, плата за проведение экспертизы закупочной документации по тендеру и технического задания на государственную закупку, проектов договоров, рассчитывается в размере 0,1 процента от стоимости предмета закупки без учета НДС, но не более 100-кратного размера БРВ, и взимается с прибавлением к данной сумме НДС.
Плата за проведение комплексной экспертизы технико-экономического обоснования проектов рассчитывается в размере 0,03 процента от общей суммы проекта без учета НДС, но не менее 4 тысяч долларов США и не более 50 тысяч долларов США в эквиваленте, и взимается с прибавлением НДС.
За проведение комплексной экспертизы технико-экономического расчета проектов взимается плата в размере 50 процентов от суммы, установленной для проведения комплексной экспертизы технико-экономического обоснования проектов.
Экспертиза проводится с условием 100-процентной предоплаты.
Постановлением утверждены положения, регулирующие:
- разработку, комплексную экспертизу и утверждение проектной документации инвестиционных и инфраструктурных проектов;
- порядок проведения комплексной экспертизы закупочной документации по тендеру и технического задания на государственную закупку;
- порядок проведения экспертизы и регистрации проектов договоров, импортных контрактов и дополнительных соглашений к ним;
- порядок определения стоимости услуг по проведению комплексной экспертизы технико-экономического обоснования и технико-экономического расчета проектов, закупочной документации по тендеру и технического задания на государственную закупку.