Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
Hukumat qarori (08.04.2022 yildagi 428-son) bilan Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, tadbirkorlikni rivojlantirish sohasida davlat siyosatini amalga oshirishga ko‘maklashish, aholining ijtimoiy himoyalanmagan qatlamlari va ularning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armaning asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi.
Jamg‘armaning oliy boshqaruv organi Kengash bo‘lib, uning tarkibi Prezident tomonidan tasdiqlanadi.
Fond faqat quyidagi qarz oluvchilarning loyihalari uchun kompensatsiya beradi:
• O‘zbekiston hududida ro‘yxatdan o‘tgan va faoliyat yuritayotgan;
• tugatishda emas;
• bankrotlik to’g’risidagi ish qo’zg’atilmagan;
• ariza topshirilgandan beri muddati o’tgan kreditlar va soliqlar bo’lmagan.
Davlat moliyaviy nazorati organlari qarz oluvchilar tomonidan kafolatlar, kompensatsiyalar va to‘lovlarni to‘lash shartlari, maqsadlari va tartibiga rioya etilishini tekshiradi.

Regulations on the Fund for Entrepreneurship Support approved
Government Decree (No. 428 of 08/04/2022) approved the Regulations on the State Fund for Entrepreneurship Support under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
In accordance with the Regulations, one of the main tasks of the Fund is to promote state policy in the field of entrepreneurship development, support for socially unprotected segments of the population and their entrepreneurial initiatives.
The supreme governing body of the Fund is the Council, whose composition is approved by the President.
The Fund provides compensation for the projects of the following borrowers only:
• registered and operating in the territory of Uzbekistan;
• not in liquidation;
• bankruptcy proceedings that have not been initiated;
• having no overdue loans and taxes since the application was submitted.
The state financial control bodies verify that borrowers comply with the conditions, goals and procedure for providing guarantees, compensations and payment of payments.