O‘zbekiston va Janubiy Koreya hamkorlik ko‘lamini kengaytirmoqda
Joriy yilning 25-mart kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Chung Byon Von bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar beradi ISSV matbuot xizmati. Suhbat o‘zaro munosabatlarning turli yo‘nalishlaridagi ikki tomonlama iqtisodiy sheriklikning dolzarb masalalariga bag‘ishlandi.
Savdo va sarmoyaviy hamkorlikda erishilgan ko’rsatkichlar alohida ta’kidlandi. Savdo aylanmasi 2017-yildagi 1,3 milliard dollardan 2023-yilda 2,3 milliard dollarga yetdi. Joriy yilning dastlabki ikki oyida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizga oshdi. Oxirgi besh yil ichida O‘zbekistonda Koreya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ikki barobarga oshib, 983 taga yetdi, ularning yarmidan ko‘pi, y’ani 605 tasi – 100 foiz xorijiy kapitalga asoslangan. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish boʻyicha ishlarni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Suhbat chog‘ida ikki davlatning alohida strategik sherikligi nuqtai nazaridan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish va oliy darajadagi sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Shu nuqtai nazardan, Koreya tomoni Koreya hukumatining ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish uchun moliyaviy va texnik yordamni oshirishga hamda O‘zbekistonda metallurgiya, elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida yirik investitsiya loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyorligini tasdiqladi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni mustahkamlash istiqbollari alohida tahlil qilindi. Hududlararo forumlarni ishlab chiqish va o‘tkazish mexanizmlari kelishib olindi, ular davomida biznes vakillari qo‘shma imkoniyatlarni muhokama qilishlari, bitim va shartnomalar tuzishlari mumkin bo‘ladi.
Suhbat yakunida oʻzaro savdo hajmini oshirish va diversifikatsiya qilish boʻyicha qoʻshma yoʻl xaritasini ishlab chiqish, shuningdek, yirik Koreya kompaniyalarini mamlakatimizda istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirishga jalb etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Uzbekistan and South Korea are expanding the scope of cooperation
On March 25 of this year, a meeting was held at the Ministry of Investment, Industry and Trade with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea, Chung Byung Won, dedicated to current issues of bilateral economic partnership in various areas of mutual interest. This was reported by the PR center of MIIT.
The achieved indicators of breakthrough growth in trade and investment cooperation were emphasized. Trade turnover doubled from $1.3 billion in 2017 to $2.3 billion in 2023. In the first two months of this year, the volume of bilateral trade increased by 20% compared to the same period last year. Over the past five years, the number of enterprises with Korean capital in Uzbekistan has doubled to 983 units, of which more than half – 605 – are based on 100% foreign capital. The need to continue work to increase the volume of mutual trade was emphasized.
During the conversation, in the light of the special strategic partnership of the two countries, measures were discussed for the timely implementation of agreements at the highest level and the expansion of investment cooperation. In this context, the Korean side confirmed the readiness of the Korean Government to increase financial and technical assistance for the implementation of socially important projects and to jointly implement large investment projects in Uzbekistan in the fields of metallurgy, production of electrical products and infrastructure development.
The prospects for strengthening direct ties between representatives of the business circles of Uzbekistan and South Korea were analyzed separately. Mechanisms for developing and holding interregional forums have been agreed upon, during which business representatives will be able to discuss joint opportunities, conclude agreements and contracts.
As a result of the conversation, an agreement was reached to develop a joint roadmap to increase and diversify mutual trade, as well as attract large Korean companies to implement promising investment projects in our country.