O‘zbekiston va Janubiy Koreya hamkorlik ko‘lamini kengaytirmoqda
Joriy yilning 25-mart kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Chung Byon Von bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar beradi ISSV matbuot xizmati. Suhbat o‘zaro munosabatlarning turli yo‘nalishlaridagi ikki tomonlama iqtisodiy sheriklikning dolzarb masalalariga bag‘ishlandi.
Savdo va sarmoyaviy hamkorlikda erishilgan ko’rsatkichlar alohida ta’kidlandi. Savdo aylanmasi 2017-yildagi 1,3 milliard dollardan 2023-yilda 2,3 milliard dollarga yetdi. Joriy yilning dastlabki ikki oyida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizga oshdi. Oxirgi besh yil ichida O‘zbekistonda Koreya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ikki barobarga oshib, 983 taga yetdi, ularning yarmidan ko‘pi, y’ani 605 tasi – 100 foiz xorijiy kapitalga asoslangan. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish boʻyicha ishlarni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Suhbat chog‘ida ikki davlatning alohida strategik sherikligi nuqtai nazaridan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish va oliy darajadagi sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Shu nuqtai nazardan, Koreya tomoni Koreya hukumatining ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish uchun moliyaviy va texnik yordamni oshirishga hamda O‘zbekistonda metallurgiya, elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida yirik investitsiya loyihalarni birgalikda amalga oshirishga tayyorligini tasdiqladi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni mustahkamlash istiqbollari alohida tahlil qilindi. Hududlararo forumlarni ishlab chiqish va o‘tkazish mexanizmlari kelishib olindi, ular davomida biznes vakillari qo‘shma imkoniyatlarni muhokama qilishlari, bitim va shartnomalar tuzishlari mumkin bo‘ladi.
Suhbat yakunida oʻzaro savdo hajmini oshirish va diversifikatsiya qilish boʻyicha qoʻshma yoʻl xaritasini ishlab chiqish, shuningdek, yirik Koreya kompaniyalarini mamlakatimizda istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirishga jalb etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Южная Корея расширяют масштабы взаимодействия
25 марта текущего года в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли состоялась встреча с заместителем министра иностранных дел Республики Корея Чон Бёнг Вон, посвященная актуальным вопросам двустороннего экономического партнерства в различных сферах, представляющих взаимный интерес. Об этом сообщает пресс-служба МИПТ.
Подчёркнуты достигнутые показатели прорывного роста торгового и инвестиционного сотрудничества. Товарооборот вырос в два раза с 1,3 млрд долларов в 2017-м году до 2,3 млрд долларов в 2023-м году. За первые два месяца текущего года объем двусторонней торговли вырос на 20% по сравнению с аналогичными показателями прошлого года. В течение последних пяти лет число предприятий с корейским капиталом в Узбекистане увеличилось в два раза до 983 единиц, из которых более половины – 605 – на основе 100% иностранного капитала. Подчёркнута необходимость продолжения работы по наращиванию объёмов взаимной торговли.
В ходе беседы в свете особого стратегического партнерства двух стран обсуждены меры по своевременной реализации договоренностей на высшем уровне и расширения инвестиционного сотрудничества. В данном контексте корейской стороной подтверждена готовность Правительства Кореи к увеличению финансово-технического содействия для реализации социально важных проектов и к совместной реализации крупных инвестиционных проектов в Узбекистане в сферах металлургии, производства электротехнической продукции и инфраструктурного развития.
В отдельном порядке проанализированы перспективы укрепления прямых связей между представителями деловых кругов Узбекистана и Южной Кореи. Согласованы механизмы проработки и проведения межрегиональных форумов, в ходе которых представители бизнеса смогут обсудить совместные возможности, заключить соглашения и контракты.
По итогам беседы достигнута договоренность о разработке совместной дорожной карты по наращиванию и диверсификации взаимной торговли, а также привлечению крупных корейских компаний для реализации перспективных инвестиционных проектов в нашей стране.