O‘zbekiston Buyuk Britaniya bilan savdo va investisiyaviy hamkorlikni oshirishni rejalashtirmoqda
Joriy yilning 7-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov Buyuk Britaniya Davlat kotibining xalqaro savdo bo‘yicha o‘rinbosari (eksport vaziri) Mayk Frirni qabul qildi. Britaniya delegasiyasi tarkibida London Fond birjasi hamda “Standard Chartered” va “TheCityUk” moliyaviy korporatsiyalari vakillari ham bor edi.
Uchrashuv chog‘ida investisiyalar, savdo va sanoat yo‘nalishidagi O‘zbekiston-Britaniya hamkorligining hozirgi holati va uni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar o‘zaro savdo rivojidagi ijobiy tendensiyalarni mamnuniyat bilan qayd etdilar. Jumladan, 2021-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 65 foizga, O‘zbekistondan Buyuk Britaniyaga eksport hajmi esa 2,5 baravar oshdi. Bunga mamlakatimiz Birlashgan Qirollikning Preferensiyalar Bosh tizimining kengaytirilgan sxemasining (“GSP Enhanced Framework”) benefisiari maqomini olishi katta yordam berdi. Ikki tomonlama savdoning ijobiy dinamikasi 2022-yilda ham davom etmoqda. Yanvar-aprel oylarida tovar aylanmasi ko‘rsatkichi o‘tgan yildagisiga nisbatan 68 foizga, O‘zbekistonning Buyuk Britaniyaga eksporti esa 2,6 baravar oshdi.
O‘zbekistonda eksportga yo‘naltirilgan qo‘shma ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish uchun britaniyalik investorlarni jalb qilish, shuningdek, o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar uchun «GSP Enhanced Framework» tizimining imtiyozlaridan samarali foydalanish bo‘yicha treninglar va amaliy seminarlar tashkil etishga kelishib olindi.
Shuningdek, investisiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. So‘nggi bir necha yil ichida O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan Britaniya korxonalari soni 40 foizga oshgani alohida ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, chorvachilik, biofarmasevtika, to‘qimachilik sanoati, axborot-kommunikasiya texnologiyalari va “yashil” energetika sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun Britaniyaning yangi kompaniyalarini jalb qilish doirasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar joriy yilning oktyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Savdo va sanoat bo‘yicha 26-O‘zbekiston-Britaniya Kengashiga (UBTIC) tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha ishlarni faollashtirishga kelishib oldilar. Tadbir ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, iqtisodiy sheriklikning yangi “o‘sish nuqtalarini” belgilash hamda O‘zbekiston iqtisodiyotining istiqbolli tarmoqlariga Britaniya investisiyalari va texnologiyalarini jalb etish imkonini beradi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro munosabatlarning ko‘rib chiqilgan har bir yo‘nalishi doirasida kelgusida hamkorlik qilish yo‘llpari belgilandi.

Узбекистан планирует нарастить торговлю и инвестиционное сотрудничество с Великобританией
7 июня текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков принял заместителя Государственного секретаря Великобритании по международной торговле (министра экспорта) Майка Фрира. В составе британской делегации также присутствовали представители Лондонской фондовой биржи и финансовых корпораций «Standard Chartered» и «TheCityUk».
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления узбекско-британского партнерства в области инвестиций, торговли и промышленности.
Стороны с удовлетворением отметили положительные тенденции в развитии взаимной торговли: в 2021 году объём товарооборота между двумя странами вырос на 65 процентов, при этом экспорт из Узбекистана в Великобританию увеличился в 2,5 раза. Во многом этому способствовало получение Узбекистаном статуса бенефициара Расширенной схемы Всеобщей системы преференций Великобритании («GSP Enhanced Framework»). Положительная динамика в двусторонней торговле сохраняется и в 2022 году: в период с января по апрель товароборот вырос на 68 процентов по отношению к аналогичному показателю прошлого года, при этом узбекский экспорт в Соединенное Королевство увеличился в 2,6 раза.
Достигнута договоренность о выработке совместных мер по привлечению британских инвесторов к созданию совместных экспортоориентированных производств в Узбекистане, а также организации тренингов и практических семинаров для узбекских производителей и экспортеров по эффективному использованию преференций системы «GSP Enhanced Framework».
Также были обсуждены перспективы активизации инвестиционного сотрудничества. Подчеркивалось, что за последние несколько лет количество британских предприятий, работающих в Узбекистане, увеличилось на 40 процентов. Обсуждены перспективы взаимодействия в рамках привлечения новых британских компаний для реализации проектов в области переработки продукции сельского хозяйства, животноводства, биофармацевтики, текстильной промышленности, информационно-коммуникационных технологий и «зеленой» энергетики.
В данном контексте стороны договорились активизировать работу по подготовке проведения 26-го Узбекско-Британского Совета по торговле и промышленности (UBTIC), который состоится в октябре текущего года в г.Ташкенте. Мероприятие позволит укрепить связи между деловыми кругами двух стран, определить новые «точки роста» экономического партнерства и привлечь британские инвестиции и технологии в перспективные отрасли экономики Узбекистана.
По итогам встречи был определен формат дальнейшего взаимодействия в рамках каждого из рассмотренных направлений сотрудничества.