O‘zbekiston va AQSh barqaror savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirmoqchi
Joriy yilning 5-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekiston Respublikasidagi yangi Favqulodda va Muxtor Elchisi Jonatan Xenik bilan muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar sarmoyaviy, savdo-iqtisodiy sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Jamshid Xo‘jaev, avvalo, Jonatan Xenikni yangi lavozimi bilan tabriklab, kasbiy faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama hamkorlik masalalarini birgalikda hal etish platformalarining samaradorligi, xususan, 2021-yil dekabr oyida birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tgan Strategik sheriklik muloqoti salohiyati yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, mintaqaviy kun tartibi bo‘yicha, jumladan, Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashning samarali va muhim vositasiga aylangan “C5+1” tashabbusi doirasida yaqin hamkorlikni davom ettirishga ikkala mamlakatning sodiqligi alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, uchrashuv ishtirokchilari davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish, bojxona ma’muriyatchiligini takomillashtirish, texnik jihatdan tartibga solish va intellektual mulk huquqlarini ta’minlash masalalarini nazarda tutgan holda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi jarayonining bugungi holatini ko‘rib chiqdilar. AQSh tomoni O‘zbekistonga Tashkilotga a’zo bo‘lish jarayonida yordam berishda davom etishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston va Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC) o‘rtasida energetika, transport, ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalaridagi hamkorlik doirasida avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirilishi, DFC moliyalashtirgan DXSh loyihalarini hayotga tatbiq etish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Muzokaralarda muhokama qilingan boshqa mavzular qatorida to‘qimachilik sohasidagi hamkorlik istiqbollari ham o‘rin oldi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlarini AQSh bozoriga eksport qilish uchun imtiyozli savdo rejimini joriy qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat yakunida ikki tomonlama kun tartibining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirishga o‘zaro sodiqlik bildirildi.

Узбекистан-США: развивая стабильное торгово-экономическое партнёрство
5 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел переговоры с новым Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в Республике Узбекистан Джонатаном Хеником. Стороны обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
Прежде всего Жамшид Ходжаев поздравил Джонатана Хеника со вступлением в новую должность и пожелал ему успехов в профессиональной деятельности.
В ходе состоявшейся беседы состоялся обмен мнениями об эффективности площадок для совместного решения вопросов двустороннего сотрудничества, в частности отмечен потенциал Диалога стратегического партнерства, первая встреча в рамках которого была проведена в декабре 2021 года.
Также была подчеркнута приверженность двух стран продолжению тесного взаимодействия по региональной повестке, в том числе в рамках инициативы «С5+1», ставшей эффективным и важным инструментом укрепления мира, стабильности и процветания в Центральной Азии.
Наряду с этим, участники встречи рассмотрели текущее состояние процесса вступления Узбекистана в ВТО, имея в виду сокращение масштабов участия государства в экономике, совершенствование таможенного администрирования, вопросы технического регулирования и обеспечения прав интеллектуальной собственности. Американской стороной выражена готовность к продолжению содействия Узбекистану в процессе вступления в Организацию.
Обсужден ход реализации ранее достигнутых договоренностей в рамках сотрудничества Узбекистана с Международной финансовой корпорацией развития (DFC) в области энергетики, транспорта, образования, здравоохранения, реализации проектов ГЧП с привлечением финансирования DFC. Стороны договорились рассмотреть возможности расширения сотрудничества в данном направлении.
В числе прочих тем, затронутых на переговорах, были перспективы партнёрства в текстильном секторе. В данном контексте обсуждены перспективы предоставления преференциального торгового режима для экспорта узбекской текстильной продукции на рынок США.
По итогам беседы выражена взаимная приверженность продолжению тесного сотрудничества в приоритетных направлениях двусторонней повестки.