Budapeshtda Vengriya va boshqa Yevropa davlatlaridan O‘zbekistonga sarmoya jalb etish masalalari muhokama qilindi
Sammitlarda erishilgan kelishuvlar ijrosini ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston Elchisi Abat Fayzullaev Vengriya OTR banki bosh direktori o‘rinbosari, Vengriya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi hamraisi Laslo Vulf bilan uchrashdi, deb xabar beradi «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Laslo Vulf O‘zbekiston “Ipoteka-bank”ining “OTR” banki tomonidan xususiylashtirilishi har ikki tomon uchun ham foydali ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, Vengriya bankining O‘zbekistonning bank-moliya sohasiga kirishi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro sarmoyaviy va savdo aloqalarini kengaytirishga xizmat qiladi. Bu O‘zbekistonga nafaqat vengriya, balki Yevropaning boshqa yetakchi kompaniyalari – «OTR» Bank mijozlarini ham jalb qilish imkonini beradi.
Maʼlum qilinishicha, Vengriya bankining Oʻzbekistondagi ilk qadamlari sifatida yangi innovatsion loyihalarni amalga oshirish, xususan, bank xizmatlarini raqamlashtirish, shuningdek, yosh avlodga xizmat koʻrsatishga qaratilgan bank mahsulotlari va xizmatlarini joriy etishga eʼtibor qaratish koʻzda tutilgan.
Ayni paytda OTR Bank O‘zbekiston To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi (UzDIF) bilan hamkorlikda yirik qo‘shma fond yaratish loyihasi ustida ishlamoqda. Mazkur loyihaga ikki tomon mablag‘laridan tashqari Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) va Xalqaro moliya korporatsiyasining (IFC) moliyaviy resurslarini jalb etish ko‘zda tutilgan. Qo‘shma jamg‘arma O‘zbekistonda tadbirkorlik subyektlari faoliyatini moliyalashtirish, o‘z faoliyatini kengaytirish istagida bo‘lgan istiqbolli korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, joriy yilda Budapeshtda «OTR» Bankning yirik mijozlari va Yevropaning yetakchi kompaniyalari uchun O‘zbekistonga bag‘ishlangan konferensiya tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Bo‘lajak tadbirda O‘zbekistonning iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati namoyish etiladi, shuningdek, «OTR» Bank bilan hamkorlikda respublikaga sarmoya kiritishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilinadi.

Issues of attracting investments to Uzbekistan from Hungary and other European countries were discussed in Budapest
In order to ensure the implementation of the agreements reached at the high-level meetings, the Ambassador of Uzbekistan Abat Fayzullaev met with the Deputy Chief Executive Officer of the Hungarian “OTR” Bank, co-chairman of the Hungarian-Uzbek Business Council Laszlo Wolf, the correspondent of “Dunyo” news agency reports.
Laszlo Wolf said that the privatization of the Uzbek “Ipoteka-bank” by the “OTR” bank is beneficial to both parties. In his opinion, the access of the Hungarian bank to the banking and financial area of Uzbekistan will serve the cause of expanding mutual investment and trade ties between the business circles of the two countries. It will also allow attracting to Uzbekistan not only Hungarian, but also other leading European companies – clients of “OTR” Bank.
It was reported that as the first steps of the Hungarian bank in Uzbekistan, it is planned to implement new innovative projects, in particular, focus on the digitalization of banking services, as well as the introduction of banking products and services aimed at the younger generation, taking into account the fact that the majority of the population of Uzbekistan is young people.
Currently, “OTR” Bank is working on a project to create a large joint fund in cooperation with the Direct Investment Fund of Uzbekistan (UzDIF). In addition to the funds of the two parties, it is planned to attract financial resources of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the International Finance Corporation (IFC) to this project. It was stated that the joint fund was created to finance the activities of business entities in Uzbekistan, to provide financial support to promising companies wishing to expand their activities.
Work is also underway to organize a conference dedicated to Uzbekistan this year in Budapest for large clients of “OTR” Bank and leading European companies. The upcoming event will demonstrate the economic and investment potential of Uzbekistan, as well as discuss promising areas for investing in the republic in cooperation with “OTR” Bank.