Budapeshtda Vengriya va boshqa Yevropa davlatlaridan O‘zbekistonga sarmoya jalb etish masalalari muhokama qilindi
Sammitlarda erishilgan kelishuvlar ijrosini ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston Elchisi Abat Fayzullaev Vengriya OTR banki bosh direktori o‘rinbosari, Vengriya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi hamraisi Laslo Vulf bilan uchrashdi, deb xabar beradi «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Laslo Vulf O‘zbekiston “Ipoteka-bank”ining “OTR” banki tomonidan xususiylashtirilishi har ikki tomon uchun ham foydali ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, Vengriya bankining O‘zbekistonning bank-moliya sohasiga kirishi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro sarmoyaviy va savdo aloqalarini kengaytirishga xizmat qiladi. Bu O‘zbekistonga nafaqat vengriya, balki Yevropaning boshqa yetakchi kompaniyalari – «OTR» Bank mijozlarini ham jalb qilish imkonini beradi.
Maʼlum qilinishicha, Vengriya bankining Oʻzbekistondagi ilk qadamlari sifatida yangi innovatsion loyihalarni amalga oshirish, xususan, bank xizmatlarini raqamlashtirish, shuningdek, yosh avlodga xizmat koʻrsatishga qaratilgan bank mahsulotlari va xizmatlarini joriy etishga eʼtibor qaratish koʻzda tutilgan.
Ayni paytda OTR Bank O‘zbekiston To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi (UzDIF) bilan hamkorlikda yirik qo‘shma fond yaratish loyihasi ustida ishlamoqda. Mazkur loyihaga ikki tomon mablag‘laridan tashqari Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) va Xalqaro moliya korporatsiyasining (IFC) moliyaviy resurslarini jalb etish ko‘zda tutilgan. Qo‘shma jamg‘arma O‘zbekistonda tadbirkorlik subyektlari faoliyatini moliyalashtirish, o‘z faoliyatini kengaytirish istagida bo‘lgan istiqbolli korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, joriy yilda Budapeshtda «OTR» Bankning yirik mijozlari va Yevropaning yetakchi kompaniyalari uchun O‘zbekistonga bag‘ishlangan konferensiya tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Bo‘lajak tadbirda O‘zbekistonning iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati namoyish etiladi, shuningdek, «OTR» Bank bilan hamkorlikda respublikaga sarmoya kiritishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilinadi.

В Будапеште обсуждены вопросы привлечения в Узбекистан инвестиций из Венгрии и других европейских стран
В целях обеспечения реализации договоренностей, достигнутых на встречах на высшем уровне, посол Узбекистана Абат Файзуллаев встретился с заместителем главного исполнительного директора венгерского банка «ОТР», сопредседателем венгеро-узбекского Делового совета Ласло Вольфом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Ласло Вольф заявил, что приватизация узбекского «Ипотека-банка» банком «ОТР» выгодна обеим сторонам. По его мнению, доступ венгерского банка в банковско-финансовую область Узбекистана послужит делу расширения взаимных инвестиционных и торговых связей между деловыми кругами двух стран. Также это позволит привлечь в Узбекистан не только венгерские, но и другие ведущие европейские компании – клиентов банка «ОТР».
Сообщалось, что в качестве первых шагов венгерского банка в Узбекистане планируется реализация новых инновационных проектов, в частности акцент на цифровизацию банковских услуг, а также внедрение банковских продуктов и услуг, ориентированных на молодое поколение, с учетом того факта, что большинство населения Узбекистана составляет молодежь.
В настоящее время банк «ОТР» работает над проектом создания крупного совместного фонда в сотрудничестве с Фондом прямых инвестиций Узбекистана (UzDIF). Помимо средств двух сторон, к данному проекту планируется привлечь финансовые ресурсы Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и Международной финансовой корпорации (IFC). Было заявлено, что совместный фонд создан в целях финансирования деятельности субъектов предпринимательства в Узбекистане, оказания финансовой поддержки перспективным компаниям, желающим расширить свою деятельность.
Также ведется работа по организации в этом году в Будапеште конференции, посвященной Узбекистану, для крупных клиентов банка «ОТР» и ведущих европейских компаний. На предстоящем мероприятии будет продемонстрирован экономический и инвестиционный потенциал Узбекистана, а также обсуждены перспективные направления инвестирования в республику в сотрудничестве с банком «ОТР».