Buxoroda birinchi O‘zbek-Turkman hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi
Turkmaniston Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi arafasida Buxoroda birinchi O‘zbek-Turkman hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakat delegasiyalariga O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov, Turkmaniston tomonidan Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari Botir Atdaev rahbarlik qildi. Delegasiyalar tarkibiga ikki mamlakat vazirliklari, idoralari, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, savdo-sanoat palatalari rahbarlari, mahalliy ma’muriyatlar rahbarlari hamda ishbilarmon doiralar vakillari kirdi.
Delegasiyalar rahbarlari tadbir ishtirokchilariga qutlov so‘zi bilan murojaat qilib, O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi hamkorlik tobora chuqurlashib borayotganini va jadallashayotganini qayd etdilar. Shu bilan birga, qatnashchilar e’tibori keng ko‘lamli ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun ishga solinmagan imkoniyatlar mavjudligiga qaratildi.
Tomonlar hududlararo aloqalarni mustahkamlash va iqtisodiy samaradorligi yuqori bo‘lgan tashabbuslarni birgalikda rivojlantirish muhimligini ta’kidlab, bu borada qo‘shma amaliy chora-tadbirlarni ko‘rishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ikki mamlakat hududlarining rahbarlari va biznes missiyalarining muntazam o‘zaro tashriflarini tashkil qilish yo‘lga qo‘yiladi. Bundan tashqari, vazifalari hududlar o‘rtasida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini kashf etish, istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va muvofiqlashtirish, ularni hayotga tatbiq etish bilan bog‘liq barcha masalalarni hal qilishdan iborat bo‘lgan doimiy ishchi guruhlar tashkil etilishi ma’lum qilindi.
Forum ishtirokchilari investisiyaviy, sanoat va savdo munosabatlarini rivojlantirish uchun qishloq xo‘jaligi, avtomobilsozlik, kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal va elektrotexnika sanoati kabi eng istiqbolli yo‘nalishlarga e’tibor qaratdilar.
Hududlararo aloqalarni rivojlantirish nuqtai nazaridan chegaraoldi savdo zonalarini foydalanishga topshirish, savdo uylarini ochish hamda yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalarini tashkil qilishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish muhimligi ta’kidlandi.
So‘zining yakunida delegasiyalar rahbarlari O‘zbekiston va Turkmaniston hududlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va hududlararo hamkorlikning yangi o‘sish nuqtalarini kashf etish bo‘yicha faol hamkorlik qilishga sodiqligini bildirdilar.
Forum davomida ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari rahbarlari, viloyatlar va tegishli idoralar rahbarlari ham so‘zga chiqdilar. Ular tomonidan investisiyaviy hamkorlikni kengaytirish salohiyati va istiqbollari, shuningdek, ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini tashkil qilish bo‘yicha aniq takliflar taqdim etildi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida ishtirokchilarning “B2G” va “B2B” formatidagi uchrashuvlari hamda ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Forum yakunida umumiy qiymati 451 million dollarlik investisiya va savdo bitimlari imzolandi.

В Бухаре состоялся первый Узбекско-Туркменский межрегиональный форум
В преддверии визита Президента Туркменистана в Республику Узбекистан в г.Бухаре состоялся первый Узбекско-Туркменский межрегиональный форум.
На мероприятии делегации двух стран возглавили с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков, а с туркменской стороны – заместитель Председателя Кабинета Министров Батыр Атдаев. В составе делегаций присутствовали руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, торгово-промышленных палат, руководители местных администраций и представители деловых кругов различных регионов двух стран.
Обращаясь с приветственным словом к участникам мероприятия, главы делегаций отметили растущую динамику партнёрства Узбекистана и Туркменистана, отличающуюся глубиной и интенсивностью. Вместе с тем, внимание участников было обращено на наличие незадействованных резервов в широком спектре двустороннего сотрудничества.
Подчеркнув в данном ключе важность укрепления межрегиональных связей и выработки совместных прорывных инициатив, стороны выразили готовность к реализации совместных практических мер по продвижению в данном направлении. Будет налажена организация регулярных взаимных визитов руководителей и бизнес-миссий регионов двух стран. Кроме того, было озвучено, что между регионами будут созданы постоянно действующие рабочие группы, задачей которых будет выработка новых направлений сотрудничества, разработка и согласование перспективных проектов, взаимодействие в целях решения всех вопросов, связанных с их реализацией.
Участники форума акцентировали внимание на наиболее перспективных в части инвестиционного, промышленного и торгового сотрудничества направлениях: сельское хозяйство, автомобилестроение, химическая, текстильная, кожевенно-обувная и электротехническая отрасли.
В контексте развития межрегиональных связей особо подчеркивалась важность ускоренного запуска зон приграничной торговли, открытия торговых домов и реализации совместных проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных производств.
В завершение выступлений главы делегаций выразили приверженность активному взаимодействию для укрепления прямых контактов регионов Узбекистана и Туркменистана, реализации совместных проектов и поиску новых точек роста межрегионального сотрудничества.
В ходе Форума также выступили главы торгово-промышленных палат, руководители регионов и профильных ведомств двух стран. Были презентованы потенциал и перспективы расширения инвестиционного сотрудничества, а также конкретные предложения в части организации промышленной кооперации между предпринимателями регионов двух стран.
Кроме того, на полях мероприятия состоялись адресные встречи участников в формате «B2G» и «B2B», а также церемония подписания двусторонних документов. По итогам Форума были подписаны инвестиционные и торговые соглашения на общую сумму 451 млн долларов.