Farg‘ona viloyatida hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi
Farg‘ona shahrida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Farg‘ona viloyati hokimligi hamkorligida tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ochilish marosimida investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov ishtirok etdi.
Ko’rgazma yopiq pavilyonlarda 2,8 ming kv.m. va «SAMO» sport majmuasining ochiq maydonida 1,7 ming m2 dan ortiq maydonni egalladi. Tadbirda O‘zbekistonning to‘qimachilik, charm-poyabzal, mebel, neft-gaz, elektrotexnika, qurilish materiallari, farmatsevtika kabi sohalarga ixtisoslashgan 1800 dan ortiq korxonasi, hunarmandlar, Tojikiston va Qirg‘izistondan tadbirkorlar ishtirok etdi.
Ko‘rgazma mehmonlari va mehmonlariga 3,5 ming turdagi mahalliy mahsulotlar, jumladan, birinchi marta – 14 turdagi: umumiy ovqatlanish korxonalari uchun jihozlar, laboratoriya va dori-darmonlar uchun mebellar, suv nasoslari va ular uchun ehtiyot qismlar, sun’iy (sintetik) tolalar taqdim etilmoqda. , rentgen tibbiy asbob-uskunalar, binolarning jabhasi uchun qoplamalar, tabiiy dekorativ tosh (aglomerat), 3D gilamlar, sanoat filtrlari, elektr skuterlar, aqlli avtonom mobil svetoforlar, katta muzlatgichlar, mobil do’konlar va inkubatorlar.
Hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan B2B uchrashuv va muzokaralar formati Qirg‘iziston va Tojikistondan 40 dan ortiq tadbirkorlar bilan til topishish imkonini berdi.
Yarmarkada kichik va o‘rta biznes sub’ektlarini davlat xaridlariga keng jalb etish maqsadida maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi, sog‘liqni saqlash va boshqa byudjet tashkilotlarining byudjet buyurtmachilari vakillari taklif etildi.
Ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilar uchun Farg‘ona viloyati hokimligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “O‘zeltexsanoat”, “O‘zcharmsanoat”, “O‘zqurilishmateriallari” uyushmalari, Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi va bir qator ilg‘or kompaniyalar tegishli tarmoqlarning sarmoyaviy va sanoat salohiyati, mamlakatimizning turli hududlarida ishlab chiqarishning o‘ziga xos xususiyatlari, shuningdek, tadbirkorlar va eksportyorlarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida taqdimotlar o‘tkazildi.
Investorlar bilan muloqotni aniq istiqbollar tekisligiga o‘tkazish maqsadida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Farg‘ona viloyatining tabiiy, infratuzilmaviy va boshqa foydali jihatlarini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan umumiy qiymati 3,1 milliard dollar bo‘lgan 240 ta istiqbolli investisiya loyihasi taqdim etildi.
Yarmarka yakunlari bo‘yicha Elektron hamkorlik portali orqali jami 272,4 milliard so‘mlik 779 ta shartnomalar, shundan hududiy korxonalar tomonidan 109,2 milliard so‘mlik 140 ta shartnomalar va hududiy korxonalar tomonidan 257,2 milliard so‘mlik 648 ta shartnomalar tuzildi. mahsulotlar yetkazib berish uchun. Shuningdek, yarmarka davomida jami 10 916,67 million so‘mlik 14 ta hamkorlik memorandumlari imzolandi.

В Ферганской области состоялась региональная межотраслевая промышленная ярмарка
В городе Фергане прошла региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с хокимиятом Ферганской области. В церемонии открытия мероприятия принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов.
Экспо развернулось на 2,8 тыс. м2 в крытых павильонах и на 1,7 тыс. м2 открытой площади спортивного комплекса «САМО». Участие в событии приняли свыше 1800 предприятий Узбекистана, специализирующихся в сфере текстиля, кожи и обуви, мебели, нефти и газа, электротехники, строительных материалов, фармацевтики, мастера-ремесленники, а также предприниматели из Таджикистана и Кыргызстана.
Гостям и посетителям выставки представлены 3,5 тысячи видов отечественной продукции, том числе впервые – 14 видов: оборудование для предприятий общественного питания, мебель для лабораторий и медицины, водяные насосы и запчасти к ним, искусственное (синтетическое) волокно, рентгенологическое медицинское оборудование, покрытия для фасадов зданий, натуральный декоративный камень (агломерат), ковры в формате 3D, промышленные фильтры, электросамокаты, «умные» автономные мобильные светофоры, крупногабаритные холодильники, передвижные магазины и инкубаторы.
Формат B2B встреч и переговоров, нацеленных на развитие сотрудничества, позволил найти точки соприкосновения интересов с более чем 40 бизнесменами из Кыргызстана и Таджикистана.
В целях привлечения субъектов малого и среднего предпринимательства к государственным закупкам – к участию в ярмарке пригласили представителей бюджетных заказчиков из сфер дошкольного, народного образования, здравоохранения других бюджетных организаций.
Для посетителей экспо хокимиятом Ферганской области, Министерством инновационного развития, Ассоциациями «Узэлтехсаноат», «Узчармсаноат», «Узстройматериалы», Агентством по развитию фармацевтической отрасли и рядом трендообразующих компаний проведены презентации об инвестиционном и промышленном потенциале соответствующих отраслей, специфике производства в различных регионах страны, а также о мерах государственной поддержки предпринимателей и экспортеров.
Чтобы перевести диалог с инвесторами в плоскость конкретных перспектив, Министерством инвестиций и внешней торговли были представлены 240 перспективных инвестиционных проектов на сумму 3,1 миллиарда долларов, разработанных с учётом естественных, инфраструктурных и других преимущественных аспектов Ферганской области.
По итогам ярмарки посредством Электронного кооперационного портала было заключено 779 договоров на общую сумму 272,4 млрд сумов, из них 140 договоров на 109,2 млрд сумов региональными предприятиями на закуп продукции и 648 договоров на 257,2 млрд сумов региональными предприятиями на поставку продукции. Кроме того, в ходе ярмарки подписано 14 меморандумов о сотрудничестве на общую сумму 10916,67 млн сумов.