12 may kuni Xiva shahrida Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (SHHT) a’zo bo‘lgan 8 davlat delegatsiyalari avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya transporti sohasida tashkilot doirasidagi o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qiladi.
Xalqaro transport sohasidagi hamkorlik bu yil O‘zbekiston raislik qilayotgan SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Bugungi kunda SHHT dunyodagi eng tez rivojlanayotgan transmintaqaviy tashkilotlardan biridir. Ishtirokchi davlatlar tarkibi, ushbu tuzilmaning ulkan iqtisodiy, siyosiy, transport va tranzit salohiyati uni XXI asrning eng istiqbolli ko‘p tomonlama birlashmalaridan biriga aylantirdi.
Ta’kidlash kerakki, SHHT ega bo‘lgan ulkan transport va tranzit salohiyatidan samarali foydalanish O‘zbekiston Respublikasining ushbu tashkilotdagi asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
O‘zbekiston tomoni o‘z raisligi davrida ushbu strategik muhim yo‘lda ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga yanada turtki berish vazifalarini qo‘ydi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasida o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va samarali transport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha hamkorlik strategiyasining loyihasi ishlab chiqildi.
Mazkur hujjatning qabul qilinishi SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasida transport aloqasi sohasidagi hamkorlikning institutsional asoslarini mustahkamlashiga shubha yo‘q.

В Хиве обсудят перспективы усиления транспортной взаимосвязанности на пространстве ШОС
12 мая в городе Хива делегации 8 государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) обсудят вопросы сотрудничества в области автомобильного, железнодорожного и авиационного транспорта.
Сотрудничество в сфере международного транспорта является одним из основных направлений взаимодействия государств-членов ШОС, в котором в текущем году председательствует Узбекистан.
Сегодня ШОС – одна из наиболее быстроразвивающихся трансрегиональных организаций мира. Состав государств-участников, огромный экономический, политический и транспортно-транзитной потенциал этой структуры делает её одним из наиболее перспективных многосторонних объединений ХХI века
Следует отметить, что эффективное использование огромного транспортно-транзитного потенциала ШОС является одним из ключевых приоритетов Узбекистана в данной организации.
В период своего председательства узбекская сторона поставила задачу придать дальнейший импульс развитию многостороннего взаимодействия на данном стратегически важном треке.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева разработан проект Стратегии сотрудничества государств-членов ШОС по развитию взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров.
Принятие этого концептуального документа непременно укрепит институциональные основы сотрудничества государств-членов ШОС в сфере транспортной взаимосвязанности.