Joriy yilning 28-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Italiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Agostino Pinna bilan uchrashdi, deb xabar beradi ISSV matbuot xizmati.
Tomonlar joriy hamkorlikning dolzarb masalalarini hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy munosabatlarni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Italiya biznesining Oʻzbekistonga boʻlgan qiziqishi ta’kidlandi – soʻnggi yillarda respublikada Italiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni sezilarli darajada oshdi, energetika, metallurgiya, kimyo sanoati, mashinasozlik, toʻqimachilik sanoati kabi yangi yoʻnalishlarda aloqalar oʻrnatildi.
Italiya kompaniyalarini Oʻzbekistonda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga jalb qilish maqsadida birgalikda ish olib borishning mexanizmlari koʻrib chiqildi.

В МИПТ состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Италии в Узбекистане
28 декабря текущего года Министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Италии в Узбекистане Агостино Пинна, сообщает пресс-служба МИПТ.
Стороны обсудили актуальные вопросы текущего сотрудничества и перспективы дальнейшего расширения торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия двух стран.
Отмечен интерес итальянского бизнеса к Узбекистану — за последние годы значительно выросло количество предприятий в республике с участием итальянского капитала, охвачены такие новые направления, как энергетика, металлургия, химическая промышленность, машиностроение, выпуск текстильной продукции и т.д.
Рассмотрены механизмы взаимодействия в целях привлечения итальянских компаний к реализации совместных проектов в Узбекистане.