Poytaxtda Boshqirdiston Respublikasi bilan hamkorlik forumi bo‘lib o‘tdi
18-may kuni “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida Boshqirdiston Respublikasi bilan mintaqalararo hamkorlik forumi bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahri va Boshqirdiston Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida B2B uchrashuvlari o‘tkazildi, unda Boshqirdistonning yuzdan ortiq kompaniyasi mahalliy tadbirkorlar bilan muzokaralarda ishtirok etdi.
Forum ishtirokchilarining yalpi majlisi ham boʻlib oʻtdi va uni Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxoʻjayev ochib berdi, ushbu forum mintaqalararo hamkorlik boʻyicha tajriba almashish va Oʻzbekiston va Rossiya Federatsiyasi mamlakatlarimiz prezidentlari tomonidan e’lon qilingan oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning jadal davomi boʻlishiga ishonch bildirdi. Hokim Toshkentda mamlakatlarimiz meʼmorlari va yosh tadbirkorlari uchun forumlar oʻtkazish, savdo aloqalarini taʼlim, tibbiyot va turizm sohalaridagi hamkorlik bilan toʻldirishni taklif qildi.
Boshqirdiston Respublikasi rahbari Radiy Xabirov samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, munosabatlar Shavkat Miriziyoyev va Vladimir Putin o‘rtasidagi kelishuvlarga muvofiq rivojlanayotganini ta’kidladi.
Boshqirdiston Respublikasi Bosh vaziri Andrey Nazarov forum ishtirokchilariga iqtisodiy imkoniyatlar bo‘yicha Rossiyaning beshta yetakchi mintaqalaridan biri bo‘lgan va kuchli uchlikka kirish uchun ajoyib istiqbolga ega bo‘lgan respublika salohiyati haqida gapirib berdi. Respublikada 4-5 million tonna benzin, 8 million tonna dizel yoqilgʻisi ishlab chiqariladi, kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishda yetakchi oʻrinda turadi, ular uchun vertolyotlar va butlovchi qismlar, turboreaktiv va gidro dvigatellar, avtobuslar, neft va gaz sanoati uchun uskunalar, 4 million tonna g’alla yetishtiriladi va mashhur «Bashkir asal» brendi dunyoning ko’plab mamlakatlariga eksport qilinadi.
Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati xabariga koʻra, forum doirasida oʻnlab uchrashuvlar oʻtkazilib, har bir yoʻnalish boʻyicha 40 dan 60 tagacha shartnomalar imzolangan. Bu O‘zbekiston va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi hududlararo hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi katta qadamdir.

В столице прошел форум сотрудничества с республикой Башкортостан
18 мая в отеле «Hilton Tashkent City» прошел форум межрегионального сотрудничества с республикой Башкортостан. В его ходе состоялись презентации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества города Ташкента и республики Башкортостан.
Кроме того, в рамках мероприятия состоялись В2B-встречи, в которых с участием более ста компаний из Башкортостана, которые провели переговоры с местными предпринимателями.
Также состоялась пленарная встреча участников форума, открывая которую хоким Ташкента Жахонгир Артикходжаев выразил уверенность, что данный форум буден динамичным продолжением обмена опытом в межрегиональном сотрудничестве и развития отношений Узбекистана и Российской Федерации, провозглашенного президентами наших стран. Хоким предложил провести в Ташкенте форумы для архитекторов и молодых предпринимателей наших стран и дополнить торговые отношения сотрудничеством в области образования, медицины и туризма.
Руководитель Республики Башкортостан Радий Хабиров, поблагодарив за теплый прием, отметил, что развитие отношений проходит в русле договоренностей Шавката Миризиёева и Владимира Путина.
Премьер-министр Республики Башкортостан Андрей Назаров рассказал участникам форума о потенциале республики, которая входит в пятерку регионов-лидеров России по экономическим возможностям и обладает отличными перспективами для выхода в первую тройку. Республика производит 4-5 млн тонн бензина, 8 млн тонн дизельного топлива, лидирует по производству химической продукции, выпускает вертолёты и узлы к ним, турбореактивные и гидравлические двигатели, автобусы, оборудование для нефтегазовой промышленности, производит 4 млн тонн зерна, а известный бренд «Башкирский мёд» экспортируется во многие страны мира.
Как сообщает пресс-служба хокимията Ташкента, в рамках форума были проведены десятки встреч и подписаны от 40 до 60 соглашений по каждому направлению. Это крупный шаг в развитии межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Российской Федерацией.