Poytaxtda Boshqirdiston Respublikasi bilan hamkorlik forumi bo‘lib o‘tdi
18-may kuni “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida Boshqirdiston Respublikasi bilan mintaqalararo hamkorlik forumi bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahri va Boshqirdiston Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida B2B uchrashuvlari o‘tkazildi, unda Boshqirdistonning yuzdan ortiq kompaniyasi mahalliy tadbirkorlar bilan muzokaralarda ishtirok etdi.
Forum ishtirokchilarining yalpi majlisi ham boʻlib oʻtdi va uni Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxoʻjayev ochib berdi, ushbu forum mintaqalararo hamkorlik boʻyicha tajriba almashish va Oʻzbekiston va Rossiya Federatsiyasi mamlakatlarimiz prezidentlari tomonidan e’lon qilingan oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning jadal davomi boʻlishiga ishonch bildirdi. Hokim Toshkentda mamlakatlarimiz meʼmorlari va yosh tadbirkorlari uchun forumlar oʻtkazish, savdo aloqalarini taʼlim, tibbiyot va turizm sohalaridagi hamkorlik bilan toʻldirishni taklif qildi.
Boshqirdiston Respublikasi rahbari Radiy Xabirov samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, munosabatlar Shavkat Miriziyoyev va Vladimir Putin o‘rtasidagi kelishuvlarga muvofiq rivojlanayotganini ta’kidladi.
Boshqirdiston Respublikasi Bosh vaziri Andrey Nazarov forum ishtirokchilariga iqtisodiy imkoniyatlar bo‘yicha Rossiyaning beshta yetakchi mintaqalaridan biri bo‘lgan va kuchli uchlikka kirish uchun ajoyib istiqbolga ega bo‘lgan respublika salohiyati haqida gapirib berdi. Respublikada 4-5 million tonna benzin, 8 million tonna dizel yoqilgʻisi ishlab chiqariladi, kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishda yetakchi oʻrinda turadi, ular uchun vertolyotlar va butlovchi qismlar, turboreaktiv va gidro dvigatellar, avtobuslar, neft va gaz sanoati uchun uskunalar, 4 million tonna g’alla yetishtiriladi va mashhur «Bashkir asal» brendi dunyoning ko’plab mamlakatlariga eksport qilinadi.
Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati xabariga koʻra, forum doirasida oʻnlab uchrashuvlar oʻtkazilib, har bir yoʻnalish boʻyicha 40 dan 60 tagacha shartnomalar imzolangan. Bu O‘zbekiston va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi hududlararo hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi katta qadamdir.

A forum of cooperation with Bashkortostan was held in Tashkent
On 18 May, a forum of interregional cooperation with the Republic of Bashkortostan was held at the Hilton Tashkent City Hotel. In its course, presentations of trade, economic and investment cooperation between the city of Tashkent and the Republic of Bashkortostan took place.
In addition, B2B meetings were held as part of the event, in which more than a hundred companies from Bashkortostan participated in negotiations with local entrepreneurs.
A plenary meeting of the forum participants also took place, opening which the khokim of Tashkent, Jakhongir Artikkhodjaev, expressed confidence that this forum would be a dynamic continuation of the exchange of experience in interregional cooperation and the development of relations between Uzbekistan and the Russian Federation, proclaimed by the presidents of our countries. Khokim suggested holding forums in Tashkent for architects and young entrepreneurs of our countries and supplementing trade relations with cooperation in the field of education, medicine and tourism.
The head of the Republic of Bashkortostan, Radiy Khabirov, thanking for the warm welcome, noted that the development of relations is taking place in line with the agreements between Shavkat Miriziyoyev and Vladimir Putin.
Prime Minister of the Republic of Bashkortostan Andrey Nazarov told the forum participants about the potential of the republic, which is one of the five leading regions of Russia in terms of economic opportunities and has excellent prospects for entering the top three.
The republic produces 4-5 million tons of gasoline, 8 million tons of diesel fuel, is a leader in the production of chemical products, produces helicopters and components for them, turbojet and hydraulic engines, buses, equipment for the oil and gas industry, produces 4 million tons of grain, and the well-known brand ” Bashkir honey” is exported to many countries of the world.
According to the press service of the khokimiyat of Tashkent, dozens of meetings were held within the framework of the forum and from 40 to 60 agreements were signed in each direction. This is a major step in the development of interregional cooperation between Uzbekistan and the Russian Federation.