Toshkentda O‘zbekiston-Tojikiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Tojikiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi arafasida Toshkent shahrida ikki mamlakat rasmiy va ishbilarmon doiralarining 200 dan ortiq vakillarini birlashtirgan O‘zbekiston-Tojikiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov va Tojikiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Davlatali Said ochib berdi.
O‘z chiqishlarda ikki mamlakat delegasiyalari rahbarlari iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish, yuqori texnologiyali qo‘shma ishlab chiqarish ob’ektlarini yaratish, yuqori talabga ega bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarish va istiqbolli bozorlarga yetkazib berish bo‘yicha kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini qayd etdilar hamda O‘zbekiston va Tojikiston ishbilarmon doiralari vakillarini faol va muvaffaqiyatli hamkorlik qilishga chaqirdilar. Shu o‘rinda, ikki mamlakat hukumatlari qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda har qanday zarur yordamni ko‘rsatishga tayyorligi ta’kidlandi.
Yaqin kelajakda o‘zaro savdoni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishni rag‘batlantirish maqsadida tez orada “Oybek” va “Fotexobod” nazorat punktlarining yonida “O‘zbekiston – Tojikiston” chegaraoldi savdo-sanoat zonasini tashkil qilish rejalashtirilayotgani ma’lum qilindi. Unda ishlab chiqarish obyektlari, logistika markazlari va zarur infratuzilma joylashgan bo‘ladi.
Shuningdek, mamlakatlarimizning yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmasevtika, elektrotexnika, tog‘ – kon sanoati va energetika kabi sohalarda sanoat kooperatsiyasini yanada chuqurlashtirish borasidagi ishlarni faollashtirish niyatlari ma’lum qilindi. Shu nuqtai nazardan, 2021 yilda xususiy sektor loyihalarini qo‘llab-quvvatlashning samarali vositasi sifatida tashkil etilgan O‘zbekiston-Tojikiston investisiyaviy kompaniyasining imkoniyatlari ta’kidlandi.
Forum davomida transport va logistika hamda hududlararo hamkorlik sohalaridagi qo‘shma loyiha va tashabbuslar haqida ham so‘z yuritildi.
Tadbir doirasida “B2G” va “B2B” formatidagi ishtirokchilarning maqsadli uchrashuvlari o‘tkazildi. Forum yakunlari bo‘yicha 1062,6 million dollarlik 75 savdo-iqtisodiy hujjat imzolandi.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Таджикский бизнес-форум
В г.Ташкенте в преддверии визита Президента Республики Таджикистан в Республику Узбекистан состоялся Узбекско-Таджикский бизнес-форум, собравший на своей площадке более 200 представителей официальных и деловых кругов двух стран.
Форум открыли заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков и первый заместитель Премьер-министра Республики Таджикистан Давлатали Саид.
В ходе выступлений главы делегаций двух стран отметили значительный потенциал для расширения экономического партнерства, создания совместных высокотехнологичных производств, налаживания кооперационных связей для выпуска востребованной продукции и освоения перспективных рынков и призвали представителей узбекского и таджикского деловых сообществ к активному и успешному сотрудничеству, одновременно подчеркнув готовность правительств двух стран оказывать любую необходимую поддержку в реализации совместных проектов.
Было озвучено, что в целях активизации взаимной торговли и стимулирования развития промышленной кооперации в ближайшее время планируется создание приграничной торгово-индустриальной зоны «Узбекистан – Таджикистан» в районе пунктов пропуска «Ойбек» и «Фотехобод», где будут размещены производственные мощности, логистические центры и необходимая инфраструктура.
Также было заявлено о намерениях двух стран активизировать работу по дальнейшему углублению промышленной кооперации в таких направлениях как легкая промышленность, производство сельскохозяйственной продукции и строительных материалов, фармацевтика, электротехника, горнорудная промышленность и энергетика. В данном ключе были подчеркнуты возможности созданной в 2021 году Узбекско-Таджикской инвестиционной компании как эффективного инструмента поддержки проектов частного сектора.
В ходе Форума было рассказано и о совместных проектах и инициативах в сферах транспортно-логистического и межрегионального сотрудничества.
Также на полях мероприятия состоялись адресные встречи участников в формате «B2G» и «B2B». По итогам форума были подписаны 75 торгово-экономических документов на сумму 1 062,6 млн. долларов.