Oʻzbekistonda eng yirik neft va bitum koni ochilgan
Kon “Sanoat Energetika Guruhi” (SEG) va “Kontiki-Exploration” kompaniyalarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan kashf etilgan. U “Yangi O‘zbekiston” (“Yangi O‘zbekiston”) deb atalgan.
Konning bitumli neft zaxiralari deyarli 100 million tonnaga baholanmoqda. Bu yerda yiliga 1500 ta quduq burg‘ilash sharti bilan 2025 yilga kelib maksimal yillik qazib olish darajasi 1 million tonnani tashkil etishi rejalashtirilgan. Bitumli neft qazib olish darajasini ta’minlash uchun yiliga 1500 ta quduq qazish rejalashtirilgan.
Birinchi razvedka qudug‘ini burg‘ulash 2021-yil 15-mayda boshlangan. Burg‘ilash ishlari Samarqand va Navoiy viloyatlari chegarasida olib borilmoqda, baholash va o‘zlashtirish quduqlarining chuqurligi 400 metrdan 750 metrgacha. Burgʻilash jarayonida alb, senoman va turon davriga oid shagʻal va qumtosh qatlamlari topilgan. Ularning barchasi neft, qo’shimcha yopishqoq moy va bitum bilan to’yingan bo’lib chiqdi.
“Yangi O‘zbekiston” koni Markaziy Osiyodagi eng yuqori texnologiyali konlaridan biriga aylanishi kutilmoqda. Yaqin 12 yilda uni rivojlantirish uchun 2,5 milliard dollar sarmoya kiritish rejalashtirilgan.
Uglevodorodlarni ishlab chiqarish uchun SEG bir qator xalqaro neft konlari servis kompaniyalarini loyihaga jalb qildi, jumladan:
• McDANIEL (Kanada) – geologik tadqiqot, texnologiyalarni tanlash, rivojlanish strategiyasi va texnik-iqtisodiy asoslash;
• BYIS Manufacturing (AQSh) – bug ‘sikl quduqlarini tozalash texnologiyasi, sanoat bug’ ishlab chiqarish;
• O’NEILL Industries (AQSh) – karbonat angidrid, azot va sirt faol moddalar bilan birga bug’ hosil qilish va quyishni ta’minlaydigan bug’ aylanmasi quduqlarini tozalash texnologiyasi;
• GenOil (Kanada) – bitum moyini «sintetik» moyga qayta ishlash texnologiyasini ishlab chiqish, texnologiya litsenziati;
• Energetika va muhandislik (Rossiya) – bitum moyini «sintetik» moyga qayta ishlash texnologiyasining asosiy loyihasi;
• Veraton I.T.C. (Rossiya) – vodorod termobarokimyoviy ta’sir qilish texnologiyasi;
• Qozon Federal universiteti (Rossiya) – yadroning petrofizik tadqiqotlari, in situ yonish texnologiyasini ishlab chiqish.
“Sanoat Energetika Guruhi” bosh direktori Shokir Fayzullaev konning ochilishi kompaniyaning 2030 yilga borib neft qazib olishni 1,6 million tonnaga yetkazish strategiyasining bir qismi ekanligini taʼkidladi.
“Bugungi kunda ishlab chiqarishni yiliga 425 ming tonnadan 500 ming tonnagacha oshirishga erishdik. “Yangi O‘zbekiston” konini o‘zlashtirish bu ko‘rsatkichning sezilarli darajada oshishiga olib kelishi kafolatlangan. Shunday qilib, O‘zbekiston yaqin kelajakda import qilinadigan neftni qisqartirishi va o‘z xomashyosidan qayta ishlangan mahsulotlar ishlab chiqarishi mumkin bo‘ladi”, — deya tushuntirdi Fayzullaev.

The largest deposit of extra-viscous oil and bitumen in Uzbekistan has been discovered in the Zerafshan valley.
The field was discovered by the joint efforts of Sanoat Energetika Guruhi (SEG) and Kontiki-Exploration. It was called “Yangi Uzbekiston” (“New Uzbekistan”).
The field’s bituminous oil reserves are estimated at almost 100 million tons. The maximum annual production level is projected at 1 million tons by 2025, provided that 1,500 wells per year are drilled here. To ensure the level of bituminous oil production, it is planned to drill 1,500 wells per year.
Drilling of the first exploration well was started on May 15, 2021. Drilling operations are carried out on the border of Samarkand and Navoi regions, the depth of appraisal and development wells is from 400 to 750 meters. During drilling, gravelstone and sandstone strata of the Albian, Cenomanian and Turonian ages were uncovered. All of them turned out to be saturated with oil, extra-viscous oil and bitumen.
It is expected that the Yangi Uzbekiston field will become one of the most high-tech in Central Asia. In the next 12 years, it is planned to invest $2.5 billion in its development.
For the production of hydrocarbons, SEG has attracted a number of international oilfield service companies to the project, including:
- McDANIEL (Canada) – geological survey, selection of technologies, development strategy and feasibility study;
- BYIS Manufacturing (USA) – steam cycle well treatment technology, industrial steam generation;
- O’NEILL Industries (USA) – a steam cycle well treatment technology that provides for the generation and injection of steam together with carbon dioxide, nitrogen and surfactants;
- GenOil (Canada) – development of technology for processing bituminous oil into “synthetic” oil, technology licensor;
- Energy and Engineering (Russia) – basic design of the technology for processing bituminous oil into “synthetic” oil;
- Veraton I.T.C. (Russia) – technology of hydrogen thermobarochemical impact;
- Kazan Federal University (Russia) – petrophysical studies of core, development of in situ combustion technology.
Shokir Fayzullaev, General Director of Sanoat Energetika Guruhi, noted that the discovery of the field is part of the company’s strategy to increase oil production to 1.6 million tons by 2030.
“Today we were able to increase production from 425 to 500 thousand tons per year. The development of the Yangi Uzbekistan field is guaranteed to lead to a significant increase in this figure. Thus, Uzbekistan in the near future will be able to reduce imported crude oil and produce processed products from its own raw materials,”- Fayzullaev explained.