Osiyo-Tinch okeani suv forumi 2006-yilda Yaponiya bosh vaziri Ryutaro Xashimoto tashabbusi bilan taraqqiyotning 8 ta ustuvor maqsadi – Ming yillik rivojlanish maqsadlariga erishish uchun suv resurslarini barqaror boshqarishni rivojlantirish uchun tashkil etilgan. Ushbu ustuvor yo‘nalishlarga jamoatchilikning toza va ichimlik suvidan foydalanish imkoniyatini yaxshilash, suv infratuzilmasini takomillashtirish, daryo havzalari va suv omborlarini qayta ta’mirlash va boshqa yo‘nalishlar kiradi.
Sammitda Osiyo-Tinch okeani mintaqasining 49 mamlakatidan Davlat va hukumat rahbarlari, tegishli vazirlik rahbarlari, xususiy sektor va xalqaro jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi nomidan tadbirda Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov qatnashdi.
Bu yilgi Sammitning mavzusi “Barqaror rivojlanish uchun suvni boshqarishda keyingi avlodlar uchun eng yaxshi amaliyot” bo‘ldi. Tadbir mintaqada suv xavfsizligini ta’minlash zarurati va aholining ichimlik suviga bo‘lgan ehtiyojini hisobga olgan holda suv resurslaridan foydalanish va taqsimlash bilan bog‘liq ilg‘or tajriba bilan almashish hamda dolzarb masalalarni muhokama qilishga qaratildi.
Sammitga Osiyo-Tinch okeani suv sammiti Qo‘shma Ijroiya qo‘mitasi raisi, Osiyo-Tinch okeani suv forumi prezidenti, shuningdek Yaponiya suv forumi prezidenti Yoshiru Mari moderatorlik qildi.
Ma’lumot uchun: 2004-yilda tashkil qilingan Yaponiya suv forumi Osiyo-Tinch okeani suv forumining kotibiyati funksiyasini bajarib turadi. Uning vazifalari global suv muammolari sohasida tadqiqotlar o‘tkazish va tavsiyalar tayyorlash, Yaponiyada to‘plangan suvdan samarali foydalanish bilan bog‘liq nou-xau va texnologiyalar bilan tanishishga ko‘maklashish, shuningdek Yaponiya va xorijdagi suv resurslari yo‘nalishidagi manfaatdor tomonlar bilan hamkorlikni rivojlantirishdan iborat. Yaponiya suv forumining korporativ a’zolari Yaponiyaning 85 yetakchi kompaniyasidir. Forum suv xo‘jaligi sohasiga investisiyalarni jalb qilish va bu boradagi mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun tomonlarni birlashtiruvchi maydonchadir.
Bevosita va onlayn tarzda o‘tkazilgan Sammitning ochilishida Yaponiya Imperatori Naruxito mamlakatning suv resurslaridan samarali foydalanish mexanizmlarini ilgari surish bo‘yicha tajribasi haqida so‘zladi va Yaponiyaning ushbu sohadagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha milliy ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Ochilish marosimi yakunida sammitda ishtirok etuvchi mamlakatlar delegasiyalari rahbarlarining uchrashuvlari, shuningdek, uning biznes dasturiga kiritilgan boshqa tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
Sammitning muhim ahamiyatga ega bo‘lgan tadbirlaridan biri oliy darajadagi yalpi majlis bo‘lib, unda tadbir kun tartibidagi asosiy masalalar muhokama qilindi. Yig‘ilishda so‘zga chiqqan S.Umurzakov Markaziy Osiyo mintaqasida suv resurslaridan foydalanish sohasidagi mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha O‘zbekiston pozisiyasini bildirdi. Mamlakatimizda 2021-2023-yillarda suv resurslarini boshqarish va irrigasiya sohasini rivojlantirish strategiyasi, shuningdek, qishloq xo‘jaligida va mamlakat sanoat korxonalarida suvni tejaydigan texnologiyalar va yuqori texnologik tizimlarni keng miqyosda tatbiq etishni nazarda tutuvchi 2030-yilgacha Suv xo‘jaligini rivojlantirish konsepsiyasi ishlab chiqilgani va tasdiqlangani ta’kidlandi. Orol inqirozi bilan bog‘liq muammolar va ularni bartaraf qilish bo‘yicha O‘zbekiston hukumati tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlarga ham alohida e’tibor qaratildi. Bundan tashqari, Sammit doirasida yosh avlod uchun platforma va qishloq xo‘jaligida suv iste’molini kamaytirish va suvdan samarali foydalanish borasida tajriba, axborot va strategiyalar almashishning samarali mexanizmini yaratish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Shu nuqtai nazardan, Orolbo‘yi mintaqasida iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, aholining hayot sifatini oshirish va Orol dengizining qurib qolishi bilan bog‘liq ekologik oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda, Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik Trast jamg‘armasining amaliy faoliyati muhimligi ta’kidlandi.
Sammitning birinchi kuni yakunlari bo‘yicha “Kumamoto Deklaratsiyasi” qabul qilindi. Ushbu hujjat jamiyatni transformasiyalash va uni hayot sifatini yaxshilashga yo‘naltirilish, investisiyalarni ko‘paytirish va inson salohiyatini yuksaltirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek sammitda ishtirok etayotgan mamlakatlarda suv muammolarini hal qilish uchun mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish hamda mavjud resurslarni va ko‘p tomonlama hamkorlik vositalarini safarbar qilish bo‘yicha aniq takliflarni o‘z ichiga oldi.
Deklaratsiya, shuningdek, mintaqa mamlakatlarining ilmiy-texnik hamjamiyatini suv muammolarini hal qilish uchun o‘ziga xos iqlim, geografik, milliy sharoitlarni hisobga olgan holda suv xo‘jaligi sohasidagi innovasiyalarni ishlab chiqish va hayotga joriy qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirishga chaqirdi.
Sammit 23 va 24-aprel’ kunlari o‘z ishini davom ettiradi. Ikki kunlik tadbir davomida bir vaqtning o‘zida 9 ta tematik mashg‘ulotlar, turli ko‘rgazmalar, shuningdek 4 ta birlashgan sessiyalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В японском Кумамото начал свою работу 4-й Азиатско-Тихоокеанский водный саммит
23 апреля текущего года в Японии в г.Кумамото начал свою работу Азиатско-Тихоокеанский водный саммит – крупнейшая конференция Азиатско-Тихоокеанского водного форума.
Азиатско-Тихоокеанский водный форум создан в 2006 году по инициативе премьер-министра Японии Рютаро Хашимото в целях содействия устойчивому управлению водными ресурсами для достижения Целей развития тысячелетия – 8 приоритетных целей развития. В числе данных приоритетов – улучшение доступа населения к чистой и питьевой воде, совершенствование водной инфраструктуры, реставрация бассейнов рек и водоемов и другие направления.
В Саммите приняли участие Главы государств, а также главы правительств, руководители профильных министерств, представители частного сектора и международных общественных организаций из 49 стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
Республику Узбекистан на мероприятии представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Тема Саммита в этом году – «Вода для устойчивого развития: лучшие практики для следующих поколений». Мероприятие призвано способствовать обмену передовым опытом и обсуждению актуальных вопросов, связанных с использованием и распределением водных ресурсов с учетом необходимости обеспечения водной безопасности региона и потребностей населения в питьевой воде.
Модератором Саммита выступил Ёширу Мори, председатель совместного исполнительного комитета Азиатско-Тихоокеанского водного саммита, президент Азиатско-Тихоокеанского водного форума, а также президент Японского водного форума.
Справочно: Японский водный форум, образованный в 2004 году, выполняет функцию секретариата Азиатско-Тихоокеанского водного форума. Его задачами являются проведение исследований и подготовка рекомендаций в сфере глобальных водных проблем, содействие ознакомлению с накопленными в Японии ноу-хау и технологиями, связанными с эффективным водопользованием, а также развитие сотрудничества между заинтересованными сторонами в области водных ресурсов в Японии и за рубежом. Корпоративными членами Японского водного форума являются 85 ведущих японских компаний. Форум является консолидирующей платформой для привлечения инвестиций в сектор водного хозяйства и расширения регионального сотрудничества в данной области.
В ходе открытия Саммита, проходившего в гибридном формате, выступил Император Японии Нарухито, рассказавший об опыте страны в продвижении механизмов эффективного использования водных ресурсов, и обозначивший национальные приоритеты Японии в дальнейшем продвижении многостороннего сотрудничества в данной сфере.
По завершению церемонии открытия были проведены встречи глав делегаций стран-участниц Саммита, а также другие мероприятия, включённые в его деловую программу.
Важным пунктом стало пленарное заседание высокого уровня, в ходе которого были обсуждены ключевые вопросы повестки мероприятия. Выступая на заседании С.Умурзаков озвучил позицию Узбекистана по решению имеющихся проблем в области использования водных ресурсов в регионе Центральной Азии. Отмечено, что в стране разработаны и утверждены Стратегия управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора на 2021-2023 годы, а также Концепция развития водного сектора до 2030 года, предусматривающие масштабное внедрение водосберегающих технологий и высокотехнологичных систем в сельском хозяйстве и промышленных предприятиях страны. Особый акцент был также сделан на текущих вызовах, связанных с Аральским кризисом и мерах, предпринимаемых правительством Узбекистана по их преодолению. Помимо этого, были выдвинуты предложения по созданию платформы для молодого поколения в рамках Саммита и действенного механизма по обмену опытом, информацией и стратегиями в области сокращения водопотребления и эффективного водопользования в сельском хозяйстве.
В данном ключе была подчеркнута важность практической деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья, имея в виду реализацию проектов по улучшению экономической ситуации в регионе, повышению качества жизни населения и преодолению экологических последствий высыхания Аральского моря.
По итогам первого дня Саммита была принята и озвучена «Декларация Кумамото», содержащая в себе конкретные предложения по трансформации общества и его ориентированию на улучшение качества жизни, поддержке усилий по увеличению инвестиций и наращиванию человеческого потенциала, а также расширению регионального сотрудничества и мобилизации ресурсов и имеющихся инструментов многостороннего взаимодействия по решению вопросов водной проблематики, имеющих место в странах-участницах Саммита.
Декларация также призвала научно-техническое сообщество стран региона объединить усилия по разработке и реализации инноваций в сфере водного хозяйства с учетом конкретных климатических, географических, национальных условий для решения водных проблем.
Саммит продолжит свою работу 23 и 24 апреля. В ходе двухдневного мероприятия запланировано 9 параллельных тематических сессий, секционных выставок, а также 4 интегрированных сессий.