Yaponiyaning yetakchi brendlari O’zbekiston bilan hamkorlik qilish imkoniyatini ko’rib chiqmoqda
«O’zto’qimachiliksanoat» uyushmasining Yaponiyaga tashrifi chog’ida yirik yapon brendlari rahbarlari, xususan, «Uniqlo», «J Brand», «Comptoir des Cotonniers», «GU», «Princess Tam-Tam» va «Theory» kabi brendlarga ega bo’lgan «Fast Retailing» kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuvlar o’tkazildi.
Muzokaralarda to’qimachilik tarmog’ini rivojlantirish, paxta xomashyosini qayta ishlash darajasi, mahalliy kompaniyalar va ularning mahsulotlari, jumladan, «BCI» ning mavjud xalqaro sertifikatlari, eksport qilinayotgan mahsulotlar turlari va bozorlari, korxonalarda joriy etilgan sifat tizimi, Klaster tizimi faoliyati muhokama qilindi.
Kompaniyaning bosh ijrochi direktori Shuichi Nakajima «Cotton Campaign» xalqaro koalitsiyasining o’zbek paxtasining global boykotini bekor qilish to’g’risidagi qarorini mamnuniyat bilan kutib oldi va mahalliy kompaniyalar tomonidan o’zbek ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlik masalasini yanada ko’rib chiqish uchun «BCI» xalqaro sertifikatlarini tezda olishga umid bildirdi;
«Aoki Holdings Inc» kompaniyasi rahbariyati «Aoki», «ORIHICA» savdo belgisi ostida erkaklar va ayollar kiyimlari chakana do’konlari tarmog’iga ega bo’lib, mahalliy kompaniyalarning, xususan, «IDEAL»o’zbek brendi ishlab chiqaruvchilarining ishlab chiqarish quvvatlarini namoyish etdi. Yaponiya tomoni O’zbekiston ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlikda O’zbekistonda «AOKI» brendi ostida mahsulot ishlab chiqarish uchun yuqori sifatli paxta tolasini yaratish masalasi ustida ish olib borishga tayyorligini bildirdi. Kompaniya vakillari joriy yilning uchinchi choragida O’zbekistonga tashrif buyurish istagini bildirdilar.
Sport kiyimlari va sport aksessuarlarini ishlab chiqaruvchi «MIZUNO Corporation» kompaniyasi rahbariyatiga sport kiyimlarini ishlab chiqaruvchi mahalliy kompaniyalar, xususan, «Samarkand AFFAREL», «Chust Textile», «SABER»brendlari faoliyati taqdim etildi. O’z navbatida, Yaponiya kompaniyasi vakillari ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikning istiqbolli yo’nalishlarini ishlab chiqish uchun O’zbekiston bozorini yanada chuqurroq o’rganish va respublikaga tashrif buyurishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
«YKK Corporation» kompaniyasi rahbariyati bilan dunyodagi eng yirik chaqmoq va aksessuarlar ishlab chiqaruvchi va ishlab chiqaruvchi «YKK»brendi ostida mahsulot ishlab chiqarish masalalari muhokama qilindi. «YKK Corporation» kompaniyasi vitse-prezidenti Makoto Nishizako «Cotton Campaign» xalqaro koalitsiyasining o’zbek paxtasining global boykotini bekor qilish to’g’risidagi qarorini mamnuniyat bilan kutib oldi va O’zbekistonda hamkorlikni yo’lga qo’yishga tayyorligini bildirdi. Bundan tashqari, kompaniya joriy yilning oktyabr oyida O’zbekistonda bo’lib o’tadigan to’qimachilik ko’rgazmasida ishtirok etish niyatida ekanini ta’kidladi.
Tashrif davomida dizayn kompaniyalari, to’qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari, «MN Inter-Fashion Ltd», «A-Girls Co» ip-kalava yetkazib beruvchilar bilan alohida uchrashuvlar o’tkazildi. Ltd», «Hirose Shokai Co. Ltd», «Chori Co. Ltd», «Ecotex Co. Mahsulotlar va etkazib beruvchilarning lentasini yanada aniqroq qurish uchun» Masui Trading Co «kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan va Yaponiyada» Samarqand Daryo «ip-kalava mahsulotlari ishlab chiqaradigan» Masui Trading Co «kompaniyasi misolida mahalliy yuqori sifatli ip-kalava ishlab chiqarish masalalari muhokama qilindi.
O’zbekiston delegatsiyasi Imabari shahriga tashrif buyurib, «Fujitaka Co.» kompaniyasining Terri mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari bilan tanishdi. Ltd», «Tango Inc», «Murakami Pile Co. Ltd.»imabari» jahon brendi ostida, shuningdek, «Daiwa Dye Co.» Terri mahsulotlarini bo’yash bilan shug’ullanadigan kompaniya. Ltd». Bu sizning kanalingizmi? egalikni tasdiqlang qo’shimcha imkoniyatlardan foydalanish uchun Ltd.»ular allaqachon»imabari Towel» brendi ostida sochiq ishlab chiqarish uchun o’zbek ipidan foydalanmoqdalar.
Ushbu kompaniyalar ishlab chiqaruvchilari o’zbek paxta va ipining mukammal sifatini e’tirof etib, mahalliy ip-kalava ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Ведущие японские бренды рассматривают возможность сотрудничества с Узбекистаном
На переговорах были обсуждены развитие текстильной отрасли, уровень переработки хлопка-сырца, имеющиеся международные сертификаты отечественных компаний и их продукции, включая «BCI», виды и рынки экспортируемой продукции, внедренная система качества на предприятиях, работа кластерной системы.
Главный исполнительный управляющий компании Шуичи Накаджима приветствовал решение Международной коалиции «Cotton Campaign» об отмене глобального бойкота узбекского хлопка и выразил надежду на скорейшее получение отечественными компаниями международных сертификатов «BCI» для дальнейшего рассмотрения вопроса сотрудничества с узбекскими производителями;
Руководству компании «AOKI Holdings Inc», владеющей сетью розничных магазинов мужской и женской одежды под торговой маркой «AOKI», «ORIHICA», презентованы производственные мощности отечественных компаний, в частности производителя узбекского бренда «IDEAL». Японская сторона подтвердила готовность проработать вопрос создание совместно с узбекскими производителями высококачественного хлопкового волокна для производства продукции под брендом «AOKI» в Узбекистане. Представители компании выразили желание посетить Узбекистан в третьем квартале текущего года для более детальной проработки вопроса.
Руководству компании «MIZUNO Corporation», выпускающему спортивную одежду и спортивные аксессуары презентованы деятельность отечественных компаний, производящих спортивную одежду, в частности «Samarkand AFFAREL», «Chust Textile», бренда «SABER». Со своей стороны, представители японской компании выразили готовность еще более подробно изучить рынок Узбекистана и посетить республику для проработки перспективных направлений сотрудничества с производителями.
С руководством компании «YKK Corporation», крупнейшим в мире разработчиком и производителем молний и аксессуаров обсуждались вопросы производства продукции под брендом «YKK». Вице-президент компании «YKK Corporation» Макото Нишизако приветствовал решение Международной коалиции «Cotton Campaign» об отмене глобального бойкота узбекского хлопка и выразил готовность по налаживанию сотрудничества в Узбекистане. Кроме того он отметил, что компания намерена принять участие в текстильной выставке, которая пройдет в октябре текущего года в Узбекистане.
В ходе визита проведены также отдельные встречи с дизайнерскими компаниями, производителями текстильной продукции, поставщиками пряжи «MN Inter-Fashion Ltd», «A-Girls Co. Ltd», «Hirose Shokai Co. Ltd», «Chori Co. Ltd», «Ecotex Co. Ltd», «Masui Trading Co», на которых обсуждены вопросы разработки отечественной высококачественной пряжи с последующим производством брендовой продукции для японского рынка на примере разработанного и уже используемого компанией «Masui Trading Co» производства махровых изделий в Японии пряжи «Samarqand Daryo».
Узбекская делегация посетила город Имабари где ознакомилась с производителями махровых изделий компаний «Fujitaka Co. Ltd», «Tango Inc», «Murakami Pile Co. Ltd.» под мировым брендом «Imabari», а также компанией, занимающейся покраской махровых изделий «The Daiwa Dye Co. Ltd». Стоит отметить, что компании «Tango Inc», «Murakami Pile Co. Ltd.» уже используют узбекскую пряжу для производства полотенец под брендом «Imabari Towel».
Производители указанных компаний признали отличное качество узбекского хлопка и пряжи и выразили готовность к расширению сотрудничества с отечественными производителями пряжи.