Namangan xalqaro aeroporti imkoniyatlari kengaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan xalqaro aeroportini modernizatsiya qilish loyihasi bilan tanishdi, deb xabar beradi O‘zbekiston Prezidenti matbuot xizmati.
Farg‘ona vodiysidan mamlakatimiz vohalariga dovon orqali o‘tiladi. Poyezd qatnovlari hamma yo‘nalishlarda ham emas. Shu bois mazkur aeroport infratuzilmasini yangilashni hayotning o‘zi taqozo qilmoqda. Bu tadbirkorlik, transport xizmatlari va turizm rivojiga katta turtki beradi.
Loyiha doirasida yuk terminali, keytering, yonilg‘i quyish majmuasi va boshqa xo‘jalik binolari qurilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, aeroportning yo‘lovchi terminali quvvati soatiga 1 ming nafarga yetkaziladi. Yuk terminali tadbirkorlik, eksport va tranzit salohiyatini oshiradi.
Shu bilan birga, maxsus servis texnikalari parki yangilanadi. Bu istalgan turdagi samolyotlarni qabul qilish va ularga xizmat ko‘rsatish imkonini yaratadi.
Davlatimiz rahbari aeroportning samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Mahalliy va xalqaro reyslarni ko‘paytirish, logistika imkoniyatlaridan to‘la foydalanish zarurligini ta’kidladi. Chiptalar narxini aholiga qulay qilish asosiy vazifa etib qo‘yildi.

Возможности международного аэропорта Намангана будут расширены
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом модернизации международного аэропорта Намангана. Об этом сообщает пресс-служба Президента Узбекистана.
Путь из Ферганской долины в другие регионы нашей страны лежит через перевал и не во всех направлениях доступны поезда. Поэтому сама жизнь диктует необходимость улучшения инфраструктуры аэропорта, что даст мощный стимул развитию бизнеса, транспортных услуг и туризма.
В рамках проекта планируется строительство грузового терминала, комплексов кейтеринга и заправки топливом, других хозяйственных зданий. Также ожидается увеличение пропускной способности пассажирского терминала до 1 тысячи человек в час. Грузовой терминал усилит потенциал в сферах бизнеса, экспорта и транзита.
Кроме того, проект предусматривает обновление парка спецтехники, что позволит принимать и обслуживать самолеты любого типа.
Глава государства дал указания по повышению эффективности работы аэропорта, подчеркнул необходимость увеличения местных и международных рейсов, полного использования логистических возможностей. Одной из основных задач должно стать обеспечение ценовой доступности билетов.