Jahon banki O‘zbekistondagi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish uchun 143 million dollar sarmoya kiritadi
Jahon banki ijrochi direktorlar kengashi O‘zbekistonga 143 million dollarlik imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi. Mablag’lar mamlakat hukumati tomonidan jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish loyihasini moliyalashtirish va binolar sektorida toza energiyaga investitsiyalarni jalb qilish uchun institutsional va me’yoriy bazani ishlab chiqish uchun ishlatiladi.
Imtiyozli moliyalashtirish O‘zbekiston hukumatiga Jahon banki guruhi tarkibiga kiruvchi Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) tomonidan past foiz stavkasi bo‘yicha, 30 yil muddatga, shu jumladan besh yillik imtiyozli davr bilan taqdim etiladi.
O‘zbekistonda yakuniy energiya iste’molining 50 foizi binolar sektoriga to‘g‘ri keladi, ikkinchi o‘rinda sanoat (22 foiz) va transport (20 foiz) turadi. Chunonchi, tuman kasalxonalarida iste’mol qilinadigan barcha energiyaning qariyb 70 foizi isitish, maktabgacha ta’lim muassasalarida 84 foiz, qishloq vrachlik punktlarida 88, maktablarda 97 foizni tashkil etadi.
Aksariyat jamoat binolari 1970 va 1980 yillarda energiya samaradorligini hisobga olgan holda qurilgan. Ushbu ob’ektlar yomon issiqlik izolyatsiyasiga ega va issiqlik qulayligi standartlariga javob bermaydi. Ular energiya iste’moli yuqori bo’lgan eski qozonxonalar va suv isitish tizimlaridan foydalanadilar.
Jahon banki tomonidan 2021-yilda oʻtkazilgan tadqiqot shuni koʻrsatdiki, maktabgacha taʼlim muassasalari, maktablar va sogʻliqni saqlash muassasalarida energiya samaradorligini oshirish orqali 7000 gigavatt-soat (GVt/soat), shundan yiliga taxminan 6810 GVt/soat issiqlik yoki undan koʻproqni tashkil qiladi. elektr shakli.
“Jahon banki tomonidan moliyalashtirilgan yangi loyiha butun mamlakat boʻylab jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirishga yordam beradi. Bu binolar sektorining oʻzgaruvchan iqlimga tayyorligini oshirishga, energiya sarfini kamaytirishga va atmosferaga issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga yordam beradi”, dedi Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli. “Bu yaqinda qabul qilingan Jahon banki va mamlakatning 2022-2026 yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi doirasida amalga oshiriladigan loyihalardan biridir. Uning ustuvor yo‘nalishlari qatorida milliy iqtisodiyotning ekologik barqaror o‘sishiga o‘tishda O‘zbekistonga ko‘maklashish ham bor”.
Loyiha O‘zbekiston Energetika vazirligi va uning byudjetdan tashqari Tarmoqlararo energiya tejash jamg‘armasi (IFE) tomonidan amalga oshiriladi. Jamgʻarma 2020-yilda iqtisodiy, ijtimoiy va turar-joy sohalarida investitsiyalarni jalb qilish va energiya samaradorligini oshirish loyihalarini moliyalashtirish maqsadida tashkil etilgan.
Loyihaga ko‘ra, KFE respublika bo‘ylab qishloq va shaharlarda joylashgan maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi va sog‘liqni saqlash vazirliklari muassasalarida energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha tadbirlarni moliyalashtiradi.
KFE binolarning energiya samaradorligini baholash, chora-tadbirlar ishlab chiqish, tegishli muassasalardan zarur yangilanishlarni xarid qilish va moliyalashtirish, ularning energiya tejashini o’lchash va tekshirish bo’yicha xizmatlarni taqdim etadi.
Yuqoridagi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari ularning issiqlik izolyatsiyasi va isitish, ventilyatsiya, havoni tozalash va yoritish tizimlarini yaxshilashni o’z ichiga oladi. Shuningdek, tegishli muassasalardagi ko‘mir qozonlari qayta tiklanadigan energiya manbalariga asoslangan isitish va suv isitish tizimlariga almashtiriladi. Masalan, issiqlik nasoslari va quyosh kollektorlari bilan birlashtirilgan quyosh panellarini o’rnatish orqali.
Loyiha bilan qamrab olingan jamoat binolari kam issiqlik yoki qizib ketishning oldini olish uchun milliy termal qulaylik standartlariga javob beradigan tarzda yangilanadi. Loyiha faoliyati energiya sarfini kamaytirish, havo sifatini yaxshilash, tegishli muassasalarni, ayniqsa qish oylarida energiya bilan ta’minlash ishonchliligini, shuningdek, maktabgacha ta’lim va maktab muassasalari o’quvchilari, shifoxona bemorlari uchun issiqlik qulayligini oshirish orqali davlat xizmatlarini ko’rsatish, shuningdek, ushbu muassasalarning xodimlari.
Loyiha KFEning turli sohalarda toza energiya faoliyatiga sarmoya kiritish qobiliyatini yaxshilaydi. U “Ijtimoiy, tijorat va maʼmuriy binolar va inshootlarning energiya samaradorligini oshirish” milliy dasturini ishga tushirish va toza energiya investitsiya bozorini tartibga solish boʻyicha qonunchilikni ishlab chiqishda yordam beradi. Bundan tashqari, loyiha doirasida aholi o‘rtasida energiya samaradorligi masalalari bo‘yicha fuqarolarning xabardorligini oshirish maqsadida axborot-ma’rifiy kampaniya o‘tkaziladi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi dasturi Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyodagi eng yirik dasturlardan biridir. U 5,4 milliard dollarlik moliyaviy majburiyatlarga ega 29 ta loyihadan iborat bo‘lib, ular turli sohalarda davlat rejalarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Masalan, muhim makroiqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, suv xo‘jaligi, suv ta’minoti va kanalizatsiya, energetikasamaradorlik, transport, sog’liqni saqlash, ta’lim, aholini ijtimoiy himoya qilish, shahar va qishloq infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsiyalar, soliq va statistika tizimlarini isloh qilish. Jahon banki, shuningdek, hukumatga COVID-19 pandemiyasining iqtisodiyot, fuqarolar salomatligi va ularning farovonligiga ta’sirini yumshatishda yordam bermoqda.

Всемирный банк инвестирует 143 млн долл. в повышение энергоэффективности общественных зданий в Узбекистане
Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил льготный кредит в размере 143 млн долл. для Узбекистана. Данные средства будут использованы правительством страны для финансирования проекта по повышению энергоэффективности общественных зданий и развитию институциональной и нормативно-правовой базы для привлечения инвестиций в экологически чистую энергию в секторе зданий.
Льготное финансирование предоставляется правительству Узбекистана со стороны Международной ассоциации развития (МАР), входящей в состав Группы Всемирного банка, по низкой процентной ставке, со сроком погашения 30 лет, включая пятилетний льготный период.
В Узбекистане на сектор зданий приходится 50% от общего объема конечного потребления энергии, за которым следуют промышленность (22%) и транспорт (20%). Так, на отопление приходится около 70% всего энергопотребления в районных больницах, 84% в дошкольных учреждениях, 88% в сельских поликлиниках и 97% в школах.
Большинство общественных зданий были построены в 1970–1980-х годах без особого внимания к аспектам энергоэффективности. Эти объекты имеют неудовлетворительную теплоизоляцию, и не отвечают стандартам температурного комфорта. В них используются старые котлы и системы водяного отопления с высоким уровнем энергопотребления.
Исследование, проведенное Всемирным банком в 2021 г., показало, что годовой потенциал экономии энергии за счет повышения эффективности её использования в дошкольных, школьных и медицинских учреждениях составляет более 7000 гигаватт-час (ГВтч), из них около 6810 ГВтч в виде тепла и более 240 ГВтч в виде электроэнергии.
«Новый проект, финансируемый Всемирным банком, будет способствовать повышению энергоэффективности общественных зданий по всей стране. Он поможет сектору зданий улучшить свою готовность к условиям меняющегося климата, сократить потребление энергии и снизить выбросы парниковых газов в атмосферу», — подчеркнул Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане. «Это один из тех проектов, которые будут реализованы в рамках недавно принятой программы партнерства Всемирного банка со страной на 2022–2026 гг. Среди её приоритетов – содействие Узбекистану в переходе к экологически устойчивому росту национальной экономики».
Проект будет реализован Министерством энергетики Узбекистана и его Внебюджетным межотраслевым фондом энергосбережения (МФЭ). Фонд был создан в 2020 г. для привлечения инвестиций и финансирования проектов энергоэффективности в отраслях экономики, социальной сфере, а также в жилищном секторе.
В рамках проекта МФЭ профинансирует мероприятия по повышению энергоэффективности в учреждениях министерств дошкольного образования, народного образования и здравоохранения, расположенные в сельской местности и городах по всей стране.
МФЭ предоставит услуги по проведению оценки энергоэффективности зданий, разработке мер, закупке и финансированию необходимых работ по её повышению в соответствующих учреждениях, а также измерению и проверке сэкономленной ими энергии.
Меры по повышению энергоэффективности вышеназванных общественных зданий будут включать улучшение их термоизоляции и систем отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха и освещения. Кроме того, в соответствующих учреждениях будут заменены угольные котлы на системы отопления и водонагрева, работающие на основе возобновляемых источников энергии. Например, посредством установки солнечных панелей, интегрированных с тепловыми насосами и солнечными коллекторами.
Общественные здания, охваченные проектом, будут модернизированы в соответствии с национальными стандартами температурного комфорта во избежание недостаточного обогрева или перегрева помещений. Проектные мероприятия позволят снизить энергопотребление, улучшат качество воздуха, надежность энергоснабжения соответствующих учреждений, особенно в зимние месяцы, а также предоставление государственных услуг путём улучшения температурного комфорта для учащихся дошкольных и школьных учреждений, пациентов больниц, а также работников данных учреждений.
Проект улучшит возможности МФЭ по инвестированию в мероприятия по внедрению экологически чистой энергии в различных секторах. Он окажет содействие в запуске национальной программы «Повышение энергоэффективности социальных, коммерческих и административных зданий и сооружений» и разработке законодательства, регулирующего рынок инвестиций в экологически чистую энергию. Кроме того, в рамках проекта, будет проведена информационно-просветительская кампания среди населения для повышения осведомленности граждан в вопросах энергоэффективности.
Программа Всемирного банка в Узбекистане является одной из крупнейших в регионе Восточной Европы и Центральной Азии. Она состоит из 29 проектов с финансовыми обязательствами на общую сумму 5,4 млрд долл. Они содействуют в реализации планов правительства в различных секторах. Например, в области проведения важных макроэкономических реформ, модернизации сельского хозяйства, управления водными ресурсами, водоснабжения и санитарии, энергоэффективности, транспорта, здравоохранения, образования, социальной защиты населения, развития городской и сельской инфраструктуры, внедрения инноваций, реформирования налоговой и статистической систем. Всемирный банк также оказывает содействие властям в смягчении последствий пандемии COVID-19 для экономики, здоровья граждан и их благополучия.