Jahon banki O‘zbekistondagi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish uchun 143 million dollar sarmoya kiritadi
Jahon banki ijrochi direktorlar kengashi O‘zbekistonga 143 million dollarlik imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi. Mablag’lar mamlakat hukumati tomonidan jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish loyihasini moliyalashtirish va binolar sektorida toza energiyaga investitsiyalarni jalb qilish uchun institutsional va me’yoriy bazani ishlab chiqish uchun ishlatiladi.
Imtiyozli moliyalashtirish O‘zbekiston hukumatiga Jahon banki guruhi tarkibiga kiruvchi Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) tomonidan past foiz stavkasi bo‘yicha, 30 yil muddatga, shu jumladan besh yillik imtiyozli davr bilan taqdim etiladi.
O‘zbekistonda yakuniy energiya iste’molining 50 foizi binolar sektoriga to‘g‘ri keladi, ikkinchi o‘rinda sanoat (22 foiz) va transport (20 foiz) turadi. Chunonchi, tuman kasalxonalarida iste’mol qilinadigan barcha energiyaning qariyb 70 foizi isitish, maktabgacha ta’lim muassasalarida 84 foiz, qishloq vrachlik punktlarida 88, maktablarda 97 foizni tashkil etadi.
Aksariyat jamoat binolari 1970 va 1980 yillarda energiya samaradorligini hisobga olgan holda qurilgan. Ushbu ob’ektlar yomon issiqlik izolyatsiyasiga ega va issiqlik qulayligi standartlariga javob bermaydi. Ular energiya iste’moli yuqori bo’lgan eski qozonxonalar va suv isitish tizimlaridan foydalanadilar.
Jahon banki tomonidan 2021-yilda oʻtkazilgan tadqiqot shuni koʻrsatdiki, maktabgacha taʼlim muassasalari, maktablar va sogʻliqni saqlash muassasalarida energiya samaradorligini oshirish orqali 7000 gigavatt-soat (GVt/soat), shundan yiliga taxminan 6810 GVt/soat issiqlik yoki undan koʻproqni tashkil qiladi. elektr shakli.
“Jahon banki tomonidan moliyalashtirilgan yangi loyiha butun mamlakat boʻylab jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirishga yordam beradi. Bu binolar sektorining oʻzgaruvchan iqlimga tayyorligini oshirishga, energiya sarfini kamaytirishga va atmosferaga issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga yordam beradi”, dedi Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli. “Bu yaqinda qabul qilingan Jahon banki va mamlakatning 2022-2026 yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi doirasida amalga oshiriladigan loyihalardan biridir. Uning ustuvor yo‘nalishlari qatorida milliy iqtisodiyotning ekologik barqaror o‘sishiga o‘tishda O‘zbekistonga ko‘maklashish ham bor”.
Loyiha O‘zbekiston Energetika vazirligi va uning byudjetdan tashqari Tarmoqlararo energiya tejash jamg‘armasi (IFE) tomonidan amalga oshiriladi. Jamgʻarma 2020-yilda iqtisodiy, ijtimoiy va turar-joy sohalarida investitsiyalarni jalb qilish va energiya samaradorligini oshirish loyihalarini moliyalashtirish maqsadida tashkil etilgan.
Loyihaga ko‘ra, KFE respublika bo‘ylab qishloq va shaharlarda joylashgan maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi va sog‘liqni saqlash vazirliklari muassasalarida energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha tadbirlarni moliyalashtiradi.
KFE binolarning energiya samaradorligini baholash, chora-tadbirlar ishlab chiqish, tegishli muassasalardan zarur yangilanishlarni xarid qilish va moliyalashtirish, ularning energiya tejashini o’lchash va tekshirish bo’yicha xizmatlarni taqdim etadi.
Yuqoridagi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari ularning issiqlik izolyatsiyasi va isitish, ventilyatsiya, havoni tozalash va yoritish tizimlarini yaxshilashni o’z ichiga oladi. Shuningdek, tegishli muassasalardagi ko‘mir qozonlari qayta tiklanadigan energiya manbalariga asoslangan isitish va suv isitish tizimlariga almashtiriladi. Masalan, issiqlik nasoslari va quyosh kollektorlari bilan birlashtirilgan quyosh panellarini o’rnatish orqali.
Loyiha bilan qamrab olingan jamoat binolari kam issiqlik yoki qizib ketishning oldini olish uchun milliy termal qulaylik standartlariga javob beradigan tarzda yangilanadi. Loyiha faoliyati energiya sarfini kamaytirish, havo sifatini yaxshilash, tegishli muassasalarni, ayniqsa qish oylarida energiya bilan ta’minlash ishonchliligini, shuningdek, maktabgacha ta’lim va maktab muassasalari o’quvchilari, shifoxona bemorlari uchun issiqlik qulayligini oshirish orqali davlat xizmatlarini ko’rsatish, shuningdek, ushbu muassasalarning xodimlari.
Loyiha KFEning turli sohalarda toza energiya faoliyatiga sarmoya kiritish qobiliyatini yaxshilaydi. U “Ijtimoiy, tijorat va maʼmuriy binolar va inshootlarning energiya samaradorligini oshirish” milliy dasturini ishga tushirish va toza energiya investitsiya bozorini tartibga solish boʻyicha qonunchilikni ishlab chiqishda yordam beradi. Bundan tashqari, loyiha doirasida aholi o‘rtasida energiya samaradorligi masalalari bo‘yicha fuqarolarning xabardorligini oshirish maqsadida axborot-ma’rifiy kampaniya o‘tkaziladi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi dasturi Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyodagi eng yirik dasturlardan biridir. U 5,4 milliard dollarlik moliyaviy majburiyatlarga ega 29 ta loyihadan iborat bo‘lib, ular turli sohalarda davlat rejalarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Masalan, muhim makroiqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, suv xo‘jaligi, suv ta’minoti va kanalizatsiya, energetikasamaradorlik, transport, sog’liqni saqlash, ta’lim, aholini ijtimoiy himoya qilish, shahar va qishloq infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsiyalar, soliq va statistika tizimlarini isloh qilish. Jahon banki, shuningdek, hukumatga COVID-19 pandemiyasining iqtisodiyot, fuqarolar salomatligi va ularning farovonligiga ta’sirini yumshatishda yordam bermoqda.

World Bank Invests 143 Million USD to Improve Energy Efficiency in Public Buildings in Uzbekistan
The Board of Executive Directors of the World Bank approved a $143 million concessional loan for Uzbekistan. The funds will be used by the government of the country to finance a project to improve the energy efficiency of public buildings and develop the institutional and regulatory framework to attract investment in clean energy in the building sector.
Concessional financing is provided to the Government of Uzbekistan by the International Development Association (IDA), which is part of the World Bank Group, at a low interest rate, with a maturity of 30 years, including a five-year grace period.
In Uzbekistan, the buildings sector accounts for 50% of total final energy consumption, followed by industry (22%) and transport (20%). Thus, heating accounts for about 70% of all energy consumption in district hospitals, 84% in preschool institutions, 88% in rural clinics and 97% in schools.
Most public buildings were built in the 1970s and 1980s with little regard for energy efficiency aspects. These facilities have poor thermal insulation and do not meet the standards of thermal comfort. They use old boilers and water heating systems with a high level of energy consumption.
A 2021 study by the World Bank found that over 7,000 gigawatt-hours (GWh) of which are about 6,810 GWh in the form of heat or more per year, through energy efficiency improvements in preschool, school, and healthcare facilities. 240 GWh in the form of electricity.
“The new project funded by the World Bank will help improve the energy efficiency of public buildings across the country. It will help the buildings sector improve its preparedness for a changing climate, reduce energy consumption and reduce greenhouse gas emissions into the atmosphere,” said Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan. “This is one of those projects that will be implemented as part of the recently adopted World Bank-Country Partnership Program for 2022-2026. Among its priorities is assistance to Uzbekistan in the transition to environmentally sustainable growth of the national economy.”
The project will be implemented by the Ministry of Energy of Uzbekistan and its Extrabudgetary Intersectoral Fund for Energy Saving (IFE). The fund was established in 2020 to attract investments and finance energy efficiency projects in the economic, social and residential sectors.
Under the project, the MFE will finance energy efficiency activities in the institutions of the ministries of pre-school education, public education and health, located in rural areas and cities throughout the country.
MFE will provide services to assess the energy performance of buildings, develop measures, procure and finance the necessary upgrades from relevant institutions, and measure and verify their energy savings.
Measures to improve the energy efficiency of the above public buildings will include improving their thermal insulation and heating, ventilation, air conditioning and lighting systems. In addition, coal-fired boilers will be replaced in relevant institutions with heating and water heating systems based on renewable energy sources. For example, by installing solar panels integrated with heat pumps and solar collectors.
Public buildings covered by the project will be upgraded to meet national thermal comfort standards to avoid underheating or overheating. Project activities will reduce energy consumption, improve air quality, the reliability of energy supply to relevant institutions, especially during the winter months, as well as the provision of public services by improving the thermal comfort for students of preschool and school institutions, hospital patients, as well as employees of these institutions.
The project will improve the MFE’s ability to invest in clean energy activities in various sectors. It will assist in the launch of the national program “Improving the Energy Efficiency of Social, Commercial and Administrative Buildings and Structures” and the development of legislation to regulate the clean energy investment market. In addition, within the framework of the project, an information and educational campaign will be carried out among the population to increase citizens’ awareness of energy efficiency issues.
The World Bank program in Uzbekistan is one of the largest in Eastern Europe and Central Asia. It consists of 29 projects with financial commitments totaling $5.4 billion. They support the implementation of government plans in various sectors. For example, in the areas of important macroeconomic reforms, agricultural modernization, water management, water supply and sanitation, energyefficiency, transport, healthcare, education, social protection of the population, development of urban and rural infrastructure, innovation, reform of the tax and statistical systems. The World Bank is also helping governments mitigate the effects of the COVID-19 pandemic on the economy, public health, and well-being.