Jahon banki O‘zbekistonga qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalari uchun 143 million dollar kredit ajratadi
Tashabbus doirasida qayta tiklanadigan energiya loyihalariga investitsiyalar uchun normativ-huquqiy muhitni takomillashtirish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston binolarni toza energiya bilan taʼminlash uchun Jahon bankidan imtiyozli kredit oladi, deya xabar beradi Energetika vazirligi
Vazirlik ITSV va Energiya tejash jamgʻarmasi bilan birgalikda “Oʻzbekistonda binolar uchun toza energiya” loyihasini tayyorladi. Unga koʻra, mamlakatimizning barcha hududlarida 800 dan ortiq taʼlim va sogʻliqni saqlash muassasalarini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, tashabbus energiya tejash va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan loyihalarga investitsiyalarni jalb qilishni tartibga solishni takomillashtirishga xizmat qiladi.
Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi JB guruhi tarkibida O‘zbekiston hukumatiga past foiz stavkasida 143 million dollar ajratadi. Kreditni qaytarish muddati 30 yil, shu jumladan 5 yillik imtiyozli davr.
Kredit shartlari bo‘yicha muzokaralar 24-25 may kunlari bo‘lib o‘tdi. Jahon banki Ijrochi direktorlar kengashi “O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energiya salohiyatini safarbar etish sohasidagi yetakchi mavqeini hisobga olgan holda” loyihaga pul ajratishni bir ovozdan ma’qulladi.
Taʼkidlanishicha, loyiha energiya tejovchi texnologiyalar va muqobil energiya sohalariga sarmoya kiritish uchun ragʻbat yaratishda muhim oʻrin tutadi.

WB to provide Uzbekistan $143 million loan for renewable energy projects
Within the framework of the initiative, it is planned to improve the regulatory environment for investments in renewable energy projects.
Uzbekistan will receive a preferential loan from the World Bank to provide buildings with clean energy, the Ministry of Energy reports.
The ministry, together with the MIFT and the Energy Saving Fund, prepared the project “Clean Energy for Buildings in Uzbekistan”. According to it, it is planned to modernize over 800 education and healthcare facilities in all regions of the country.
In addition, the initiative will improve the regulation of attracting investments in projects aimed at supporting energy conservation and the use of renewable energy sources.
The International Development Association, as part of the WB group, allocates $143 million to the government of Uzbekistan at a low interest rate. The loan repayment term is 30 years, including a 5-year grace period.
Negotiations on the terms of the loan took place on May 24-25. The WB Board of Executive Directors unanimously approved the allocation of money for the project, “taking into account the leading position of Uzbekistan in the field of mobilizing the potential of renewable energy.”
It is noted that the project will play a key role in creating incentives for investment in energy-saving technologies and alternative energy.