O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari rahbarlari uchrashuvi
Joriy yilning 2-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xoʻjayev Samarqandda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi hukumatlari rahbarlari darajasidagi qoʻshma komissiyaning 3-majlisida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisi Mixail Mishustin raisligida o‘tgan yig‘ilishda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro hamkorlik munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari muhokama etildi
Joriy yilning 15 sentyabrida Prezidentlar – Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin tomonidan O‘zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolangani taʼkidlandi.
Hukumatlar oldiga turli sohalarda amaliy hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish vazifasi qo‘yilgan.
Majlisda istiqbolli sarmoyaviy loyihalar va savdo shartnomalarining amalga oshirilishini taʼminlash hamda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirish rejalarini kelishib olindi.
Keyingi besh yilda O‘zbekistonda Rossiya sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni uch baravar ko‘payib, qariyb uch mingtaga yetdi. Birgina joriy yilda 700 ta korxona tashkil etildi.
O‘z navbatida Rossiyada ham o‘zbek kapitali ishtirokida mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
Bugungi kunda davlatlarimiz o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, elektrotexnika va mashinasozlik sohalarida sanoat kooperatsiyasi rivojlanmoqda.
Tomonlar transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligi bildirildi. Joriy yilda yuk tashish hajmi 21 foizga oshgani, bunda tranzit yuk tashishlar salmog‘i 25 foizga ko‘paygani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shu bilan birga hududlar orqali tranzit yuk tashishda ishonchli transport-logistika zanjirlarini shakllantirish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Taʼlim va ilm-fan, madaniyat sohalaridagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning muhim yo‘nalishlaridan hisoblanadi. Ayni paytda O‘zbekistonda Rossiyadagi oliy taʼlim muassasalarining 14 ta filiali faoliyat yuritmoqda.
Majlis yakuniga ko‘ra, o‘zaro hamkorlikni yana-da rivojlantirishga qaratilgan o‘ndan ortiq hujjat imzolandi.

Meeting of the heads of governments of Uzbekistan and Russia
On December 2 this year, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev took part in the 3rd meeting of the joint commission at the level of heads of government of the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation, held in Samarkand.
At the meeting, chaired by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and the Prime Minister of the Russian Federation Mikhail Mishustin, the current state and prospects for strategic partnership and mutual cooperation between our countries were discussed.
It was noted that on September 15, Presidents Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin signed a Declaration on a comprehensive strategic partnership between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation. The governments have been tasked with comprehensively developing practical cooperation in various fields.
At the meeting, plans were agreed to ensure the implementation of promising investment projects and trade agreements, and to deepen cultural and humanitarian cooperation.
Over the past five years, the number of enterprises in Uzbekistan with the participation of Russian investments has tripled and reached almost three thousand. This year alone, 700 such enterprises have been created. About a thousand enterprises with the participation of Uzbek capital operate in Russia. Industrial cooperation is developing between our countries in the fields of agriculture, textile and food industries, pharmaceuticals, electrical engineering and mechanical engineering.
The parties expressed interest in expanding cooperation in the field of transport and transit. It was noted with satisfaction that this year the volume of cargo transportation increased by 21 percent, and the volume of transit cargo transportation increased by 25 percent. At the same time, the need to continue cooperation in the formation of reliable transport and logistics chains for transit cargo transportation through the regions was emphasized.
Cooperation in the field of education, science and culture is also one of the important areas of bilateral relations. There are 14 branches of Russian universities in Uzbekistan.
As a result of the meeting, more than ten documents aimed at further development of mutual cooperation were signed.