Yaponiya tadbirkorlaridan iborat delegatsiya Farg‘ona viloyatiga ishbilarmonlik muloqotlari uchun tashrif buyurdi, deb xabar beradi Spot O‘zA’ga tayanib.
Mehmonlarni viloyat hokimi Xayrullo Bazarov qabul qildi. NAGAI klinikasi tomonidan Farg‘ona shahrida bo‘lajak ekoshahar hududida Yaponiya tibbiyot va sog‘lomlashtirish shaharchasi qurilishi uchrashuvning asosiy mavzularidan biri bo‘ldi.
Loyiha doirasida 20 ta sog‘liqni saqlash muassasasi, turli yo‘nalishdagi 11 poliklinikalar, ikkita dorixona, sport-sog‘lomlashtirish majmuasi va tibbiyot o‘quv markazi mavjud. Yaponiya tomoni unga 8,72 million dollar investitsiya kiritmoqda.
Shahar rejalashtirilgan 15 million dollarlik Shogun City mehmonxonasi, restorani va bog‘ majmuasi yonida joylashgan bo‘ladi.Shartnoma Micado Development kompaniyasi bilan mintaqa delegatsiyasining Yaponiyaga o‘tgan dekabr oyida imzolangan edi.
Majmuada Daiso brendi supermarketini joylashtirish ham rejalashtirilgan. Yaponiyaning yetakchi kompaniyalaridan biri bilan salomatlik va go‘zallik mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha muzokaralar yakuniy bosqichga kirdi.
Yig‘ilishdan so‘ng NAGAI klinikasi rahbari Koji Nagai o‘z korxonasining viloyatda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnomani oldi. Shuningdek, viloyat hokimligi va xorijiy korxona o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Bazarov Micado Development kompaniyasi rahbari Okuda Takefumi bilan ham muzokaralar olib bordi. Yaponiyalik tadbirkor Shogun Siti sig‘imini kengaytirish va bo‘lajak mehmonxonada xonalar soni 60 tadan 100 tagacha ko‘payishini ma’lum qildi. Qurilish oktabr oyida boshlanishi rejalashtirilgan.

Японская компания планирует построить в Фергане медицинский городок
Делегация предпринимателей из Японии посетила Ферганскую область для деловых переговоров, сообщает Spot со ссылкой на УзА.
Гостей принял хоким региона Хайрулло Базаров. Одной из главных тем встречи стало строительство компанией NAGAI Clinic Японского городка медицины и оздоровления на территории будущего экогородка в Фергане.
Проект включает 20 оздоровительных учреждений, 11 клиник разных направлений, две аптеки, спортивно-оздоровительный комплекс и медицинский учебный центр. Японская сторона инвестирует в него $8,72 млн.
Городок расположится рядом с планируемым комплексом Shogun City из гостиницы, ресторана и сада за $15 млн. Соглашение о его создании было подписано с компанией Micado Development во время поездки делегации из региона по Японии в декабре прошлого года.
Также сообщается о планах разместить в комплексе супермаркет бренда Daiso. Переговоры с одной из ведущих компаний Японии в сфере продажи товаров для красоты и здоровья вступили в финальную стадию.
После встречи руководитель NAGAI Clinic Коджи Нагаи получил свидетельство о госрегистрации его компании в регионе. Также между областным хокимиятом и иностранным предприятием был подписан меморандум о сотрудничестве.
Также Базаров провёл переговоры с главой Micado Development Окудой Такефуми. Японский бизнесмен сообщил о расширении вместимости Shogun City и об увеличении числа номеров в будущем отеле с 60 до 100. Начать строительство планируется в октябре.