O‘zbek-qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasi ishga tushdi
Bishkek shahrida O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegasiyasining Qirg‘iziston Respublikasiga tashrifi doirasida O‘zbek-qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Qirg‘iziston tomonidan Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari A.Japarov ishtirok etdi.
Jamg‘arma faoliyatining ustuvor vazifasi qishloq xo‘jaligi, sanoat, transport va logistika sohalarida qo‘shma korxonalarni tashkil etishga qaratilgan investisiya loyihalarini moliyalashtirishdir. Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi ikki mamlakat iqtisodiyotlarining raqobatbardosh ustunliklaridan foydalangan holda o‘zbek va qirg‘iz ishlab chiqaruvchilari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va o‘zaro bog‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratishga yordam beradi.
Jamg‘arma nafaqat o‘z mablag‘lari hisobidan, balki boshqa tijorat manbalarini – xalqaro moliya institutlari, tijorat banklari, investisiya kompaniyalari va jamg‘armalarni jalb qilish orqali moliyalashtirish vositasi sifatida faoliyat yuritadi.
Agrosanoat majmuasi, to‘qimachilik, ishlab chiqarish, tog‘-kon va metallurgiya sanoati, transport, uy-joy qurilishi va energetika o‘zbek-qirg‘iz investisiyaviy hamkorligini yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari hisoblanadi.
Ochilish marosimi ishtirokchilari yaqin kelajakda Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish uchun loyiha tashabbuslari ro‘yxatini shakllantirish va kelishishga, ularni amalga oshirishning bosqichma-bosqich mexanizmlarini ishlab chiqishga, aniq muddatlar va mas’ul ijrochilarni belgilashga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun: O‘zbek-qirg‘iz taraqqiyot jamg‘armasi O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, ikki mamlakat iqtisodiyotini modernizasiya qilish va rivojlantirish, shuningdek, o‘zaro manfaatli ustuvor investisiya loyihalarini moliyalashtirish orqali ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlaridan samarali foydalanish maqsadida tashkil etilgan. Tegishli bitim ikkala ishtirokchi davlat tomonidan 2021-yil avgust (Qirg‘iziston) va noyabr’ (O‘zbekiston) oylarida ratifikasiya qilindi.

Uzbek-Kyrgyz Development Fund launched
As part of the visit of the Government delegation of the Republic of Uzbekistan to the Kyrgyz Republic, the opening ceremony of the Uzbek-Kyrgyz Development Fund was held In Bishkek city. The event was attended by: Deputy Prime Minister – Minister of Investment and Foreign Trade S.Umurzakov on the Uzbek side and Chairman of the Cabinet of Ministers – Head of the Presidential Administration A.Zhaparov on the Kyrgyz side.
The priority task of the Fund’s activities is to finance investment projects aimed at implementing joint ventures in the fields of agriculture, industry, as well as transport and logistics. The implementation of these projects will contribute to the development of industrial cooperation and the creation of interconnected value chains between Uzbek and Kyrgyz producers through the use of competitive advantages of the economies of the two countries.
The Fund acts as a financing instrument, not only at its own expense, but also by attracting other commercial sources – international financial institutions, commercial banks, investment companies and funds.
Promising areas for further development of Uzbek-Kyrgyz investment cooperation are the agro-industrial complex, textiles, manufacturing, mining and metallurgical industries, transport, housing construction and energy.
The participants of the opening ceremony agreed in the near future to form and agree on a list of project initiatives for financing at the expense of the Fund, to develop step-by-step mechanisms for their implementation, fixing specific deadlines and responsible executives.
The Uzbek-Kyrgyz Development Fund was established in order to strengthen economic cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic, modernize and develop the economies of the two countries, as well as effectively use the opportunities of bilateral cooperation by financing priority mutually beneficial investment projects. The corresponding Agreement was ratified by both participating states in August (Kyrgyzstan) and November (Uzbekistan) 2021.