Ko‘rfaz hamkorlik kengashi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi strategik muloqotning ikkinchi vazirlar yig‘ilishi yakunlandi
Toshkentda Fors ko‘rfazi va Markaziy Osiyo arab davlatlari hamkorlik kengashi o‘rtasidagi Strategik muloqotning Ikkinchi qo‘shma vazirlar yig‘ilishi yakunlandi, deb xabar bermoqda «UzDaily.uz» muxbiri.
Tadbir doirasida 2023-yil 19-iyul kuni Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan Fors ko‘rfazi va Markaziy Osiyo arab davlatlari hamkorlik kengashi davlat rahbarlarining birinchi sammiti yakunlari ko‘rib chiqildi. Ushbu format ishtirokchilar o‘rtasida o‘zaro tushunish, ishonch va sheriklikni mustahkamlash platformasi sifatida rivojlanishda davom etayotgani qayd etildi.
Mamlakatlar mintaqalar oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni, jumladan barqaror taʼminot zanjirlarini, transport va tranzit aloqalarini, oziq-ovqat, energetika va suv resurslarini taʼminlash, shuningdek, qoʻshma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish va toza energiyani rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni rivojlantirish zarurligini taʼkidladilar.
Tomonlar 2024-yil 29-may kuni Ar-Riyodda bo‘lib o‘tadigan birinchi Fors ko‘rfazi va Markaziy Osiyo investitsiya forumida yuqori darajadagi faol ishtirok etishga chaqirdi.
Ishtirokchilar dunyoda tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikka erishish yo‘lidagi ko‘p tomonlama tizim va sa’y-harakatlarni saqlab qolish zarurligini ta’kidlab, hozirgi formatda pozitsiyalarni muvofiqlashtirish muhimligini muhokama qildilar.
O‘zaro hurmat, yaxshi qo‘shnichilik va xalqaro huquq tamoyillariga asoslangan hamkorlikka chaqiruvlar bildirildi, davlatlarning suvereniteti, hududiy yaxlitligi va mustaqilligini hurmat qilish, shuningdek, kuch ishlatish yoki uni qo‘llash bilan tahdid qilishdan tiyilish muhimligi qayd etildi.
Iqlim o‘zgarishi va ekologik muammolarni jamoaviy harakatlar orqali hal etish muhimligi qayd etildi. Saudiya Arabistonining Ar-Riyodda suv tanqisligi muammosini hal qilish va shu maqsadda sarmoyalarni jalb qilish uchun xalqaro suv tashkilotini tuzish niyati ijobiy baholandi.
Ko‘rfaz va Markaziy Osiyo arab davlatlari hamkorlik kengashining 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Strategik muloqoti davlat rahbarlarining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha Aloqa guruhini tuzishga kelishib olindi.

Завершилась Вторая министерская встреча стратегического диалога между Советом сотрудничества арабских государств залива и Центральной Азией
В Ташкенте завершилась Вторая совместная министерская встреча стратегического диалога между Советом сотрудничества арабских государств залива и Центральной Азией, сообщает корреспондент «UzDaily.uz».
В рамках мероприятия проведен обзор реализации результатов первого саммита глав государств Совета сотрудничества арабских государств залива и Центральной Азии, который состоялся в Джидде 19 июля 2023 года. Отмечено, что данный формат продолжает развиваться как платформа для укрепления взаимопонимания, доверия и партнерства между участниками.
Странами подчеркнута необходимость развития торгово-экономических связей между регионами, включая сотрудничество в обеспечении устойчивых цепочек поставок, транспортных и транзитных связей, продовольственных, энергетических и водных ресурсов, а также реализации совместных инвестиционных проектов и развития чистой энергетики.
Стороны призвали к активному участию на высоком уровне в первом Инвестиционном форуме стран Персидского залива и Центральной Азии, который состоится в Эр-Рияде 29 мая 2024 года.
Участники обсудили важность координации позиций в текущем формате, подчеркнули необходимость сохранения многосторонней системы и усилий по достижению мира, безопасности и стабильности в мире.
Озвучены призывы к сотрудничеству на основе взаимного уважения, добрососедства и принципов международного права, выделена важность соблюдения суверенитета, территориальной целостности и независимости государств, а также воздержание от применения силы или угрозы ее применения.
Отмечена важность решения проблем изменения климата и экологических вызовов коллективными действиями. Положительную оценку получило намерение Саудовской Аравии создать международную водную организацию в Эр-Рияде для решения проблемы дефицита воды и мобилизации инвестиций с этой целью.
Согласовано создание Контактной группы для подготовки ко второму саммиту глав государств Стратегического диалога Совета сотрудничества арабских государств залива и Центральной Азии в Самарканде в 2025 году.