17–21-avgust kunlari Serbiyada sublimatsiya qilingan mevalar va quritilgan olxo‘ri ishlab chiqarishga ixtisoslashgan O‘zbekiston kichik va o‘rta biznes vakillarining ishchi tashrifi bo‘lib o‘tmoqda, deb xabar bermoqda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati. Tashrif Xalqaro savdo markazi (ITC) tomonidan Trade Promotion East dasturi doirasida, ISVV ko‘magida tashkil etilgan.
Dastur Belgradda Serbiya Savdo-sanoat palatasidagi uchrashuv bilan boshlandi. Kelgusi kunlarda o‘zbekistonlik tadbirkorlar mamlakatning yetakchi korxonalari va ilmiy tashkilotlariga tashrif buyurib, mevalarni sublimatsion quritish va qayta ishlash texnologiyalari, hosildan keyingi ishlov berish, sifat nazorati tizimlari, qadoqlash va brending yechimlari bilan tanishadilar.
Ishlab chiqarish va ilmiy-tadqiqot maydonlarida ishtirokchilar eksport yetkazib berish jarayonlarini tashkil etish, oziq-ovqat xavfsizligining zamonaviy talablari hamda mahsulotlarning qo‘shilgan qiymatini oshirishga qaratilgan yechimlarni o‘rganadilar.
Tashrifning amaliy davomi sifatida importyorlar va distribyutorlar bilan B2B uchrashuvlar o‘tkaziladi: 22-avgust kuni Zagrebda va 24-avgust kuni Lyublyanada. O‘zbekiston kompaniyalari o‘z mahsulotlarini taqdim etib, yevropalik xaridorlarning talablarini muhokama qiladi hamda yangi xorijiy bozorlarga chiqish imkoniyatlarini ko‘rib chiqadi.

17–21 августа в Сербии проходит рабочая поездка представителей малого и среднего бизнеса Узбекистана, специализирующихся на производстве сублимированных фруктов и сушёного чернослива, сообщает пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан. Визит организован Международным торговым центром (ITC) в рамках программы Trade Promotion East при поддержке МИПТ.
Программа стартовала в Белграде со встречи в Торгово-промышленной палате Сербии. В ближайшие дни узбекским предпринимателям предстоит посетить ведущие предприятия и научные организации страны, где они ознакомятся с технологиями сублимационной сушки и переработки фруктов, послеуборочной обработкой, системами контроля качества, упаковкой и брендингом.
На производственных и исследовательских площадках участники смогут изучить организацию экспортных поставок, современные требования пищевой безопасности и решения, позволяющие повышать добавленную стоимость продукции.
Практическим продолжением поездки станут B2B-встречи с импортёрами и дистрибьюторами: 22 августа в Загребе и 24 августа в Любляне. Узбекские компании представят свою продукцию, обсудят требования европейских покупателей и проработают возможности выхода на новые зарубежные рынки.