Toshkentda O‘zbekiston va Mo‘g‘ulistonning 70 dan ortiq kompaniyalari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi
Toshkentda O‘zbekiston va Mo‘g‘ulistonning 70 dan ortiq kompaniyalari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbut xizmati. Delegatsiyalarga ISSV vaziri o‘rinbosari Ilzat Kasimov, Mo‘g‘ulistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Dadandxu Batbaatar hamda Mo‘g‘uliston parlamenti deputati Suxbaatar Erdenebat rahbarlik qildilar.
Tomonlar joriy yilning birinchi choragida O‘zbekistonning Mo‘g‘ulistonga eksporti 15,6 foizga oshganini qayd etib, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 100 million dollarga yetkazishni maqsad qildilar.
Mo‘g‘uliston jun va kashmiri mahsulotlarini O‘zbekistonda qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha sanoat kooperatsiyasiga alohida e’tibor berildi. Agrosektorda 2029-yilga qadar respublikadagi mo‘g‘ul qo‘ylari bosh sonini 1 milliontaga yetkazish hamda Mo‘g‘ulistonda O‘zbekiston sug‘orish tizimlarini joriy qilish rejalashtirilgan.
Muzokaralarda O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy – Mo‘g‘uliston koridori bo‘ylab yuk tashuvlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Geologiya sohasida esa O‘zbekistonning tegishli vazirligi Ulan-Bator shahridagi vakolatxonasi orqali konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha amaliy ishlarni boshladi.
Suzur Health Med, Prime Nomadic Meat, Tsamkhag Construction va boshqa kompaniyalarning B2B hamda G2B uchrashuvlari natijasida yangi investitsiya loyihalari shakllantirildi. Forum yakunida qo‘shma tashabbuslarni doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlash qilish mexanizmi yaratildi.

В Ташкенте прошел Узбекско-Монгольский бизнес-форум с участием более 70 компаний двух стран
В Ташкенте прошел Узбекско-Монгольский бизнес-форум с участием более 70 компаний двух стран, сообщает пресс-служба МИПТ. Делегации возглавили заместитель главы МИПТ Ильзат Касимов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Монголии в Республике Узбекистан Даданьхуу Батбаатар и депутат Парламента Монголии Сухбаатар Эрдэнэбат.
Стороны отметили рост экспорта Узбекистана в Монголию на 15,6% в первом квартале текущего года и поставили цель довести товарооборот до 100 млн долларов.
Приоритетом стала промышленная кооперация по переработке монгольской шерсти и кашемира в Узбекистане для экспорта. В агросекторе намечено увеличить поголовье монгольских овец в республике до 1 млн к 2029 году и внедрить узбекские системы орошения в Монголии.
Стороны обсудили запуск грузоперевозок по коридору Узбекистан — Кыргызстан — Китай — Монголия. В сфере геологии представительство профильного министерства Узбекистана в Улан-Баторе начало работу по освоению месторождений.
Переговоры компаний Suzur Health Med, Prime Nomadic Meat, Tsamkhag Construction и других в форматах B2B и G2B позволили сформировать пакет инвестпроектов. Итогом форума стало создание постоянного механизма сопровождения совместных инициатив.