ISSV rahbari hamda Braziliya Tashqi ishlar vaziri boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
12-may kuni ISSV rahbari Laziz Kudratov hamda Braziliya Tashqi ishlar vaziri Mauro Vieyra boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati. Muloqot chog‘ida savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish hamda yangi qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etishga alohida e’tibor qaratildi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb 300 million dollarni tashkil etgan bo‘lsa-da, tomonlar qishloq xo‘jaligi, energetika, aviatsiya va farmatsevtika yo‘nalishlarida o‘sish uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladilar. Hukumatlararo komissiyaning ilk yig‘ilishi va C5+1 shaklidagi hamkorlik aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Braziliya O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonini faol qo‘llab-quvvatlayotgani hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Mazkur uchrashuv har ikki davlatning o‘zaro sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha amaliy tashabbuslarni amalga oshirishga tayyorligini ko‘rsatdi.

Глава МИПТ встретился с делегацией Бразилии во главе с Министром иностранных дел Бразилии
12 мая глава МИПТ Лазиз Кудратов встретился с делегацией Бразилии во главе с Министром иностранных дел Бразилии Мауро Виейрой, сообщает пресс-служба МИПТ. Отмечена нацеленность на активное расширение торгово-экономического сотрудничества, развитие промышленной кооперации и запуск новых совместных проектов.
При текущем объеме взаимной торговли около 300 млн долларов по итогам 2025 года партнеры видят широкие горизонты для роста в сельском хозяйстве, энергетике, авиации и фармацевтике. Укреплению связей способствует проведение первого заседания Межправительственной комиссии и использование формата C5+1.
Важным вектором взаимодействия остается площадка ВТО, где Бразилия активно поддерживает вступление Узбекистана. Встреча подтвердила твердую готовность обеих стран к реализации практических инициатив для вывода узбекско-бразильского партнерства на новый уровень.
В рамках визита в МИПТ организованы B2B встречи с участием более 50 предпринимателей двух стран. В ходе открытого диалога деловые круги обсудили перспективные направления взаимодействия, наметили конкретные планы по реализации инвестиционных инициатив и достигли ряда договоренностей о создании совместных производств.