Prezident Shavkat Mirziyoyev Kadastr agentligi faoliyatini yangicha yondashuvlar asosida tashkil etish, aholi va tadbirkorlarga koʻrsatilayotgan xizmatlarni soddalashtirish boʻyicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Soʻnggi ikki yilda 1 million 200 mingdan ortiq koʻchmas mulk obyekti xatlovdan oʻtkazildi. Natijada qoʻshimcha 16,5 ming gektar yer va 49 million kvadrat metr qurilish maydoni aniqlandi.
Aniqlangan obyektlarning 270 mingtasi kadastr bazasiga kiritilib, budjet uchun yiliga 315 milliard soʻmlik qoʻshimcha soliq bazasi yaratildi. Kadastr xizmatlarining 90 foizi onlayn shaklda koʻrsatilmoqda.
Shu bilan birga, sohada aholi va tadbirkorlarni oʻylantirayotgan muammolar saqlanib qolayotgani qayd etildi.
Joriy yilning birinchi yarmida kadastr xizmatlaridan foydalanish boʻyicha 1 milliondan ortiq ariza kelib tushgan boʻlsa, ularning 330 mingtasi yoki 30 foizi rad etilgan. Yaʼni amalda har uchta arizadan bittasi qanoatlantirilmagan.
Bunday holatlar fuqarolarning ortiqcha vaqt va mablagʻ sarflashiga, masalasini hal qilish uchun yana boshqa idora yoki shaxslarga murojaat etishiga sabab boʻlib, korrupsiyaviy xavflarni ham kuchaytirmoqda.
Xizmatlarni raqamlashtirish jarayonida barcha qarorlarni markazlashgan tartibda qabul qilish amaliyoti shakllangani ham aholi uchun ortiqcha toʻsiqlarni yuzaga keltirgan.
Xususan, noturar obyekt toifasini oʻzgartirish uchun viloyat yoki respublika darajasidagi tashkilot roziligi talab qilinmoqda. Bitta masalani hal qilish uchun fuqarolardan bir necha marta ariza topshirish va har bir ariza uchun alohida toʻlov qilish soʻralmoqda.
Masalan, bitta hovlini aka-uka oʻrtasida boʻlish uchun toʻrtta, bitta merosni uch qismga ajratish uchun esa oltita ariza talab qilinadi. Bitta ariza tuman, viloyat va respublika darajasida 30-50 ta bosqichda koʻrib chiqilib, jarayon oʻrtacha 15-20 kunga choʻzilmoqda.
Taqdimotda agentlikning boshqaruv tuzilmasi ham tanqidiy tahlil qilindi.
Hozirda tuman va viloyat darajasida Kadastr agentligi hamda Kadastr palatasining alohida hududiy boʻlinmalari mavjud boʻlib, tizim amalda ikkita rahbar tomonidan boshqarilmoqda.
Tizimdagi xodimlarning 56 foizini rahbar va nazoratchilar, 44 foizini esa bevosita ijrochilar tashkil etadi. Ishga qabul qilish jarayonlarining murakkabligi sababli 700 dan ortiq ish oʻrni vakant qolmoqda. Xodimlarning 40 foizi oʻz mutaxassisligi boʻyicha ishlamayapti.
Qolaversa, viloyat darajasidagi rahbarlarga tuman boʻlinmalari rahbarlariga nisbatan intizomiy chora koʻrish vakolati berilmagan. Natijada ijrochi xodimlarning ish yuklamasi ortib, mehnatiga haq toʻlash darajasi pastligicha qolmoqda.
Shu bois, kadastr xizmatlarini bosqichma-bosqich quyi boʻgʻinga tushirish va hududiy boʻlinmalarning vakolatlarini kengaytirish taklif qilindi.
Respublika darajasida ishlayotgan xodimlarning kamida 30 foizini tumanlarga oʻtkazish, respublika, viloyat va tuman darajasidagi Kadastr palatasi va xizmat koʻrsatish tuzilmalarini birlashtirish nazarda tutilmoqda. Bu orqali hududiy boʻlinmalarning mustaqilligi va masʼuliyati oshiriladi, xizmatlar fuqarolarga yaqinlashtiriladi.
Tuzilmaviy oʻzgarishlar jarayonida aholi sarson boʻlmasligi uchun bir hafta muddatda “Kadastr maslahat burchagi” va “Tezkor kadastr” xizmatlarini yoʻlga qoʻyish vazifasi belgilandi.
Agentlik faoliyatini “bitta ariza – bitta toʻlov” tamoyili asosida tashkil etish boʻyicha takliflar ham koʻrib chiqildi.
Yangi tartibga koʻra, koʻchmas mulkka huquq paydo boʻlganida ariza avtomatik ravishda shakllantirilib, proaktiv xizmat koʻrsatiladi. Bu orqali bir yilda 1 million 200 ming nafar arizachining vaqti va mablagʻi tejaladi. Kadastrga oid barcha xizmatlarni bitta ariza asosida koʻrsatish yoʻlga qoʻyilib, yiliga 200 mingta ortiqcha ariza qisqartiriladi.
Koʻchmas mulkka boʻlgan huquqni roʻyxatdan oʻtkazish jarayoni toʻliq onlayn shaklga oʻtkaziladi. Natijada yiliga 500 mingta arizani amaldagi 10-15 kun oʻrniga bir necha soniyada roʻyxatdan oʻtkazish imkoniyati yaratiladi.
Jumladan, noqonuniy qurilish ixtiyoriy ravishda bartaraf etilganda javobgarlikni yengillashtirish taklif qilindi. Shuningdek, koʻchmas mulk huquqini roʻyxatdan oʻtkazish uchun belgilangan muddatda ariza berilmagan holatda birinchi marta jarima oʻrniga ogohlantirish berish nazarda tutilmoqda.
Mutasaddilarga xizmatlarni soddalashtirish, ortiqcha bosqich va toʻlovlarni qisqartirish, qaror qabul qilish vakolatlarini quyi boʻgʻinga tushirish hamda soha xodimlarining mehnat sharoitlarini yaxshilash yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Деятельность Агентства по кадастру будет организована на основе новых подходов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по организации деятельности Агентства по кадастру на основе новых подходов, а также упрощению услуг, оказываемых населению и предпринимателям, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
За последние два года проведена инвентаризация более 1 миллиона 200 тысяч объектов недвижимости. В результате выявлено дополнительно 16,5 тысячи гектаров земель и 49 миллионов квадратных метров строительных площадей.
270 тысяч выявленных объектов уже внесены в кадастровую базу данных, что позволило создать дополнительную налоговую базу для бюджета в объеме 315 миллиардов сумов в год. Ныне 90 процентов кадастровых услуг предоставляются в онлайн-формате.
Вместе с тем отмечено, что в сфере сохраняются проблемы, волнующие население и предпринимателей.
В первом полугодии текущего года в органы кадастра поступило более 1 миллиона заявлений на получение кадастровых услуг, из которых 330 тысяч или 30 процентов были отклонены. То есть на практике без удовлетворения остается каждое третье заявление.
Подобные ситуации становятся причиной дополнительных временных и финансовых затрат граждан, вынуждают их обращаться в другие ведомства или к иным лицам для решения своих вопросов, а также повышают коррупционные риски.
К созданию лишних барьеров способствовало и то, что в процессе цифровизации услуг сформировалась практика централизованного принятия всех решений.
В частности, для изменения категории нежилого объекта требуется согласие организаций областного или республиканского уровня. Для решения одного вопроса гражданам приходится подавать заявления по несколько раз и оплачивать каждое из них отдельно.
Так, для раздела одного домовладения между двумя братьями необходимо подать четыре заявления, а для раздела одного наследственного имущества на три части – шесть заявлений.
Одно заявление проходит 30-50 этапное рассмотрение на районном, областном и республиканском уровнях, в результате чего весь процесс растягивается в среднем на 15-20 дней.
В ходе презентации также была критически проанализирована управленческая структура Агентства по кадастру.
В настоящее время на районном и областном уровнях действуют отдельные территориальные подразделения Агентства по кадастру и Палаты кадастров, в результате чего система фактически управляется двумя руководителями.
56 процентов сотрудников системы составляют руководители и контролёры, а 44 процента – непосредственно исполнители. Из-за сложности процедур приема на работу вакантными остаются более 700 должностей. При этом 40 процентов сотрудников работают не по своей специальности.
Кроме того, руководители областного уровня не наделены полномочиями применять меры дисциплинарного воздействия в отношении руководителей районных подразделений. В результате возрастает нагрузка на работников исполнительского звена, остается низким уровень оплаты труда.
В этой связи предложено поэтапно перевести кадастровые услуги на низовой уровень и расширить полномочия территориальных подразделений.
Предусматривается перевести не менее 30 процентов сотрудников, работающих на республиканском уровне, в районные подразделения, а также объединить Палату кадастров и обслуживающие подразделения на республиканском, областном и районном уровнях. Это позволит повысить самостоятельность и ответственность территориальных подразделений, а также доступность услуг для граждан.
Чтобы население не испытывало неудобства в период проведения структурных преобразований, поручено в недельный срок организовать услуги «Уголок кадастровой консультации» и «Оперативный кадастр».
Также были рассмотрены предложения по организации деятельности агентства на основе принципа «одно заявление – один платеж».
Согласно новому порядку, при возникновении права на объект недвижимости будет предоставляться проактивная услуга с автоматическим формированием заявления. Это позволит ежегодно экономить время и средства 1,2 миллиона заявителей. Предоставление всех кадастровых услуг будет осуществляться на основании одного заявления, что позволит сократить количество заявлений на 200 тысяч в год.
Процесс государственной регистрации прав на недвижимое имущество будет полностью переведен в онлайн-формат. В результате появится возможность ежегодно регистрировать около 500 тысяч заявлений в течение нескольких секунд вместо нынешних 10-15 дней.
В частности, предложено смягчать ответственность в случаях, когда самовольная постройка устраняется добровольно. Кроме того, предусматривается, что при первом случае непредставления заявления на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество в установленный срок вместо штрафа будет выноситься предупреждение.
Ответственным лицам поручено принять меры по упрощению порядка предоставления услуг, сокращению избыточных этапов и платежей, передаче полномочий по принятию решений на нижестоящие уровни, а также улучшению условий труда работников системы.