Misr kompaniyasi O‘zbekiston qurilish sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda
O‘zbekiston Elchixonasi diplomatlari Misrning yetakchi qurilish va injiniring kompaniyalaridan biri – Friends for Engineering & Contracting kompaniyasining tijorat direktori Muhammad Sultan va biznesni rivojlantirish bo‘yicha menejeri Vael Abu Bakr bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuv davomida kompaniya vakillari O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shuningdek, mamlakatda yaratilgan qulay investitsiyaviy muhitni yuqori baholadilar. Ular O‘zbekiston bozoriga kirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni amalga oshirish hamda ilg‘or injiniring va qurilish yechimlarini joriy etishga katta qiziqish bildirayotganliklarini ta’kidladilar.
Tomonlar O‘zbekiston hududida zamonaviy mehmonxonalar, turar joy majmualari va infratuzilma obyektlarini qurish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Kompaniya vakillari o‘zaro manfaatli loyiha mexanizmini taklif etib, unga ko‘ra O‘zbekiston tomoni tegishli yer uchastkasini taqdim etadi, Friends kompaniyasi esa loyihalash va qurilishning to‘liq siklini o‘z zimmasiga oladi hamda loyihani o‘z investitsiya mablag‘lari hisobidan moliyalashtiradi.
Uchrashuv yakunida kompaniya vakillari Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, shuningdek, viloyatlar va shaharlar hokimliklari vakillari bilan taklif etilayotgan loyihalarni batafsil muhokama qilish va aniq investitsiyaviy takliflarni tayyorlash maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar hamda onlayn uchrashuvlarni tashkil etishga qiziqish bildirdilar.

Diplomats of the Embassy of Uzbekistan met with representatives of one of Egypt’s leading construction and engineering companies, Friends for Engineering & Contracting, including Commercial Director Mohamed Sultan and Business Development Manager Wael Abu Bakr, according tothe correpondent of Dunyo News Agency reports.
During the meeting, the company representatives highlighted the large-scale socio-economic reforms being implemented in Uzbekistan in recent years, as well as the favorable investment climate created in the country. They emphasized their strong interest in entering the Uzbek market, making direct investments, and introducing advanced engineering and construction solutions.
The parties discussed prospects for cooperation in implementing projects for the construction of modern hotels, residential complexes, and infrastructure facilities in Uzbekistan. The company representatives proposed a mutually beneficial project implementation mechanism under which the Uzbek side would provide the relevant land plot, while Friends would undertake the full cycle of project design and construction and finance the project through its own investment resources.
Following the meeting, the company representatives expressed interest in organizing direct negotiations and online meetings with representatives of the Ministry of Investment, Industry and Trade, the Ministry of Construction and Housing and Communal Services of Uzbekistan, as well as regional and city khokimiyats, in order to discuss the proposed projects in detail and prepare concrete investment proposals.