Misr kompaniyasi O‘zbekiston qurilish sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda
O‘zbekiston Elchixonasi diplomatlari Misrning yetakchi qurilish va injiniring kompaniyalaridan biri – Friends for Engineering & Contracting kompaniyasining tijorat direktori Muhammad Sultan va biznesni rivojlantirish bo‘yicha menejeri Vael Abu Bakr bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuv davomida kompaniya vakillari O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shuningdek, mamlakatda yaratilgan qulay investitsiyaviy muhitni yuqori baholadilar. Ular O‘zbekiston bozoriga kirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni amalga oshirish hamda ilg‘or injiniring va qurilish yechimlarini joriy etishga katta qiziqish bildirayotganliklarini ta’kidladilar.
Tomonlar O‘zbekiston hududida zamonaviy mehmonxonalar, turar joy majmualari va infratuzilma obyektlarini qurish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Kompaniya vakillari o‘zaro manfaatli loyiha mexanizmini taklif etib, unga ko‘ra O‘zbekiston tomoni tegishli yer uchastkasini taqdim etadi, Friends kompaniyasi esa loyihalash va qurilishning to‘liq siklini o‘z zimmasiga oladi hamda loyihani o‘z investitsiya mablag‘lari hisobidan moliyalashtiradi.
Uchrashuv yakunida kompaniya vakillari Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, shuningdek, viloyatlar va shaharlar hokimliklari vakillari bilan taklif etilayotgan loyihalarni batafsil muhokama qilish va aniq investitsiyaviy takliflarni tayyorlash maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar hamda onlayn uchrashuvlarni tashkil etishga qiziqish bildirdilar.

Египетская компания рассматривает возможность прямых инвестиций в строительную отрасль Узбекистана
Дипломаты Посольства Узбекистана встретились с представителями одной из ведущих египетских строительных и инжиниринговых компаний «Friends for Engineering & Contracting» — коммерческим директором Мухаммадом Султаном и менеджером по развитию бизнеса Ваэлем Абу Бакром, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи представители компании отметили масштабные социально-экономические реформы, проводимые в Узбекистане в последние годы, а также созданный в стране благоприятный инвестиционный климат. Они подчеркнули свою искреннюю заинтересованность в выходе на рынок Узбекистана, осуществлении прямых инвестиций и внедрении передовых инженерных и строительных решений.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в реализации проектов по строительству современных гостиниц, жилых комплексов и объектов инфраструктуры на территории Узбекистана. Представители компании предложили взаимовыгодный механизм реализации проектов, согласно которому узбекская сторона предоставляет соответствующий земельный участок, а компания «Friends» берет на себя полный цикл проектирования и строительства, а также обеспечивает финансирование проекта за счет собственных инвестиционных ресурсов.
По итогам встречи представители компании выразили заинтересованность в организации прямых переговоров и онлайн-встреч с представителями Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана, а также хокимиятов областей и городов страны для детального обсуждения предлагаемых проектов и подготовки конкретных инвестиционных предложений.