O‘zbekiston Bosh konsulxonasida «China Railway Prefabricated Construction» (CRPC) kompaniyasi bosh direktori Van Pin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Uchrashuvda qurilish va infratuzilma sohalarida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Van Pining so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyoti jadal rivojlanmoqda, investitsiyalar hajmi esa muttasil oshib bormoqda. Qurilish sohasi mamlakat iqtisodiy rivojlanishining muhim drayverlaridan biriga aylanmoqda.
Yirik infratuzilmaviy loyihalarga, jumladan, issiqlik ta’minoti, transport, tibbiyot, ta’lim va uy-joy qurilishi sohalarini qamrab oluvchi «Yangi Toshkent»ni barpo etishga alohida e’tibor qaratildi.
Kompaniya rahbari CRPC «Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston» temir yo‘li qurilishi bo‘yicha tarixiy loyihani amalga oshirishda qurilish uchun po‘lat va metall konstruksiyalar yetkazib berish orqali ishtirok etayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, u O‘zbekistonda uy-joy qurilishi, temir va avtomobil yo‘llari, turizm obyektlari, teplovozlarga xizmat ko‘rsatish, temir yo‘llarni elektrlashtirish hamda ekologik toza qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida loyihalarni amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha CRPC kompaniyasi O‘zbekiston tomoni bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilish uchun sentabr oyi boshida O‘zbekistonga delegatsiya yuborishga kelishib oldi.

A Chinese Company Is Ready to Expand Its Participation in Infrastructure Projects in Uzbekistan
A meeting was held at the Consulate General of Uzbekistan with Wang Ping, General Director of China Railway Prefabricated Construction (CRPC), the correpondent of Dunyo news agency reports.
The meeting focused on prospects for expanding cooperation in construction and infrastructure.
According to Wang Ping, Uzbekistan’s economy has been developing actively in recent years, while investment volumes continue to grow. The construction sector is becoming one of the key drivers of the country’s economic development.
Particular attention was paid to major infrastructure projects, including the construction of New Tashkent, which encompasses heating, transport, healthcare, education, and residential construction.
The company’s head noted that CRPC is participating in the implementation of the historic China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway construction project by supplying steel and metal structures for the construction works.
He also expressed the company’s readiness to implement projects in Uzbekistan involving residential construction, railways and highways, tourism facilities, locomotive maintenance, railway electrification, and the production of environmentally friendly construction materials.
Following the meeting, CRPC agreed to send a delegation to Uzbekistan in early September to discuss further expansion of cooperation with the Uzbek side.