O‘zbekiston tadbirkorlari Rossiyaning Tatariston, Boshqirdiston va Samara viloyati kompaniyalari bilan yangi bitimlarni imzoladi
O‘zbekistonning Qozondagi Bosh konsulxonasi ko‘magida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Kichik biznes va ishbilarmon doiralar uyushmasi vakillari Tatariston, Boshqirdiston va Samara viloyatiga tashrif buyurdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Tashrif doirasida Rossiyaning mazkur hududlarida 100 dan ortiq o‘zbekistonlik korxonalar va qariyb 200 ta Rossiya kompaniyasi ishtirokida biznes-forumlar o‘tkazildi. Uchrashuvlarda tadbirkorlar ishlab chiqarish kooperatsiyasini kengaytirish, mahsulotlarni mahalliylashtirish, eksportni rivojlantirish va yangi qo‘shma loyihalarni ishga tushirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ishtirokchilar uchun, shuningdek, o‘zbek mahsulotlari ko‘rgazmalari va B2B formatidagi ikki tomonlama muzokaralar tashkil etildi. Uchrashuvlar yakunida o‘zbekistonlik kompaniyalar Rossiyadagi hamkorlari bilan eksport shartnomalarini imzoladilar, shuningdek, savdo uylarini ochish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Rossiyaning hududiy savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar imzolandi. Ushbu hujjatlar savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va o‘zbek mahsulotlarining Rossiya bozoriga eksport imkoniyatlarini kengaytirishni nazarda tutadi.

Uzbek entrepreneurs signed new agreements with companies from Russia’s Tatarstan, Bashkortostan, and Samara Region
With the support of the Consulate General of Uzbekistan in Kazan, representatives of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and the Association of Small Business and Business Circles visited the Republic of Tatarstan, the Republic of Bashkortostan, and Russia’s Samara Region, the correspondent of Dunyo News Agency reports.
As part of the visit, business forums were held in these Russian regions with the participation of more than 100 Uzbek enterprises and around 200 Russian companies. During the meetings, entrepreneurs discussed opportunities to expand industrial cooperation, localize production, develop exports, and launch new joint projects.
Exhibitions of Uzbek products and bilateral B2B negotiations were also organized for the participants. Following the meetings, Uzbek companies signed export contracts with Russian partners and reached agreements on opening trading houses and implementing joint projects.
Separate cooperation agreements were signed between the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and regional chambers of commerce and industry in Russia. The documents provide for the development of trade and economic relations and the expansion of opportunities for exporting Uzbek products to the Russian market.