Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenovni qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Suhbat avvalida Oljas Bektenov davlatimiz rahbariga Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston – Qozogʻiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Barcha darajalardagi faol muloqot mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmlari oʻsib, yaqinda qabul qilingan yangi “yoʻl xaritasi” asosida iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish davom etmoqda.
Iyul oyida boʻlib oʻtadigan Hukumatlararo komissiya yigʻilishi hamda Aqtau shahrida oʻtkaziladigan hududlar rahbarlarining birinchi Kengashiga puxta tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Olzhas Bektenov on the sidelines of the Fifth Tashkent International Investment Forum, the press service of the head of our state reports.
At the beginning of the conversation, Olzhas Bektenov conveyed to the head of state the sincere greetings and good wishes of President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The parties discussed current issues related to the further deepening of Uzbek-Kazakh strategic partnership and alliance.
The parties noted with satisfaction the intensive contacts at all levels. Trade turnover is growing, and cooperation projects in priority economic sectors continue to be implemented based on the recently adopted new roadmap.
The importance of thorough preparation for the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission and the first Council of Regional Heads in Aktau in July of this year was emphasized.