Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenovni qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Suhbat avvalida Oljas Bektenov davlatimiz rahbariga Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston – Qozogʻiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Barcha darajalardagi faol muloqot mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmlari oʻsib, yaqinda qabul qilingan yangi “yoʻl xaritasi” asosida iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish davom etmoqda.
Iyul oyida boʻlib oʻtadigan Hukumatlararo komissiya yigʻilishi hamda Aqtau shahrida oʻtkaziladigan hududlar rahbarlarining birinchi Kengashiga puxta tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.

Президент Узбекистан выступил за дальнейшее расширение многопланового партнёрства с Казахстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на полях пятого Ташкентского международного инвестиционного форума принял Премьер-министра Республики Казахстан Олжаса Бектенова, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале беседы Олжас Бектенов передал главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечены интенсивные контакты на всех уровнях. Растут объемы товарооборота, продолжается реализация проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики на основе принятой недавно новой «дорожной карты».
Подчеркнута важность тщательной подготовки к предстоящим в июле этого года заседанию Межправительственной комиссии и первому Совету глав регионов в городе Актау.