O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi amaliy iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qator uchrashuvlar o‘tkazildi
30-iyun – 1-iyul kunlari Tbilisi shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov oliy darajadagi rasmiy tashrif arafasida O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi amaliy iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qator uchrashuvlar o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Gruziya Iqtisodiyot va barqaror rivojlanish vaziri Mariam Kvrivishvili bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Tomonlar savdo, investitsiyalar hamda transport-logistika aloqalarini rag‘batlantirishga qaratilgan qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash, shuningdek, joriy yil kuzida Gruziyada Hukumatlararo komissiyaning 11-yig‘ilishini o‘tkazishni nazarda tutuvchi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.
Shu bilan birga, Gruziyaning 22 ta kompaniya va tashkiloti rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazildi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot yakunida sanoat, qurilish, logistika, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, energetika, neft-gaz sohasi hamda qurilish materiallari ishlab chiqarish yo‘nalishlaridagi loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Moliyaviy yo‘nalish investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash masalalariga qaratildi. TBC’ning O‘zbekistondagi faoliyatini yanada rivojlantirish, xalqaro fondlar mablag‘larini jalb etish uchun investitsiya platformasini yaratish, shuningdek, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

30 июня — 1 июля в г.Тбилиси глава МИПТ Лазиз Кудратов в преддверии официального визита на высшем уровне провел серию встреч, направленных на развитие практического экономического партнерства между Узбекистаном и Грузией, сообщает пресс-служба МИПТ.
Состоялись переговоры с Министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили. Стороны согласовали дальнейшие шаги по укреплению сотрудничества, включая подписание ряда двусторонних документов, стимулирующих торговые, инвестиционные и транспортно-логистические связи, а также проведение 11-го заседания Межправительственной комиссии осенью текущего года в Грузии.
Параллельно прошли переговоры с руководством 22 грузинских компаний и организаций. Итогом прямого диалога стали договоренности по проектам в промышленности, строительстве, логистике, фармацевтике, сельском хозяйстве, энергетике, нефтегазовой сфере и производстве строительных материалов.
Финансовый блок был сфокусирован на инвестиционной поддержке проектов. Обсуждены дальнейшее развитие деятельности TBC в Узбекистане, создание инвестиционной платформы для привлечения финансирования международных фондов, а также формирование Фонда поддержки проектов промышленной кооперации.