O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi maslahatchisi Alisher Shayxov Argentinaning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Enrike Ignasio Ferrera Viyeyra bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda SSP matbuot xizmati.
Tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, investitsiyaviy hamkorlik va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv avvalida Shayxov diplomatni tayinlangani bilan tabriklab, O‘zbekiston va Argentina o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash yo‘lidagi faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Muzokaralar ishtirokchilari qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va to‘qimachilik sanoati, poyabzal ishlab chiqarish, farmatsevtika, elektrotexnika va kimyo sanoati sohalarida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab oldilar. Shuningdek, zargarlik sanoati, turizm, tibbiyot va ta’lim sohalari ham potensial hamkorlik yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Tomonlar belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha amaliy hamkorlikni izchil davom ettirish, ishbilarmonlik aloqalarini faollashtirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Uzbekistan and Argentina will expand trade and economic cooperation
Alisher Shaikhov, Adviser to the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, met with Enrique Ignacio Ferrer Vieira, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Uzbekistan, according to the Chamber’s press service.
The parties discussed the development of trade and economic ties, investment cooperation, and the expansion of contacts between the business communities of the two countries.
At the beginning of the meeting, Shaikhov congratulated the diplomat on his appointment and wished him success in his efforts to strengthen relations between Uzbekistan and Argentina.
The participants identified promising areas of cooperation in agriculture, the food and textile industries, footwear manufacturing, pharmaceuticals, the electrical engineering and chemical industries. The jewelry industry, tourism, healthcare, and education were also identified as potential areas of cooperation.
The parties expressed their readiness to continue practical cooperation in the identified areas, intensify business contacts, and facilitate the implementation of joint projects.