ACWA Power kompaniyasi O‘zbekistonda “yashil” vodorod ishlab chiqarishni tashkil qiladi
ACWA Power kompaniyasi Energetika vazirligi va “O‘zkimyosanoat” konserni bilan ikkita shartnoma imzoladi, deb yozadi Spot “Zavya” agentligiga tayanib.
Ulardan biri doirasida Saudiya Arabistoni kompaniyasi “yashil” vodorod ishlab chiqarish majmuasini yaratishga sarmoya kiritadi. U Chirchiq shahrida, hozirgi ammiak zavodi negizida joylashtiriladi.
Kelajakdagi majmuaning loyiha quvvati yiliga 3 ming tonna vodorodni tashkil etadi. Uning ishga tushirilishi kimyo sanoatida uglerod chiqindilarini kamaytirish va iqtisodiyotni karbonsizlantirishga hissa qo’shishi kutilmoqda.
«Yashil vodorod kelajak yoqilg’isi hisoblanadi», – dedi Zavya ACWA rahbari Muhammad Abunayan. “Biz O‘zbekistonda toza energiyaning muhim manbasini jadal rivojlantirish uchun global tajribamizdan foydalanishga ishonamiz”.
Bundan tashqari, korxona ekologik toza ammiak ishlab chiqarishni tashkil etadi. Hisob-kitoblarga ko’ra, bu har yili 600 million kub metr gazni tejash va karbonat angidrid chiqindilarini 1,5 million tonnaga kamaytirish imkonini beradi.
2021-yilda Energetika vazirligi ACWA va American Air Products kompaniyalari bilan O‘zbekistonda vodorod energetikasini rivojlantirish bo‘yicha shartnomalar imzolagan edi. 2022-yil avgust oyida tomonlar yana bir kelishuv – “yashil” vodorodni sanoat ishlab chiqarish bo‘yicha imzoladilar.
O‘zbekistonda ACWA bir qator energetika loyihalari ustida ishlamoqda. Shu tariqa kompaniya Qoraqalpog‘istonda Markaziy Osiyodagi eng yirik 1500 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurmoqda. Energetika vazirligi bilan 1,65 milliard dollarlik shartnoma 2022-yilning dekabrida imzolangan, ishga tushirilishi 2026-yilda kutilmoqda.

ACWA Power организует в Узбекистане производство «зелёного» водорода
Компания ACWA Power подписала два соглашения с Минэнерго и концерном «Узкимёсаноат», сообщает Spot со ссылкой на агентство Zawya.
В рамках одного из них компания из Саудовской Аравии проинвестирует создание комплекса по производству «зелёного» водорода. Он будет располагаться в Чирчике, на базе нынешнего завода по производству аммиака.
Проектная мощность будущего комплекса составит 3 тысячи тонн водорода в год. Ожидается, что его запуск позволит сократить углеродные выбросы в химической отрасли и поспособствует декарбонизации экономики.
«Зелёный водород считается топливом будущего», — цитирует Zawya главу ACWA Мухаммеда Абунайяна. — «Мы уверены в [успехе] использования нашего мирового опыта для ускорения развития этого жизненно важного источника чистой энергии в Узбекистане».
Кроме того, компания организует экологически чистое производство аммиака. По расчётам, оно позволит ежегодно экономить 600 млн кубометров газа и сократить выбросы углекислого газа на 1,5 млн тонн.
Ещё в 2021 году Минэнерго подписало соглашения с ACWA и американской Air Products о развитии в Узбекистане водородной энергетики. В августе 2022 года стороны заключили ещё один договор — о промышленном производстве «зелёного» водорода.
В Узбекистане ACWA работает над рядом энергетических проектов. Так, компания строит в Каракалпакстане крупнейшую ветряную электростанцию Центральной Азии мощностью 1500 МВт. Контракт с Минэнерго на $1,65 млрд был подписан в декабре 2022 года, запуск ожидается в 2026 году.
Кроме того, с участием компании из Саудовской Аравии строятся ветряные электростанции в Бухарской и Навоийской областях, а также малый ветропарк на 100 МВт в Каракалпакстане. Также она инвестирует в новую газовую электростанцию в Ширине Сырдарьинской области.