Franklin Templeton O‘zbekistonga investitsiya kiritish niyatida
Joriy yilning 28-mart kuni O’zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Franklin Templeton kompaniyasining investitsiyalar bo‘yicha bosh direktori Manraj Sehon bilan muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar beradi ISSV matbuot xizmati.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning joriy yil yanvar oyida Singapurga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan loyiha va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, davlat korxonalariga xorijiy investitsiyalarni jalb etishning yangi mexanizmlarini joriy etish masalasi suhbat ishtirokchilari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Shu tariqa, joriy yilning aprel oyi oxirigacha Milliy investitsiya jamg‘armasini tashkil etish, shuningdek, kompaniyaning Toshkent shahrida vakolatxonasini ochish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Davlat korxonalarini transformatsiyalash va tarkibiy o‘zgartirish jarayonlari samaradorligini ta’minlash maqsadida Singapur kompaniyasi O‘zbekistonga yuqori malakali mutaxassislarni yuboradi.
Tomonlar yaqin oylarda Jamg‘arma aktsiyalarini “Toshkent” Respublika fond birjasiga joylashtirishga kelishib oldilar. Ushbu bosqich AQSH, Yevropa Ittifoqi va boshqa mamlakatlarning yirik investorlarini jalb qilish, shuningdek, keng jamoatchilikni fond bozoriga sarmoya kiritishga jalb etishga qaratilgan chora-tadbirlar kompleksini amalga oshirishda birinchi bosqich bo‘ladi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha tegishli “Yo‘l xaritasi” kelishib olindi va erishilgan kelishuvlar va vazifalari loyihalarni hayotga tatbiq etishdan iborat ishchi guruh tuzish bo‘yicha yakdil qarorga kelindi.

Franklin Templeton заинтересована в инвестировании в Узбекистан
28 марта текущего года состоялись переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова c генеральным директором по инвестициям компании Franklin Templton Манражем Сехоном, сообщает пресс-служба МИПТ.
На встрече обсужден ход реализации проектов и соглашений, достигнутых в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Сингапур в январе этого года.
В частности, взаимную поддержку получил вопрос внедрения новых механизмов привлечения иностранных инвестиций в государственные предприятия. Так, достигнута договоренность о создании Национального инвестиционного фонда, а также открытии офиса компании в г.Ташкенте до конца апреля т.г.
Для обеспечения эффективности процессов трансформации и реструктуризации госпредприятий сингапурская компания командирует в Узбекистан высококвалифицированных специалистов.
Стороны согласовали вопрос о размещении в ближайшие месяцы акций Фонда на Республиканской фондовой бирже «Тошкент». Этот этап станет первым в рамках реализации комплекса практических мер, нацеленных на привлечение крупных инвесторов из США, ЕС и других стран, а также вовлечение широких слоев населения к инвестированию в фондовый рынок.
По итогам встречи согласована соответствующая «Дорожная карта» и принято взаимное решение о создании рабочей группы, в задачи которой будет входить практическая реализация достигнутых договорённостей и проектов.