Malayziyada boʻlib oʻtgan biznes-forumda Oʻzbekistonning investitsiyaviy va turistik salohiyati namoyish etildi
O‘zbekistonning Kuala-Lumpurdagi elchixonasi vakillari Malayziya tadbirkor ayollar xalqaro assotsiatsiyasi (IWEAM) tomonidan tashkil etilgan biznes-forumda ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” muxbiri.
2007-yilda tashkil etilgan IWEAM mamlakatda ayollar tadbirkorligini, jumladan, Malayziya hukumatiga tegishli takliflar kiritish orqali rivojlantirmoqda. Uyushma Janubi-Sharqiy Osiyo va Yevropadagi shu kabi tashkilotlar bilan hamkorlik qiladi.
2021-yilning 28-noyabr – 5-dekabr kunlari IWEAM prezidenti Noraziza Borxan boshchiligidagi kosmetika ishlab chiqarish, savdo, turizm, taʼlim va kinematografiya sohalarida faoliyat yurituvchi rahbariyati va aʼzolari Oʻzbekistonga tashrif buyurdi.
Biznes-forumda yig‘ilganlarga O‘zbekistonning sarmoyaviy va sayyohlik salohiyati, xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston xalq hunarmandchiligi va milliy liboslari ko‘rgazmasi tashkil etildi. Tadbir doirasida “Nurafshon” o‘zbek raqs guruhining madaniy dasturi namoyish etildi.
O‘z navbatida tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonning tegishli tashkilotlari va tadbirkorlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Biznes-forum yakunlari boʻyicha qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va eksport shartnomalarini tuzish imkoniyatlarini oʻrganish maqsadida joriy yilning 4-choragida Malayziya xalqaro ishbilarmon ayollar assotsiatsiyasi aʼzolarining Oʻzbekistonga navbatdagi tashrifini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Investment and tourism potential of Uzbekistan was demonstrated at a business forum in Malaysia
Representatives of the Embassy of Uzbekistan in Kuala Lumpur took part in a business forum organized by the International Association of Women Entrepreneurs of Malaysia (IWEAM), “Dunyo” correspondent reports.
Founded in 2007, IWEAM is developing women’s entrepreneurship in the country, including by making relevant proposals to the Malaysian government. The Association cooperates with similar organizations in Southeast Asia and Europe.
November 28 – December 5, 2021, the leadership and members of IWEAM, operating in the field of cosmetics production, trade, tourism, education and cinematography, led by its President Noraziza Borhan, visited Uzbekistan.
During the business forum, those present were provided with detailed information about the investment and tourism potential of Uzbekistan, the conditions and opportunities created for foreign investors.
An exhibition of folk handicrafts and national costumes of Uzbekistan was also organized. As part of the event, the cultural program of the Uzbek dance group Nurafshon was presented.
In turn, the participants of the event expressed their interest in establishing cooperation with relevant organizations and entrepreneurs of Uzbekistan.
As a result of the business forum, an agreement was reached on organizing the next visit of members of the Malaysian International Association of Business Women to Uzbekistan in the 4th quarter of this year to study the possibility of implementing joint investment projects and concluding export contracts.