Xitoylik investorlar O‘zbekistonda kichik GESlar uchun uskunalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi
O‘zbekistonning Shanxaydagi bosh konsuli Aziz Ma’sutov “Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd” kompaniyasi bosh direktori o‘rinbosari Chen Chen bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” muxbiri.
Xitoy tomoniga O‘zbekistondagi investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhiti taqdimoti, xorijiy investorlarga berilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, shuningdek, respublika hududida faoliyat yuritayotgan erkin iqtisodiy zonalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Sharqiy Xitoy mintaqasi o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va kengaytirish, respublikaga xorijiy sarmoya va zamonaviy texnologiyalarni jalb etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Xitoy kompaniyasi vakili Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda amalga oshirilayotgan izchil islohotlarni yuksak baholadi. Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni oshirish orqali O‘zbekistondagi uzoq muddatli ishtirokini kengaytirish istiqbollariga ishonchi komil ekani ta’kidlandi.
Dastlabki ishlar yakunlariga ko‘ra, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasini yanada chuqurlashtirish va 200 nafargacha kishini ish bilan ta’minlagan holda gidroturbinalar, generatorlar va kichik gidroelektr stansiyalar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqaruvchi O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma korxonasini tashkil etish bo‘yicha muzokaralar uchun, Xitoy tomoni kompaniya raisi boshchiligidagi delegatsiyani 2023-yil 17-24-fevral kunlari O‘zbekistonga jo‘natish to‘g‘risida qaror qabul qildi.

The Consul General of Uzbekistan in Shanghai Aziz Masutov met with Chen Chen, Deputy General Manager of Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd., the correspondebt of “Dunyo” news agency reports.
The Chinese side was presented with the presentation of the investment and business climate in Uzbekistan, information on the benefits and preferences provided to foreign investors, as well as on free economic zones operating on the territory of the republic.
During the meeting, an exchange of views took place on the development and expansion of bilateral trade and economic cooperation between Uzbekistan and the East China region, as well as attracting foreign investment and modern technologies to the republic.
The representative of the Chinese company highly appreciated the progressive reforms carried out under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev in the economic and social spheres. It was emphasized that Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd is confident about the prospects for expanding its long-term presence in Uzbekistan by increasing investment and technological cooperation.
Based on the results of the preliminary work, the Chinese side decided to send its delegation headed by the chairman of the company to Uzbekistan from February 17 to 24, 2023 to conduct negotiations on the establishment of a joint Uzbek-Chinese enterprise for the production of hydraulic turbines, generators and spare parts for small hydropower plants with further deepening the level of localization of production and providing jobs for up to 200 people.