Koreya Respublikasi bilan ikki tomonlama moliyaviy va texnik hamkorlik doirasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning borishi muhokama qilindi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida (ITSV) Koreya Respublikasi bilan moliyaviy va texnik hamkorlikni muhokama qilish bo‘yicha yillik muloqot bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” muxbiri.
ITSV maʼlumotlariga koʻra, Janubiy Koreya tomonidan tadbirda Iqtisodiyot va Moliya vazirligi hamda Eksimbank vakillari ishtirok etdi.
Bugungi kunda Koreya Respublikasining uzoq muddatli imtiyozli kreditlari hisobidan sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, kimyo sanoati sohasida umumiy qiymati 548 million AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan beshta loyihani amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Uchrashuvda Koreya Respublikasi Eksimbankining Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik jamg‘armasi (EDCF)ning imtiyozli kreditlari hisobidan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalarning bugungi holati ko‘rib chiqildi.
Xususan, 2022-yilga mo‘ljallangan “Tibbiyot klasterini yaratish” (383 million dollar), “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterining ilmiy-ta’lim komponentlarini yaratish (198,6 million dollar) ustuvor loyihalari bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.
Tomonlar, shuningdek, kredit bitimlarini imzolashdan oldingi tartiblarni soddalashtirish imkoniyatlarini muhokama qildilar va hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan, mintaqaviy avtomobil va temir yo‘l kommunikatsiyalarini rivojlantirish hamda sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirishni belgilab oldilar.
Muloqot natijasida 2022-2024-yillarga mo‘ljallangan istiqbolli loyihalar ro‘yxati kelishib olinib, ularni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.

The progress of the implementation of joint projects within the framework of bilateral financial and technical cooperation with the Republic of Korea was discussed
The Ministry of Investment and Foreign Trade (MIFT) hosted an annual dialogue to discuss financial and technical cooperation with the Republic of Korea, “Dunyo” correspondent reports.
According to the MIFT, representatives of the Ministry of Economy and Finance, as well as Eximbank, took part in the event from the South Korean side.
To date, work is underway to implement five projects in the field of healthcare, pharmaceuticals, and the chemical industry in the amount of more than 548 million US dollars, which are financed by long-term concessional loans from the Republic of Korea.
During the meeting, the current status of projects jointly implemented at the expense of preferential loans from the Economic Development and Cooperation Fund of the Eximbank of the Republic of Korea (EDCF) was considered.
In particular, further steps were discussed on priority projects for 2022: “Creation of a Medical Cluster” ($383 million), “Creation of research and educational components of the innovative research and production pharmaceutical cluster “Tashkent Pharma Park” ($198.6 million) .
The parties also discussed the possibility of simplifying the procedures preceding the signing of loan agreements, and identified new promising areas of cooperation, including the development of regional road and rail communications and the digitalization of the healthcare sector.
As a result of the dialogue, a list of promising projects for 2022-2024 was agreed, and specific measures were identified to accelerate their implementation.