SSP raisi Rosselxoznadzor rahbari Sergey Dankvert bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi
11-aprel kuni Moskvada Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov va Rosselxoznadzor rahbari Sergey Dankvert oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi, deb xabar beradi Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati.
Tadbirda O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi hamda Respublika asalarichilik uyushmasi vakillari ishtirok etdi.
Tomonlar mamlakatlar o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalari izchil rivojlanib borayotganini qayd etib, ishchi aloqalarni mustahkamlash va o‘zaro manfaatli savdoni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab oldilar.
O‘zbekistonlik hamkasblar Rossiya bozorining Respublika iqtisodiyoti uchun muhimligini qayd etib, Rossiyaga asalari paketlarini yetkazib berish monitoringi bo‘yicha tegishli tizimni ishlab chiqishga, Rossiya tomonining ushbu mahsulotni import qilish bo‘yicha barcha talablarini bajarishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. O‘zbekiston davlat veterinariya xizmati kafolatlari ostida, shuningdek ishonchli yetkazib beruvchi kompaniyalar ro‘yxatini taqdim etsin.
Shu munosabat bilan Sergey Dankvert va Davron Vahobov kelgusi haftada Rosselxoznadzor delegatsiyasining ari paketlarini eksport qilishdan manfaatdor bo‘lgan O‘zbekiston kompaniyalarini tekshirish, shuningdek, mahsulot ustidan nazorat qilish davlat tizimi bilan tanishish maqsadida respublikaga tashrif buyurishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, tomonlar asalarichilik boʻyicha ilmiy hamkorlik muhimligini taʼkidladilar.
“Argus-Fito” FSIS maʼlumotlariga koʻra, 2023-yilda Rossiyadan Oʻzbekistonga ozuqa va ozuqa qoʻshimchalari hamda parranda goʻshti faol eksport qilingan. O‘tgan yili respublikadan Rossiyaga piyoz, nektarin va shaftoli yetkazib berish barqaror yuqori darajada bo‘ldi.

Председатель ТПП провел рабочую встречу с Руководителем Россельхознадзора Сергеем Данквертом
11 апреля в Москве состоялись переговоры Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврона Вахабова с Руководителем Россельхознадзора Сергеем Данквертом, сообщает пресс-служба ТПП.
В мероприятии приняли участие представители Посольства Узбекистана в России, Комитета ветеринарии и развития животноводства, Торгово-промышленной палаты и Ассоциации пчеловодства Республики.
Стороны отметили поступательное развитие деловых отношений между странами и определили шаги для укрепления рабочих контактов и поддержки взаимовыгодной торговли.
Отмечая важность российского рынка для экономики Республики, узбекские коллеги выразили готовность выработать соответствующую систему контроля за поставками пчелопакетов в Россию, выполнять все требования российской стороны, предъявляемые к импорту данного товара, под гарантии государственной ветеринарной службы Узбекистана, а также предоставить список надежных предприятий-поставщиков.
В этой связи Сергей Данкверт и Даврон Вахабов договорились о визите делегации Россельхознадзора в Республику на следующей неделе для проведения инспекции узбекских компаний, заинтересованных в экспорте пчелопакетов, а также с целью ознакомления с государственной системой контроля за поставками продукции.
Кроме того, стороны подчеркнули важность научного сотрудничества по пчеловодству, в том числе с привлечением сторонних организаций, например, ФГБНУ «Федеральный аграрный научный центр Северо-Востока имени Н.В. Рудницкого».
По данным ФГИС «Аргус-Фито», в 2023 году из России в Узбекистан активно экспортировались корма и кормовые добавки, мясо птицы. В прошлом году на стабильно высоком уровне были поставки из Республики в Россию репчатого лука, нектаринов и персиков.
С начала 2024 года в Россию из Узбекистана было ввезено около 70 тысяч тонн плодоовощной продукции, что на 77,7% больше чем за аналогичный период 2023 года — 39,5 тысяч тонн. Заметный рост произошел по таким культурам как: белокочанная капуста в 11 раз — с 3,2 тыс. тонн до 38 тыс. тонн, хурма в 6,2 раза — с 233 тонн до 1,5 тыс. тонн, цветная капуста в 3,2 раза — с 893 тонн до 2,9 тыс. тонн, морковь в 3,3 раза — с 1,5 тыс. тонн до 4,9 тыс. тонн.