Turkiyaning Akcha Holding kompaniyasi O‘zbekistonda to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi
Joriy yilning 29-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Turkiyaning Akcha Holding kompaniyasi direktorlar kengashi a’zosi Ahmet Bilge Go‘ksan bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun: Akcha Holding Turkiyadagi eng yirik kompaniyalardan biri bo‘lib, uning tarkibida yengil sanoat, energetika, oziq-ovqat mahsulotlari, turbodizel generatorlari va motorlar ishlab chiqarish sohalaridagi korxonalar mavjud. Ushbu kompaniyada 20 mingdan ortiq xodim ishlaydi.
Uchrashuvda toʻqimachilik sanoati, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, qishloq xoʻjaligi va mashinasozlik sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirishni va yangi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda ikki tomonlama munosabatlarni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Turkiya kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda investorlarning qulay faoliyat yuritishi uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholab, Namangan viloyatida to‘qimachilik yo‘nalishida 250 million dollarlik investitsiya loyihasini amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. AQSh, Yevropa, Braziliya, Kanada va boshqa mamlakatlar bozorlariga moʻljallangan Ip kalava, momiq sochiq, uy tekstil mahsulotlari, trikotaj, harbiy kiyimlar, xom mato, bo‘yalgan mato va boshqa toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga asoslangan ushbu loyiha to‘liq amalga oshirilsa, 12-15 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.

Турецкий Akcha Xolding намерен создать текстильное производство в Узбекистане
29 ноября текущего года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев провел встречу с членом Совета директоров турецкой компании Akcha Xolding Ахметом Бильге Гоксаном.
В ходе встречи обсуждены перспективы активизации двусторонних отношений, имея в виду реализацию новых совместных проектов и дальнейшее развитие сотрудничества в сфере текстильной промышленности, возобновляемых источников энергии, сельском хозяйстве и машиностроении.
Представители турецкой компании высоко оценили созданные в Узбекистане условия для комфортной деятельности инвесторов и выразили готовность реализовать в Наманганской области инвестиционный проект в текстильной отрасли стоимостью 250 млн долларов. Речь идет о выпуске изделий из пряжи, махровых полотенец, домашнего текстиля, трикотажа, военной формы, полотна, окрашенной ткани и другой текстильной продукции, ориентированной на рынки США, Европы, Бразилии, Канады и других стран. При полной реализации будет создано 12-15 тысяч новых рабочих мест.
По итогам встречи узбекской стороной выражена готовность оказать всесторонее содействие на всех этапах реализации проекта, а также в процессе разработки новых инвестиционных инициатив.