Turkiyaning Akcha Holding kompaniyasi O‘zbekistonda to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi
Joriy yilning 29-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Turkiyaning Akcha Holding kompaniyasi direktorlar kengashi a’zosi Ahmet Bilge Go‘ksan bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun: Akcha Holding Turkiyadagi eng yirik kompaniyalardan biri bo‘lib, uning tarkibida yengil sanoat, energetika, oziq-ovqat mahsulotlari, turbodizel generatorlari va motorlar ishlab chiqarish sohalaridagi korxonalar mavjud. Ushbu kompaniyada 20 mingdan ortiq xodim ishlaydi.
Uchrashuvda toʻqimachilik sanoati, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, qishloq xoʻjaligi va mashinasozlik sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirishni va yangi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda ikki tomonlama munosabatlarni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Turkiya kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda investorlarning qulay faoliyat yuritishi uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholab, Namangan viloyatida to‘qimachilik yo‘nalishida 250 million dollarlik investitsiya loyihasini amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. AQSh, Yevropa, Braziliya, Kanada va boshqa mamlakatlar bozorlariga moʻljallangan Ip kalava, momiq sochiq, uy tekstil mahsulotlari, trikotaj, harbiy kiyimlar, xom mato, bo‘yalgan mato va boshqa toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga asoslangan ushbu loyiha to‘liq amalga oshirilsa, 12-15 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.

Turkish Akcha Holding intends to create textile production in Uzbekistan
On November 29 this year, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjaev met with a member of the Board of Directors of the Turkish company Akcha Holding Ahmet Bilge Goksan.
During the meeting, the prospects for intensifying bilateral relations were discussed, bearing in mind the implementation of new joint projects and the further development of cooperation in the textile industry, renewable energy sources, agriculture and engineering.
Representatives of the Turkish company highly appreciated the conditions created in Uzbekistan for comfortable activities of investors and expressed their readiness to implement an investment project in the textile industry worth $250 million in the Namangan region. We are talking about the production of products from yarn, terry towels, home textiles, knitwear, military uniforms, linen, dyed fabric and other textile products targeted at the markets of the USA, Europe, Brazil, Canada and other countries. With full implementation, 12-15 thousand new jobs will be created.
Following the meeting, the Uzbek side expressed its readiness to provide comprehensive assistance at all stages of the project, as well as in the process of developing new investment initiatives.