O’zbekiston-Bangladesh: ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishning yangi istiqbollari
Dakka shahrida O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning Bangladesh Xalq Respublikasi Bosh vaziri Shayx Xasina Vazed bilan uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida o’zbek – bangladesh hamkorligining hozirgi holati va uni keng ko’lamli yo’nalishlar bo’yicha faollashtirishning istiqbollari ko’rib chiqildi. Tomonlar ikki mamlakat hukumatlari tomonidan uzoq muddatli va o’zaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirishga ustuvorlik berilayotganligini ta’kidladilar.
Xususan, o’zaro savdo hajmini ko’paytirish, sanoat kooperatsiyasini yo’lga qo’yish va mushtarak manfaatlar doirasidagi istiqbolli tarmoqlarda yirik yuqori texnologiyali loyihalarni amalga oshirish bo’yicha birgalikda bajariladigan ishlar muhokama qilindi.
Transport va turizm sohasidagi hamkorlikni faollashtirish chora-tadbirlariga alohida e’tibor qaratildi. «Toshkent – Dakka – Toshkent» yo’nalishi bo’yicha to’g’ridan-to’g’ri havo qatnovini tiklash istiqbollari qayd etildi. Tomonlarning fikriga ko’ra, bu o’zaro yo’lovchilar tashish hajmini oshishiga hamda madaniy va turistik almashinuv imkoniyatlarining kengayishiga olib keladi. Shuningdek, joriy yilda O’zbekiston va Bangladesh o’rtasida diplomatik aloqalar o’rnatilganligining 30 yilligiga bag’ishlangan bir qator madaniy tadbirlar o’tkazishga kelishib olindi.

Uzbekistan – Bangladesh: new prospects for the development of bilateral relations
In Dhaka, a meeting was held between the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and the Prime Minister of the People’s Republic of Bangladesh Sheikh Hasina Vazed.
During the meeting, the current state and prospects for intensifying Uzbek-Bangladeshi cooperation in a wide range of areas were considered. The parties stressed the priority given by the governments of the two countries to the further development of long-term and mutually beneficial relations.
In particular, joint actions were discussed to increase mutual trade, establish industrial cooperation and implement large high-tech projects in promising sectors of common interest.
Special attention was paid to measures to enhance cooperation in the fields of transport and tourism. The prospects of resuming direct flights along the Tashkent-Dhaka-Tashkent route were noted, which, in the opinion of the parties, will increase mutual passenger traffic and open up opportunities for cultural and tourist exchange. It was also agreed to hold a number of cultural events this year dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Bangladesh.
Following the talks, the parties agreed on a set of practical measures to expand bilateral cooperation in the near future and expressed their readiness for active cooperation in solving the tasks set.