Budapeshtda O‘zbekistonning sanoat va investitsiyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan “Made in Uzbekistan” ko‘rgazmasi tashkil etiladi
O‘zbekiston elchixonasi tomonidan O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligi va Vengriya eksportni rag‘batlantirish agentligi (HEPA) o‘rtasida onlayn muzokaralar tashkil etildi.
Tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida qo‘shma tadbirlar tashkil etish, xususan, joriy yilda Vengriya poytaxtida O‘zbekistonning sanoat va sarmoyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etish, shuningdek, tashkiliy masalalarni muhokama qildilar. uni o’tkazish masalalari.
Videoselektor yig‘ilishida Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligi bo‘lim boshlig‘i Gavhar Xaitmetova 2021-yilning fevral oyida ikki davlat idoralari o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi boshqarmalar o‘rtasidagi hamkorlik uchun huquqiy asos yaratganini ta’kidladi. hujjatda belgilangan yo‘nalishlarda qo‘shma tadbirlarni amalga oshirish.
Xususan, Oʻzbekiston tomoni Budapesht shahrida “Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan” Oʻzbekiston oziq-ovqat, toʻqimachilik va hunarmandchilik mahsulotlari koʻrgazmasini oʻtkazish taklifini ilgari surdi va ushbu tadbirni oʻtkazishda yordam soʻrab Vengriya tomoniga murojaat qildi.
HEPA boʻlimi boshligʻi Mate Gorgeni Vengriya tomoni idoralararo hamkorlikni chuqurlashtirishdan manfaatdor ekanini taʼkidladi va oʻzbekistonlik hamkorlar tomonidan taklif etilgan koʻrgazmani tashkil etish bilan bogʻliq barcha masalalarda, jumladan, munosib joy izlashda yordam berishga tayyorligini maʼlum qildi. tadbir uchun yarmarkada namoyish etilgan mahsulotlarni yetkazib berish, shuningdek, Vengriyaning yirik kompaniyalari vakillarini tadbirga taklif qilish.
Muzokaralar davomida tomonlar joriy yilning noyabr oyida Budapeshtda ko‘rgazma tashkil etish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishdilar.
Shuningdek, ko‘rgazmani o‘tkazish bilan bog‘liq masalalarni tezkorlik bilan hal etish maqsadida ikki davlat idoralaridan koordinatorlar belgilandi.

В Будапеште будет организована выставка “Made in Uzbekistan”, посвященная промышленному и инвестиционному потенциалу Узбекистана
Посольство Узбекистан организовало онлайн-переговоры между Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистан и Венгерским Агентством по развитию экспорта (HEPA).
Стороны обсудили организацию совместных мероприятий с участием представителей деловых кругов двух стран, в частности, организацию в текущем году в столице Венгрии выставки, посвященной промышленному и инвестиционному потенциалу Узбекистана, а также организационные вопросы ее проведения.
В ходе видеоконференции начальник отдела Агентства продвижения экспорта Гавхар Хайтметова отметила, что меморандум о взаимопонимании, подписанный в феврале 2021 года между агентствами двух стран, создал правовую основу для сотрудничества между ведомствами, а также подчеркнула важность реализации совместных мероприятий по определенным в документе направлениям.
В частности, узбекская сторона выдвинула предложение о проведении в Будапеште выставки продуктов питания, текстиля и изделий народных промыслов Узбекистана “Made in Uzbekistan” и обратилась к венгерской стороне за помощью в проведении этого мероприятия.
Начальник отдела HEPA Матэ Горгени отметил, что венгерская сторона заинтересована в углублении межведомственного сотрудничества и сообщил о готовности оказать содействие во всех вопросах, связанных с организацией предлагаемой узбекскими партнерами выставки, включая поиск подходящего места для проведения мероприятия, доставку выставляемой на ярмарке продукции, а также приглашение на мероприятие представителей крупных венгерских компаний.
В ходе переговоров стороны достигли предварительных договоренностей об организации выставки в Будапеште в ноябре текущего года.
Также в целях оперативного решения вопросов, связанных с проведением выставки, определены координаторы от ведомств двух стран.