Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi raisligida ShHTga a’zo davlatlar sanoat vazirlarining yig‘ilishi va MDHga a’zo davlatlar sanoat siyosati bo‘yicha kengashning VIII majlisi bo‘lib o‘tdi.
2022-yilning 15-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi raisligida MDHga a’zo davlatlarning sanoat siyosati bo‘yicha kengashining VIII yig‘ilishi va ShHTga a’zo davlatlar sanoat vazirlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Hindiston og‘ir sanoat vaziri Mahendra Nath Pandey, Qozog‘iston sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Marat Karabaev, Iqtisodiyot vaziri va Qirg‘iziston savdosi Doniyor Amangeldiev, Pokiston sanoat va ishlab chiqarish vaziri Sayid Murtazo Mahmud, Tojikiston sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabirov, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahxor Xolxujayev, Industriya vaziri o‘rinbosari Belarusiya Dimitriy Xaritonchik, Rossiya sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Aleksey Gruzdev, Xitoy sanoat va axborot texnologiyalari vaziri o‘rinbosari Tszyanpin Van, Xitoy qishloq xo‘jaligi va qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yusyan Ma (ikkalasi onlayn), ShHT Bosh kotibi o‘rinbosari Suxael Xon (video tasvir)  va MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov.
Kun tartibiga MDH va ShHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoatni rivojlantirish manfaatlari yoʻlida hamkorlikni yanada faollashtirish va rivojlantirish, kooperatsiya asosida sanoat ishlab chiqarishining barqaror oʻsishini taʼminlash, qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi texnologiyalarni joriy etish, moddiy va moliyaviy resurslarni jalb etish masalalari muhokama qilindi. resurslar, mehnat unumdorligini oshirish va sanoatni diversifikatsiya qilish.
Shuningdek, MDH va ShHT davlatlari delegatsiyalari rahbarlari jahondagi geosiyosiy vaziyatni hisobga olgan holda sanoat sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari va yuzaga kelayotgan muammolarga birgalikdagi javob choralari yuzasidan fikr almashdilar.
Yig‘ilishlar davomida bir qator muhim hujjatlar loyihalari ko‘rib chiqildi, jumladan:
• MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning kontseptual yoʻnalishlari Dasturi loyihasi;
• ShHTga aʼzo davlatlar ishbilarmon doiralari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini ragʻbatlantirish Dasturi loyihasi;
• Kongress va koʻrgazma tadbirlarini, xususan, ShHTga aʼzo davlatlar sanoat vazirlari yigʻilishi shafeligida oʻtkazish toʻgʻrisidagi Nizom loyihasi;
• “SHHTga aʼzo davlatlar sanoatidagi investitsiya loyihalari maʼlumotlar banki”ni yaratish toʻgʻrisidagi nizom loyihasi.
• MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida 2035-yilgacha energetika sohasida hamkorlik konsepsiyasi va uni amalga oshirish boʻyicha ustuvor chora-tadbirlar rejasi loyihalari.
Bundan tashqari, ishtirokchilar O‘zbekistonning mavjud sanoat salohiyati va kooperatsiya amaliyotini namoyish etuvchi obyektlarda bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar sanoat sohasida o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga qaror qildilar.

В Ташкенте под председательством Республики Узбекистан состоялось встреча министров промышленности государств-членов ШОС и VIII заседание Совета по промышленной политике государств-участников СНГ
15 июля 2022 года в Ташкенте под председательством Республики Узбекистан состоялось VIII заседание Совета по промышленной политике государств-участников СНГ и встреча министров промышленности государств-членов ШОС.
На мероприятиях приняли участие Заместитель Премьер-Министра – министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Жамшид Кучкаров, министр тяжелой промышленности Индии Махендра Натх Пандей, заместитель министра индустрии и инфраструктурного развития Казахстана Марат Карабаев, министр экономики и коммерции Кыргызстана Данияр Амангельдиев, министр промышленности и производства Пакистана Сйед Муртаза Махмуд, министр промышленности и новых технологий Таджикистана Шерали Кабиров, первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Саидкаххор Холхужаев, замиститель министра промышленности Беларуси Димитрий Харитончик, заместитель министра промышленности и торговли России Алексей Груздев, заместитель министра промышленности и информационных технологий Китая Жианпинг Ванг, заместитель министра сельского хозяйства и сельских дел Китая Юсян Ма (оба в онлайн формате), Заместитель генерального секретаря ШОС Сухаэль Хан (видеообращение) и заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ Ильхом Нематов.
В повестку мероприятий были включены вопросы по дальнейшей активизации и наращиванию взаимодействия государств-членов СНГ и ШОС в интересах промышленного развития, обеспечения устойчивого роста объемов промышленного производства на базе кооперации, реализации совместных инвестиционных проектов, внедрения новых технологий, привлечения материальных и финансовых ресурсов, повышения производительности труда и диверсификации промышленной продукции.
Также, главы делегаций стран СНГ и ШОС обменялись мнениями по актуальным вопросам дальнейшего взаимодействия в сфере промышленности с учетом геополитической ситуации в мире и возможных совместных мерах реагирования на возникающие проблемы.
В рамках заседаний рассмотрены проекты ряда важных документов, в том числе:
• проект Программы концептуальных направлений развития промышленной кооперации между государствами-членами СНГ;
• проект Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами государств-членов ШОС;
• проект Положение об организации конгрессно — выставочных мероприятий, в частности под эгидой Совещания министров промышленности государств-членов ШОС;
• проект Положения о создании «Банка данных инвестиционных проектов в сфере промышленности государств-членов ШОС».
• проекты Концепции сотрудничества государств – участников СНГ в сфере энергетики до 2035 года и Плана первоочередных мероприятий по ее реализации.
Кроме того, участники посетили объекты, демонстрирующие имеющейся промышленный потенциал и кооперационную практику Узбекистана, и ознакомились с процессами производства.
По итогам заседаний участники приняли решение о продолжении взаимного сотрудничества в сфере промышленности.