Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi raisligida ShHTga a’zo davlatlar sanoat vazirlarining yig‘ilishi va MDHga a’zo davlatlar sanoat siyosati bo‘yicha kengashning VIII majlisi bo‘lib o‘tdi.
2022-yilning 15-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi raisligida MDHga a’zo davlatlarning sanoat siyosati bo‘yicha kengashining VIII yig‘ilishi va ShHTga a’zo davlatlar sanoat vazirlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Hindiston og‘ir sanoat vaziri Mahendra Nath Pandey, Qozog‘iston sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Marat Karabaev, Iqtisodiyot vaziri va Qirg‘iziston savdosi Doniyor Amangeldiev, Pokiston sanoat va ishlab chiqarish vaziri Sayid Murtazo Mahmud, Tojikiston sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabirov, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahxor Xolxujayev, Industriya vaziri o‘rinbosari Belarusiya Dimitriy Xaritonchik, Rossiya sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Aleksey Gruzdev, Xitoy sanoat va axborot texnologiyalari vaziri o‘rinbosari Tszyanpin Van, Xitoy qishloq xo‘jaligi va qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yusyan Ma (ikkalasi onlayn), ShHT Bosh kotibi o‘rinbosari Suxael Xon (video tasvir)  va MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov.
Kun tartibiga MDH va ShHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoatni rivojlantirish manfaatlari yoʻlida hamkorlikni yanada faollashtirish va rivojlantirish, kooperatsiya asosida sanoat ishlab chiqarishining barqaror oʻsishini taʼminlash, qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi texnologiyalarni joriy etish, moddiy va moliyaviy resurslarni jalb etish masalalari muhokama qilindi. resurslar, mehnat unumdorligini oshirish va sanoatni diversifikatsiya qilish.
Shuningdek, MDH va ShHT davlatlari delegatsiyalari rahbarlari jahondagi geosiyosiy vaziyatni hisobga olgan holda sanoat sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari va yuzaga kelayotgan muammolarga birgalikdagi javob choralari yuzasidan fikr almashdilar.
Yig‘ilishlar davomida bir qator muhim hujjatlar loyihalari ko‘rib chiqildi, jumladan:
• MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning kontseptual yoʻnalishlari Dasturi loyihasi;
• ShHTga aʼzo davlatlar ishbilarmon doiralari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini ragʻbatlantirish Dasturi loyihasi;
• Kongress va koʻrgazma tadbirlarini, xususan, ShHTga aʼzo davlatlar sanoat vazirlari yigʻilishi shafeligida oʻtkazish toʻgʻrisidagi Nizom loyihasi;
• “SHHTga aʼzo davlatlar sanoatidagi investitsiya loyihalari maʼlumotlar banki”ni yaratish toʻgʻrisidagi nizom loyihasi.
• MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida 2035-yilgacha energetika sohasida hamkorlik konsepsiyasi va uni amalga oshirish boʻyicha ustuvor chora-tadbirlar rejasi loyihalari.
Bundan tashqari, ishtirokchilar O‘zbekistonning mavjud sanoat salohiyati va kooperatsiya amaliyotini namoyish etuvchi obyektlarda bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar sanoat sohasida o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga qaror qildilar.

A meeting of ministers of industry of the SCO member states and the VIII meeting of the Council on Industrial Policy of the CIS member states was held in Tashkent under the chairmanship of the Republic of Uzbekistan
On July 15, 2022, in Tashkent, under the chairmanship of the Republic of Uzbekistan, the VIII meeting of the Council on Industrial Policy of the CIS member states and a meeting of industry ministers of the SCO member states were held.
The events were attended by Deputy Prime Minister – Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov, Minister of Heavy Industry of India Mahendra Nath Pandey, Deputy Minister of Industry and Infrastructure Development of Kazakhstan Marat Karabaev, Minister of Economy and Commerce of Kyrgyzstan Daniyar Amangeldiev, Minister of Industry and Production Syed Murtaza Mahmud of Pakistan, Minister of Industry and New Technologies of Tajikistan Sherali Kabirov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Saidkahkhor Kholkhuzhaev, Deputy Minister of Industry of Belarus Dimitry Kharitonchik, Deputy Minister of Industry and Trade of Russia Alexei Gruzdev, Deputy Minister of Industry and Information Technology of China Jiangping Wang, Vice Minister of Agriculture and Rural Affairs of China Youxiang Ma (both online), SCO Deputy Secretary General Suhael Khan (video image) schenie) and Deputy Chairman of the CIS Executive Committee Ilkhom Nematov.
The agenda included issues on further intensifying and building up interaction between the CIS and SCO member states in the interests of industrial development, ensuring sustainable growth in industrial production on the basis of cooperation, implementing joint investment projects, introducing new technologies, attracting material and financial resources, and increasing productivity labor and industrial diversification.
Also, the heads of delegations of the CIS and SCO countries exchanged views on topical issues of further cooperation in the field of industry, taking into account the geopolitical situation in the world and possible joint responses to emerging problems.
During the meetings, drafts of a number of important documents were considered, including:
• draft Program of conceptual directions for the development of industrial cooperation between the CIS member states;
• the draft Program for stimulating industrial cooperation between the business circles of the SCO member states;
• draft Regulations on the organization of congress and exhibition events, in particular under the auspices of the Meeting of Industry Ministers of the SCO Member States;
• draft Regulations on the creation of the “Data Bank of Investment Projects in the Industry of the SCO Member States”.
• drafts of the Concept of Cooperation between the CIS Member States in the Energy Sector until 2035 and the Plan of Priority Actions for its Implementation.
In addition, the participants visited facilities that demonstrate the existing industrial potential and cooperative practice of Uzbekistan, and got acquainted with the production processes.
Following the results of the meetings, the participants decided to continue mutual cooperation in the field of industry.