Toshkentda Xalqaro iqtisodiy forum bo’lib o’tdi
Joriy yilning 5-oktyabr kuni Toshkentda 6-13 oktyabr kunlari bo’lib o’tadigan dzyudo bo’yicha Jahon chempionati doirasida tashkil etilgan Xalqaro iqtisodiy forum bo’lib o’tdi.
Forumning ochilish marosimida O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev, Xalqaro dzyudo federatsiyasi prezidenti Marius Vizer, O’zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov hamda vazirlik va idoralarning boshqa vakillari ishtirok etdi.
Bank, moliya, texnologiya va IT sohasidagi tendentsiyalar kun tartibidan asosiy o’rin egalladi. Bundan tashqari, ishtirokchilar O’zbekistonga sarmoya kiritish masalalarini muhokama qildilar.
Tadbirda, shuningdek, diplomatik vakolatxonalar, federatsiyalar, ittifoqlar, turli mamlakatlarning dzyudo bo’yicha konfederatsiyalari vakillari, xalqaro tashkilotlar va xalqaro moliya institutlari vakillari ham qatnashdi.
Jamshid Xodjayev o’z nutqida muqobil energetika kabi istiqbolli yo’nalishlar xususida so’z yuritib, O’zbekistonda 2030-yilga kelib qayta tiklanadigan energetikadan foydalanish ko’lamini qariyb 30 foizga oshirish rejalashtirilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, ishtirokchilarning e’tiborlari butun dunyoda jadal rivojlanayotgan raqamli texnologiyalarga qaratildi. Ta’kidlanishicha, bu sohada har bir mamlakatning raqobatbardoshligi innovatsiyalar va to’g’ridan-to’g’ri axborot texnologiyalarining joriy etilishiga bog’liq bo’ladi. Shuning uchun mamlakatimizning ustuvor maqsadlaridan biri bu raqamli iqtisodiyotni taraqqiyotning asosiy drayveri sifatida rivojlantirishdir.
Kelgusi besh yil ichida dasturiy mahsulotlar eksportini o’n baravar, raqamlashtirish tezligini 70 foizga oshirish, tegishli tarmoq quvvatlarini esa besh baravarga ko’paytirish rejalashtirilayotgani ta’kidlandi. Shuning natijasida, raqamli texnologiyalar tarmog’ining YaIMdagi ulushini 4 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, Forum doirasida B2B va B2G uchrashuvlari bo’lib o’tdi hamda I-Cell kompaniyasi va O’zbekiston Respublikasi Avtomobil yo’llari qo’mitasi o’rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi.

Tashkent hosted the International Economic Forum
On October 5 this year, Tashkent hosted the International Economic Forum, organized as part of the World Judo Championship, which will be held on October 6-13.
The opening ceremony of the forum was attended by Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev, President of the International Judo Federation Marius Vizer, Minister for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan Sherzod Shermatov and other representatives of ministries and departments.
Trends in banking, finance, technology and IT were on the agenda. In addition, the participants discussed the issues of investing in Uzbekistan.
Among the participants were diplomatic missions, representatives of federations, unions, judo confederations of various countries, representatives of international organizations and international financial institutions.
In his speech, Jamshid Khodjaev drew attention to such promising areas as alternative energy, noting that Uzbekistan plans to increase the use of renewable energy sources by almost 30% by 2030.
The attention of the participants was also drawn to the rapidly developing digital technologies all over the world, where the competitiveness of each country will directly depend on innovations and the introduction of information technologies. Therefore, the development of the digital economy as the main driver is one of the priority goals of the country,
It was emphasized that in the next five years it is planned to increase the export of software products by ten times, increase the speed of digitalization by 70%, and the corresponding network capacities – five times. Thus, the share of the digital technology network in GDP is planned to be increased to 4%.
Within the framework of the forum, B2B and B2G meetings were held, as well as the signing of a Memorandum of Cooperation between I-Cell and the Committee on Highways of the Republic of Uzbekistan.