Joriy yilning 16-iyulida nomzodi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan ma’qullanganidan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan Jamshid Abduxakimovich Xodjaev Investisiyalar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri lavozimiga tayinlandi.
Tayinlovdan oldin Jamshid Xodjaev Qishloq xo‘jaligi vazirligiga rahbarlik qilib kelgan. Ushbu lavozimdan oldin u 2017-yildan 2019-yilgacha tashqi savdo vaziri bo‘lib ishlab kelgan. Undan avval esa O‘zbekiston Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki raisining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritib, g‘aznachilik, tashqi iqtisodiy faoliyat, axborot texnologiyalari, loyihaviy moliyalashtirish va boshqa departamentlar ishini muvofiqlashtirgan.
Shuningdek, u Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari – Davlat byudjetiga tushumlarning to‘liqligini nazorat qilish inspeksiyasi boshlig‘i lavozimida faoliyat yuritgan, O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasini tashkil qilish, uning faoliyatini tartibga solishning to‘laqonli me’yoriy-huquqiy bazasini ishlab chiqish, shuningdek Jamg‘arma resurs bazasini yanada mustahkamlash bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishda bevosita ishtirok etgan.

Жамшид Ходжаев возглавил Министерство инвестиций и внешней торговли
16 июля текущего года Указом Президента Республики Узбекистан, после одобрения депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса кандидатуры, на должность заместителя Премьер-министра по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей – министра инвестиций и внешней торговли назначен Жамшид Абдухакимович Ходжаев.
Ранее Жамшид Ходжаев возглавлял Министерство сельского хозяйства. До этой должности с 2017 по 2019 годы он занимал должность министра внешней торговли. Еще раньше работал первым заместителем председателя Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана, где курировал департаменты казначейства, внешнеэкономической деятельности, информационных технологий, проектного финансирования и другие.
Также занимал должность первого заместителя председателя Счетной палаты – начальника Инспекции по контролю за полнотой поступлений в Государственный бюджет, принимал непосредственное участие в создании Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан, разработке полноценной нормативно-правовой базы по регулированию его деятельности, а также предложений по дальнейшему укреплению ресурсной базы Фонда.
С 10 сентября 2021 года на Жамшида Ходжаева также возложена должность временно исполняющего обязанности ректора Ташкентского государственного аграрного университета.